ARGUMENTY TOP 09 PRO MAŠKOVKU

0

Na téma budoucnosti sportoviště v Maškově zahradě se rozhořela poměrně živá diskuze, a to nejen na stránkách TvA, a nejen po posledním hlasování zastupitelů, které bylo plné zvratů, a o překvapení nebyla nouze. Proto vítáme oficiální stanovisko jedné ze zúčastněných stran – TOP 09 – které přinášíme v plném znění:

ROZHODNUTÍ ZASTUPITELŮ ZA TOP 09 HLASOVAT PRO NAVÝŠENÍ LIMITU PRO STAVBU SPORTOVNĚ-REKREAČNÍHO AREÁLU V MAŠKOVĚ ZAHRADĚ MÁ NĚKOLIK PÁDNÝCH ARGUMENTŮ

Aspekt ekonomický
I při navýšení limitu by za čtyři roky, tedy při konci dalšího volebního období, mělo být celkové zadlužení města menší než je tomu nyní (pokud nebude otevřen další úvěr). Úvěr, který se na tuto akci otevřel, má skutečně pro město velmi dobré podmínky (úroková sazba 1,57 %). Mělo by tedy zbýt i na opravy a ostatní investice. Samozřejmě, že při zvažování dopadu této akce na ekonomiku města byl brán zřetel i na skutečnost, že díky novému rozpočtovému určení daní má město Turnov ročně o cca 17-19 mil. vyšší příjmy než tomu bylo ještě v loňském roce 2013. O tuto změnu zákona se zasadila TOP 09 spolu se starosty. Z řad obyvatel zní časté hlasy o nákladnosti provozu obou zařízení. Ano, jistě, bude nutné obě sportoviště dotovat. Uvědomme si ale, že již nyní je dotován provoz otevřeného kluziště u nádraží částkou zhruba 500-600 tis. Kč při tříměsíčním provozu. Např. Lomnice n. Popelkou dotuje částkou cca 600 tis. Kč zimní stadion, který je v provozu zhruba osm měsíců v roce. 

Aspekt technicko-ekonomicko-časový
První výběrové řízení ukázalo, že nejnižší nabídnutá cena byla o cca 25 % nižší než cena rozpočtová. Obáváme se, že každé prodlení se stavbou bude mít zásadní dopad na cenu. Končí krize a ceny stavebních prací, které byly na minimu, se začínají zvedat. Současně rozdělení stavby do etap logicky jejich celkovou cenu prodraží (až o 10 mil. Kč).  Domníváme se, že nabízená cena může být během například dvou let o 10-15 % vyšší a v takovém případě by k dokončení druhé části již nikdy nedošlo.

Aspekt turisticko-společenský
Srdce Českého ráje potřebuje jak koupaliště, tak zimní stadion. Zimní stadion i koupaliště má mnoho měst, která jsou menší než Turnov.  Pro srovnání: Jičín má pro své obyvatele a návštěvníky k dispozici krytý bazén s aquaparkem, krásné nově otevřené koupaliště a nově dostavěný krytý zimní stadion. Zatímco Turnov, jako srdce Českého ráje, má pouze malý krytý bazén a miniaturní otevřené kluziště. Rozpočet Jičína je přitom dokonce o pár set tis. Kč menší než Turnova.
Poslední, ale velmi důležitý aspekt je, že TOP 09 měla ve svém programu v roce 2010 postavení celého komplexu a své slovo tak držíme.

Za TOP 09 Turnov Ing. Petr Soudský, lídr pro nadcházející komunální volby
petr.soudsky@happyhome.cz

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.