VLČÍ MÁKY ZNOVU VE VŠECH KRAJÍCH, POPRVÉ I V TURNOVĚ!

0

11. listopadu 1918 byla podpisem příměří ukončena první světová válka. Je to den věnovaný památce válečných veteránů – slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Vlčí mák je symbolem veteránů už od konce první světové války. Máky v té době pokrývaly hroby padlých na západní frontě. Připnutím jeho symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a jejich oběti.

Letos v listopadu pořádá společnost Post Bellum (www.postbellum.cz) už počtvrté veřejnou sbírku ke Dni válečných veteránů. Tento svátek se slaví po celém světě, především v anglosaských zemích. Rádi bychom, aby více zakořenil i u nás. Aby si lidé (alespoň) jednou za rok připomněli ty, kteří bojovali na bojištích druhé světové války či v době nedávné sloužili např. v Iráku či Afghánistánu. Chceme, aby se na jejich příběhy nezapomnělo. Každý, kdo si během sbírkových dní od 1. do 11. listopadu 2018 pořídí symbol tohoto dne – květ vlčího máku, přispěje do sbírky. Díky získaným penězům budeme moci pro archiv Paměť národa (www.pametnaroda.cz) natočit další vzpomínky válečných veteránů a lidí, kteří bojovali za svobodu a demokracii, za svobodné Československo. Pro archiv Paměť národa vyprávělo svůj příběh už 890 válečných veteránů. V ČR žije asi 460 veteránů z druhé světové války a 14 000 novodobých válečných veteránů. Většina jejich příběhů zůstává zatím skryta. Díky této sbírce je budeme moci zdokumentovat, abychom nezapomněli na jejich statečnost, obětavost a nasazení

Sbírková místa s kasičkami v rukou dobrovolníků najdete ve všech krajských městech, i u nás! V roce 2017 bylo celkem 258 sbírkových míst, letos se postupně přidávají další. Připnout si květ máku na klopu a přispět do sbírky můžete také v Městské knihovně Antonína Marka, v KC Střelnice, v Panorama Café, v Café Kolej i v kanceláři Partners Market Turnov. Seznam všech míst najdete na www.denveteranu.cz. V minulém roce přispěli lidé do sbírky celkem 750 000 Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.