PO PATNÁCTI LETECH VÁHÁNÍ TURNOV STAVÍ KOUPALIŠTĚ A ZIMNÍ STADION

0

Historická událost hodna zápisu nejen do kroniky města, se odehrála na turnovské radnici v pondělí 1. prosince krátce po desáté hodině dopoledne. Po patnácti letech váhání, kdy to občas vypadalo, že se venkovní koupaliště po zavezení toho doláneckého už nikdy nepostaví, resp. to i naopak několikrát vypadalo na brzké zahájení stavby, došlo k definitivnímu zlomu. Zástupce města, resp. Městské sportovní s. r. o. Jindřich Kořínek (tato organizace bude oficiálním investorem) podepsal společně se zástupci konsorcia stavebních firem Syner a BAK smlouvu na výstavbu sportovního areálu v Maškově zahradě. Vítězné firmy, které v projektu spojí své síly a zkušenosti, zvítězily ve druhém kole výběrového řízení. Sportoviště postaví za 175 mil. Kč bez DPH. Staveniště převezmou v úterý 2. prosince. Provoz zimního stadionu má být zahájen už na podzim 2015, venkovní koupaliště otevře své brány koncem jara 2016.

„Jsem přesvědčen o tom, že jsme pro zdar projektu udělali maximum a chci být optimistou co do plnění termínů i kvality odvedené práce. Přál bych si, aby stavba, která bude pod každodenní kontrolou veřejnosti, byla vnímána pozitivně, aby se nestalo to, k čemu došlo v případě Střelnice, že ji místní lidé dosud plně nevzali za svou,“ uvedl starosta města Tomáš Hocke. Jak zaznělo z úst zástupců stavebních firem, nyní nám dorůstá jedna velmi silná generace dětí, nejbližší standardní kluziště je v Lomnici, v Jičíně či v Liberci a všude bývá hodně plno. A stejně je to s koupalištěm. Města nyní váhají, jestli se do podobné stavby mají pustit, je to ale především dobrá investice do budoucnosti; v případě Turnova jako centra turistického ruchu jde o doplnění základní nabídky aktivit pro návštěvníky.

201412011814_zap_392_2014_maskovka

Zimní stadion poskytne standardní ledovou plochu se zázemím pro veřejnost i hokejové týmy. Ty zatím hrají buď Lomnickou hokejovou ligu, nebo Nejvyšší pojizerskou ligu v ledním hokeji, do budoucna by turnovskému stadionu slušela minimálně standardní krajská či nějaká ligová soutěž. Starosta ale připomněl dopředu sjednané podmínky, že město bude podporovat především práci s mládeží a obecně bude podporovat sport, který měl v Turnově dříve velkou tradici. Že by ale radnice nakupovala hráče či sponzorovala ligový tým, to starosta striktně vyloučil. I tak bude nutné provoz zimního stadionu z rozpočtu města podporovat. Předběžně je dotace odhadnuta na zhruba 2,5 mil. Kč ročně, skutečnost se samozřejmě ukáže až po první sezoně.

201412011814_zap_393_2014_maskovka

Venkovní koupaliště bude mít k dispozici malé bazénky pro nejmenší děti spolu se zázemím a hřištěm, plavecký bazén má část vyčleněnou pro plavce s pětadvacetimetrovými dráhami, v rekreační části budou k dispozici různé skluzavky, fontány, tobogán a další. Bude zde i hřiště pro starší děti a pro dospělé, kolem oploceného areálu povede dráha na in-line brusle… V případě koupaliště je předběžně počítáno s dotací na provoz ve výši 700 tis. Kč ročně z rozpočtu města.

201412011814_zap_394_2014_maskovka

„Vznikne sportoviště v rozumné velikosti, které by město mělo utáhnout. Na druhou stranu jsme nešetřili úplně na všem, jde také o to, aby areál byl atraktivní pro všechny věkové generace,“ dodal starosta. Zajímavá je třeba plánovaná výsadba zeleně. Mezi zimním stadionem a koupalištěm by mělo vzniknout malé náměstíčko s Rohanovým dubem, vybraná zeleň bude korespondovat s původním využitím plochy, tedy legendárních Maškových zahrad, které ve své době byly na špičce tohoto oboru v republice!

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.