ZIMNÍ STADION A KOUPALIŠTĚ SE BUDOU STAVĚT; ROZHODNUTÍ VZALA NA SEBE EXSTAROSTKA MAIEROVÁ

0

Bylo to poměrně bouřlivé a zvraty poznamenané dvou a půlhodinové jednání zastupitelů města. Čtvrteční večer 12. června patřil na Střelnici budoucnosti sportovního areálu v turnovské Maškově zahradě. Do sálu kromě zastupitelů dorazila asi padesátka diváků, většinou hokejistů z místního klubu a jejich příznivců. Ti na podporu stavby zimního stadionu přivedli i „těžkou váhu“. Na jednání totiž přijel a stavbu kluziště podpořil Slavomír Lener, šéftrenér hokejového svazu a manažer české reprezentace! „Je to především o odvaze. Projel jsem Turnovem, je to krásné město, většina domů je opravených, máte krásné náměstí. Je vidět, že zde v předchozích letech bylo hodně investováno. Nyní byste měli najít odvahu pustit se do dalšího projektu. Dnešní mládež velmi málo sportuje, hlavně v zimě je k tomu navíc velmi málo možností. Dejte dětem a mládeži šanci vyhrávat zápasy ne virtuálně na počítači, ale opravdově,“ snažil se Lener zastupitele přesvědčit, aby zvedli ruku pro stavbu zimního stadionu.

Podle Lenera se Český svaz ledního hokeje stará o kluby v jednotlivých městech, nově vzniklým pomáhá rozjet především práci s mládeží. Svaz prý může do Turnova na začátek i nějakého zkušeného trenéra delegovat. Zimní stadiony jsou, jak Lener zdůraznil, jedny z nejvytíženějších veřejných staveb.

Starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok) připomněl peripetie kolem záměru výstavby sportoviště v Maškově zahradě. Zastupitelé vloni rozhodli, že upřednostňují výstavbu kluziště a venkovního koupaliště najednou. Radnice vypsala výběrové řízení, přihlásilo se šest firem. Ani jedna však nesplnila podmínku limitu do 150 mil. Kč bez daně. Výběrové řízení muselo být proto zrušeno. „Nyní jsou v podstatě tři možnosti. Buď navýšit limit na zhruba 170 či 180 milionů, nebo rozhodnout jen o stavbě koupaliště a kluziště stavět až následně, můžeme také rozhodnutí přesunut až na nové zastupitele vzešlé z podzimních voleb,“ shrnul Hocke.
V současné době jsou na stavbu kompletního sportoviště k dispozici projektová dokumentace i platné stavební povolení.

201406141520_zap_204_2014_zm

Jak připomněl zastupitel Petr Soudský (TOP 09), v současné stále ještě doznívající krizi jsou příznivé ceny stavebních prací i nízké úrokové sazby. Proto bude hlasovat pro stavbu obou sportovišť najednou.
Tomáš Hudec z ČSSD si také myslí, že nejlépe by bylo vybudovat obojí najednou, nepřekročitelný je ale pro něho limit 150 milionů.
Nato starosta Hocke kontroval, že stavba sportoviště by měla probíhat v nějakém standardu bez zbytečných škrtů, aby se nestalo to, co na Střelnici, že se šetřilo, nefunguje zde pořádně klimatizace, není průchod z hlediště do zákulisí a další věci, které ze Střelnice činí málo vyhovující objekt.
Zastupitelka Hana Maierová (Nezávislý blok) zdůraznila, že rozhodnout by mělo toto zastupitelstvo, za nešťastné považuje, že by rozhodovali až noví zastupitelé po volbách. Na to už záměr podle ní stál spoustu energii, času i peněz, aby se rozhodnutí dále prodlužovalo. Navrhla také limit navýšit na 175 milionů korun. Přibližně totéž zmínili i František Zikuda ze stejného volebního uskupení a Ondřej Halama z KDU-ČSL.
Pro Ivana Kunetku z Turnovské koalice bylo 150 milionů limitem, pro který zvedl ruku, ale další navýšení o nejméně 25 milionů, to už je pro něho například často zmiňovaná dostavba zázemí divadla a další věci z občanské vybavenosti. Podobně se vyjádřila i Eva Kordová z Nezávislého bloku, lidé podle ní mají i jiné potřeby, třeba opravené chodníky, pokračovaní revitalizace v sídlišti u nádraží a další investice, na které se nedostane. Kordová je pro etapizaci, nejdřív stavět koupaliště, které městu nejvíc chybí.
Tady musel přítomné hlasité podporovatele stavby kluziště z řad občanů starosta Hocke mírnit s odkazem, že v demokratické společnosti má každý právo vyjádřit svůj názor a ten má být i respektován.
Také zastupitelka Alena Svobodová z KSČM se domnívá, že město se vydá na roky dopředu z peněz a nebude na běžné investice typu opravy chodníků ad. Navíc vždy podporovala obnovu koupaliště v Dolánkách. Podle místostarosty Jaromíra Pekaře z ODS je na tom město finančně tak dobře, že si stavbu za pomoci úvěru může dovolit a zbude i na další investice. Také Karel Jiránek (nezařazený) se přimlouval za stavbu obou sportovišť najednou.
„Chcete z lidí tahat peníze na zvýšené dani z nemovitosti, ceně vody a dalších služeb, aby bylo na velké investice, se stavbou v tomto rozsahu nemohu souhlasit, protože neúměrně do budoucna město zatíží,“ uvedl Otto Jarolímek z Turnovské koalice. Martina Pokorná z téhož uskupení připomněla dohady, které se vedly kolem 25milionového příspěvku na rekonstrukci ulice 28. října a tady to skoro vypadá, že o žádné velké peníze nejde. „Na pracovním zastupitelstvu se kolikrát dohadujeme o stotisícových i tisícových částkách, na nic město nemá peníze,“ dodala Pokorná.

V části jednání vymezené občanům vystoupil mj. Otakar Grund, který za zdejší klub VV požadoval návrat koupaliště do Dolánek, jak si podle něho přeje většina obyvatel města. „Kdyby se tady 14 let neváhalo, mohli se lidé už dávno v létě koupat,“ řekl Grund. Starosta Hocke vysvětlil, že tím, že koupaliště v Dolánkách bylo zavezeno, stavby zlikvidovány a vše jako celek vymazáno z katastru nemovitostí, nelze už jako novou stavbu v Dolánkách jako záplavové zóně cokoli stavět. „Kdyby se tohle všechno v minulosti nestalo, mohli jsme Dolánky opravovat a opravovat, nyní to už nejde. Můžeme ale klidně v budoucnu říci, že vezmeme pět milionů a v Dolánkách uděláme nějaký přírodní biotop s přírodním koupáním,“ navrhl starosta.

Občan Zima připomněl, že nejdříve se hovořilo o stavbě sportoviště v Maškově zahradě za 99 milionů, potom za 150, nyní to bude ještě víc. Zdá se mu levnější připravit pro zájemce bezplatnou dopravu třeba do Lomnice či Liberce. Starosta Hocke zmínil očekávané provozní ztráty obou sportovišt, které bude město platit v budoucnu každoročně z rozpočtu. U koupaliště je to asi 750 tisíc, u kluziště více než 2,5 milionu. V obou případech se ale jedná pouze o odhady.
Milan Brunclík z TV Bonus přítomným připomněl skutečnost, která bude jedním z hlavních témat lidstva v dalších desetiletích, a to je boj o pitnou vodu. Podle něho není daleko doba, kdy bude občanům spotřeba vody limitována určitou výší. Těžko říct, jestli si lidé budou moci potom koupání v bazénech dovolit. „V současných velmi horkých dnech neumíme v Turnově ani pokropit ulice, aby se město zchladilo,“ kritizoval Brunclík.
Podle další vystupující Kateřiny Doubravové není sportoviště v Maškovce dobrý nápad. Dnešní mladí podle ní chtějí něco jiného. Například skatepark. Podle ní se město nechová hospodárně, stanoví si limit, ale klidně ho podle potřeby navýší, proto je zde velká obava, že se v příštích letech zastaví investiční akce, město nebude mít na havárie a opravy svých objektů…
V dvouhodinové diskuzi zazněly svobodně všechny názorové proudy.

201406141520_zap_205_2014_zm

Ještě před přestávkou dal starosta Tomáš Hocke hlasovat „na zkoušku.“ Pro stavbu kluziště a koupaliště oboje najednou s limitem 175 milionů korun bez daně se vyslovilo  15 zastupitelů. Když se po přestávce hlasovalo „naostro“, bylo pro jen 13 zastupitelů, což by znamenalo, že návrh nebyl schválen (pro schválení je potřeba nejméně 14 hlasů z 27členného zastupitelstva). Pro stavbu pouze koupaliště a kluziště až v další etapě se vyslovilo 9 zastupitelů. (V hlasování se projevila názorová různost zastupitelů Nezávislého bloku, zastupitelé za koaliční ODS hlasovali pro stavbu obou sportovišť najednou; poté ale odmítli etapizaci stavby s předností koupaliště.)

Následovala další „dohadovací“ přestávka. Po ní místostarosta Pekař navrhl usnesení stavět kluziště i koupaliště najednou s limitem do 177 mil. Kč. Protože hlasování opět hrozilo patem, musel někdo ze zastupitelů změnit názor. Exstarostka Hana Maierová změnu svého hlasování vysvětlila obavou, že opět hrozí, že se nepřijme žádné usnesení a bylo by podle ní špatné, kdyby se v projektu nepokračovalo. Navíc prý předem deklarovala, že se přidá, objeví-li se někde názorová většina zastupitelů při hlasování.
Proto přidala svůj čtrnáctý hlas a rozhodla o tom, že stavět se v Maškově zahradě bude kluziště i koupaliště najednou s limitem do 177 mil. Kč bez daně. Pro tento záměr hlasovala nakonec opravdu jen nejtěsnější většina 14 zastupitelů. „Patová situace v tomto případě znamenala, že by se nestavělo vůbec nic. Do této situace nás přivedli kolegové ze sociální demokracie, kteří při zjišťování názoru formou neoficiálního hlasování zvedli ruce pro variantu stavět vše najednou. Při oficiálním hlasování se ale zdrželi. Mé rozhodnutí bylo řešením této pro mě nepřijatelné situace, tedy zabránit tomu, aby celý projekt padl,“ doplnila své stanovisko po hlasování pro TvA Hana Maierová.
Co se nyní bude dít dál? Radnice co nejdříve upraví detaily zakázky a vypíše nové výběrové řízení s limitem do 177 milionů Kč bez DPH na stavbu kluziště i koupaliště najednou. Stavět by se mělo začít na jaře příštího roku.

ZÁZNAM PRO HISTORII. Stavbu koupaliště a zimního stadionu v Maškově zahradě podpořilo těchto 14 zastupitelů:
Jaromír Pekař, Petr Dvořák, Jaromír Frič, Tomáš Sláma a Lumír Mitáček – všichni ODS; Zdeněk Romany a Petr Soudský (oba za TOP 09), Milan Kratochvíl a Jiří Rezler (oba za ČSSD), Karel Jiránek (nezařazený), Ondřej Halama (KDU-ČSL), Hana Maierová, František Zikuda a Tomáš Tomsa – všichni za Nezávislý blok.

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.