NAD MAŠKOVKOU SE OPĚT SMRÁKÁ, LETOS SE STAVĚT URČITĚ NEZAČNE

0

Asi bychom jen velmi těžko v Turnově hledali srovnání pro peripetie, které zažívá projekt sportoviště v Maškově zahradě. Čtrnáct let letos na podzim uplyne od zavezení bazénů v Dolánkách. Sem se ještě v polovině 90. let lidé chodili koupat, potom ale areál nezadržitelně chátral tak rychle, že musel být uzavřen. S příchodem mecenáše Horáčka došlo ke strategickému rozhodnutí bazény v záplavové zóně již neobnovovat a hledat pro sportoviště nové místo. Byl to právě B. J. Horáček, který pro tento záměr za 34 mil. Kč v roce 2000 zakoupil podstatnou část Maškovy zahrady. Chtěl zde nechat vystavět miliardový areál s aqvaparkem a čtyřhvězdičkovým hotelem. Po jeho náhlé smrti k převodu potřebných stamilionů na stavbu už nedošlo a záměr se ocitl v pasti, ve které je bohužel dosud.

Dnes už ani nespočítáte, kolikrát bylo zahájení výstavby tzv. na spadnutí. Velmi obtížně se také budou sčítat miliony, které stálo mapování různých slepých uliček, ať už v podobě projektů, nebo pokusů prodat pozemek s podmínkou výstavby sportoviště developerské firmě. Jen těch možných a nemožných podob areálu, které již veřejnost viděla jako ty zaručené poslední, by vydal na docela slušnou brožuru nesplněných snů a přání.

V posledních letech je již všem jasné, že sportoviště v Maškově zahradě musí stavět město – a za své. Vyhlížet nějaký dotační titul, když navíc město nemá svého poslance či lobbistu, kteří by „zatlačili“ na správných místech, smysl nemá. Proto zastupitelé před lety rozhodli, že se začne s přípravou stavby venkovního koupaliště a po jeho dostavbě – až se město z investice „oklepe“ – se přistaví v klidu i zimní stadion. Nebýt poměrně nestandardního a překotného rozhodnutí některých zastupitelů, kteří vloni na podzim na popud místostarosty Pekaře schválili nejmenším počtem 14 hlasů výstavbu koupaliště a zimního stadionu najednou, mohlo se podle všeho letos koupaliště stavět. Jenže…

Jenže zastupitelé odsouhlasili podmínku, že celý areál – tedy venkovní koupaliště včetně zimního stadionu – nesmí být dražší než 150 mil. Kč bez daně. Velmi rychle (a doufejme, že kvalitně) došlo k doprojektování kluziště a vyhlášení výběrového řízení na dodavatele stavby celého areálu. Vládl optimismus, protože ceny stavebních prací jsou na nejnižší úrovni v posledních desetiletích. To je pravda, když ale komise ve druhé polovině května rozlepovala obálky s nabídkami, zjistilo se, že se prostě nikdo ze šesti uchazečů do požadovaných 150 milionů nevešel! Nabídky se pohybovaly v rozmezí od 161 do 190 mil. Kč! Výběrové řízení tedy muselo být zrušeno a radnici čeká rozhodnutí, co dál?

„Jsou zde v podstatě tři možnosti. Buď stavět pouze venkovní koupaliště a zimní stadion až následně, zastupitelé mohou také navýšit limit ze 150 milionů někam výš. Třetí možností je nechat rozhodnutí až na dalším zastupitelstvu, vzešlém z letošních podzimních komunálních voleb,“ shrnuje možná řešení starosta města Tomáš Hocke. Jak dodal, přimlouval by se spíše za dřívější scénář, tedy stavět po jednotlivých etapách. „Stavební odvětví prochází po krizi oživením, bude to čím dál složitější vysoutěžit dobrou cenu, proto bych už dál nečekal. Konečné rozhodnutí je ale na zastupitelstvu,“ dodal starosta. Stavba v každém případě letos v létě, jak bylo původně avizováno, nezačne. Nejdříve to bude na jaře 2015.

Chcete do diskuze přispět svým názorem? Chcete říci svým voleným zástupcům, jak mají hlasovat? Chcete koupaliště a zimní stadion, nebo to považujete za přílišnou zátěž pro město, které bude muset platit provozní ztrátu ve výši možná až několika milionů ročně? Máte šanci se do rozhodování zapojit.

Ve čtvrtek 12. června od 18.00 hodin se v sále Střelnice uskuteční mimořádné veřejné zasedání zastupitelstva města s jediným bodem – jak dál se sportovištěm v Maškově zahradě? Bude zde i dostatečný prostor pro názory veřejnosti!

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.