ZASTUPITELÉ JEDNALI: ROZHODNUTÍ O STAVBĚ KOUPALIŠTĚ, KTERÉ NIKDO NEČEKAL

0

Ono se opravdu občas vyplatí zajít na veřejné zasedání turnovských zastupitelů. Rok do voleb je to občas i žádoucí, chcete-li poté rozhodovat zasvěceněji o tom, komu dát svůj hlas. Srpnové zasedání (29. 8.) bylo jedno z nejzajímavějších v poslední době. Že zastupitelé zahájení stavby koupaliště v Maškově zahradě většinově schválí, bylo z kuloárů zřejmé již delší dobu. Že ale nakonec bude stavba schválena pouhými 14 hlasy a kromě koupaliště by tu mělo vyrůst také nezastřešené kluziště, to čekal málokdo.

Záměr výstavby koupaliště v Maškově zahradě má za sebou několik souhlasných předchozích rozhodnutí zastupitelů, proběhlo řádné stavební řízení, v nejbližší době bude vydáno stavební povolení, před dokončením je prováděcí projektová dokumentace na celý areál mimo zimní stadion. Ujednáno bylo, že se nyní bude stavět pouze koupaliště s infrastrukturou a zimní stadion až následně. Oproti předpokladům se ale rozpočtová cena za koupaliště se zázemím zvýšila na nějakých 120 mil. Kč bez DPH, což mnohé překvapilo. K tomu poměrně překvapivě místostarosta Jaromír Pekař (ODS) navrhl společně s koupalištěm stavět i nezastřešenou ledovou plochu v místech, kde jednou vyroste krytá hala. To se nelíbilo mj. zastupiteli Jarolímkovi (Turnovská koalice), který připomněl, že tento návrh nebyl projednán dopředu v žádné z komisí města.

V následné diskuzi zastupitelé především zdůvodňovali, proč jsou pro stavbu, nebo proti ní:

* Petr Soudský (TOP 09): Turnov jako turistické centrum prohrává s Jičínem a dalšími městy v okolí, kde koupaliště jsou. Na jeho existenci profitují i místní obchodníci, protože do města přijede víc lidí.
* Hana Maierová (Nezávislý blok): Nikdy jsme nebyli tak blízko výstavbě areálu. Ten je navržen přiměřeně k potřebám města, pro hovoří i nízké ceny úvěrů a stavebních prací, o otevřeném kluzišti ale nejsem přesvědčena.
* Tomáš Hudec (ČSSD): Koupaliště mají také menší města jako Hodkovice a Český Dub, dovedu si představit i skromnější variantu.
* Jaromír Pekař (ODS): Došlo k navýšení ceny stavby koupaliště, měli bychom tam dát nějakou záklopku v podobě nejvyšší možné částky. Věřím, že díky nízkým cenám stavebních prací se do toho vejde i otevřené kluziště, které potom časem zastřešíme. Navíc kluziště u nádraží dožívá, stejně to budeme muset řešit. Alespoň bychom to měli zkusit.
* Petr Dvořák (ODS): Budu hlasovat pro, ale nechtěl bych v budoucnu slyšet, že nemáme díky tomu na běžné opravy městského majetku.
* Tomáš Hocke (Nezávislý blok): Překvapil mě nárůst ceny, původně jsme počítali s 90 miliony. Je možné, že budeme z areálu muset něco vypustit.
* Daniel Hodík (TOP 09): Myslím, že současný projekt se už hodně odklonil od původní myšlenky pana Horáčka. Město má spoustu problémů, měli bychom se chovat ekonomicky. Genius loci je v Dolánkách, investoval bych právě tam do přírodního areálu.
* Otakar Špetlík (ODS): Porovnejte, co městu chybí v porovnání s jinými městy. Nestavíme žádnou megalomanskou stavbu. Měli bychom záměr podpořit.
* Otto Jarolímek (Turnovská koalice): Připomínám, že turnovské sportovní organizace a oddíly jsou většinově proti stavbě v Maškovce.
* Ivan Kunetka (Turnovská koalice): Nemohu záměr podpořit, je to jako se Střelnicí. Původní nadčasová vize pana Horáčka byla stále a stále osekávána, aby byla levnější, a nyní máme z původního záměru torzo na hranici funkčnosti.
* Karel Jiránek (nezařazený): Při prázdninových cestách si také vybíráme města s koupalištěm. Já podporuji i výstavbu kluziště, aby v zimě děti mohly sportovat a ne sedět u počítačů. Dotoval bych raději kluziště než provoz diskutabilního Domu přírody v Dolánkách.
* Tomáš Sláma (ODS): Nejsem v tuto chvíli příliš pro stavbu, v příštím plánovacím období bychom také mohli využít evropské fondy a ne stavět stejně jako Střelnici za své. Uvědomme si, že tu jsou další nutné výdaje.
* Martina Pokorná (Turnovská koalice): Když se stavěla Střelnice, tak se tvrdilo, jak moc ji budou využívat místní spolky. Opak je pravdou. Maškovku budujeme hlavně pro návštěvníky, místní mají většinou již malý bazén na své zahradě. Pokud náklady stouply o 30 milionů, je to velmi výrazné, mohli bychom mít problémy s opravou městského majetku.
* František Zikuda (Nezávislý blok): Proinvestovalo se spoustu peněz do pozemků i do projektové přípravy, nemůžeme lidem říct, že to zase odložíme.
* Tomáš Tomsa (Nezávislý blok): Podporuji stavbu venkovní ledové plochy, stejně to budeme muset v nejbližší době řešit.
* Jindřich Kořínek (jednatel Městské sportovní Turnov): Nezakryté kluziště v Maškovce bude mít třikrát větší plochu než to u nádraží, bude to znamenat třikrát větší úsilí při údržbě. Jsem pro stavbu kluziště, ale zastřešeného.
* Občané:
Bursa: Maškovka není vhodné místo na venkovní koupaliště. Vezměte si deku a běžte si tam lehnout, jestli se vám tam bude líbit.
Grund: Jsem dlouhodobě proti stavbě v Maškovce, nikdo se pořádně nezeptal lidí, co chtějí. Ještě dnes v zastupitelstvu sedí ti, co nechali zavézt bazény v Dolánkách. Jednou možná zavezeme i vlastní nemocnici…

Následovalo hlasování, které se do historie zapíše jako jedno z nejkurióznějších.

Návrh, který inicioval místostarosta Jaromír Pekař, zněl, že zastupitelé schvalují zahájení výstavby koupaliště s infrastrukturou a venkovním kluzištěm s maximálním limitem 99 mil. Kč bez DPH. (Kluziště se musí ještě „doprojektovat”, což se podle Pekaře dá stihnout ještě letos a bude to stát asi 150 tis. Kč.)

Při prvním hlasování tento návrh prošel o jeden hlas, nicméně zastupitelka za KSČM Alena Svobodová vzala svůj hlas zpět. Starosta prohlásil hlasování tzv. za zmatečné. Při druhém hlasování tento návrh ale místo Svobodové podpořil zastupitel Ulrich z Turnovské koalice. Návrh tedy prošel nejtěsnější většinou 14 hlasů!

Město tedy ve výběrovém řízení bude hledat takovou stavební firmu, která koupaliště, kluziště a jejich společné zázemí postaví za 99 mil. Kč bez DPH. Za tutéž cenu ale byl původně navrhován strop pro výstavbu pouze koupaliště se zázemím. Je tedy dost možné, že se neobjeví žádná stavební firma, která by byla ochotna za stejnou cenu stavět dvě věci, a vše se zkomplikuje. Na druhou stranu – možné je dnes úplně všechno… Další vývoj tak bude ještě zajímavý a čekal-li někdo, že srpnovým zasedáním zastupitelů bude projekt výstavby koupaliště v Maškovce definitivně odstartován, patrně se mýlil.
Zde je 14 zastupitelů, kteří hlasovali pro koupaliště, zázemí a nezastřešené kluziště (seřazeno ne podle abecedy, ale podle zasedacího pořádku v sále Střelnice): Dvořák, Frič, Sláma, Romany, Saudský, Ulrich, Červinková, Hudec, Kratochvíl, Rezler, Jiránek, Zikuda, Tomsa, Pekař. Přítomno bylo 26 zastupitelů, 14 bylo pro návrh, 3 proti a 9 se hlasování zdrželo.

Z dalších bodů zastupitelé na svém jednání 29. srpna rozhodli o výkupu části klášterní zahrady sousedící s ulicí 5. května – bude tedy moci být realizován vstup z této ulice do parku u letního kina. Zastupitelé opakovaně rozhodli o prodeji objektu bývalé restaurace na Šetřilovsku, ulevili místním podnikatelům, kteří nebudou muset platit za tzv. áčka na chodnících ani za předzahrádky, zabývali se stížnostmi na hluk z hudební produkce a z restauračních zařízení a možném omezení. Také se možná podaří z připravovaného územního plánu odstranit územní rezervu pro rychlostní komunikaci (R35, chcete-li S5) vedoucí tunelem pod Výšinkou. Tomu se ale budeme věnovat v samostatných článcích.

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.