SPORTOVIŠTĚ V MAŠKOVĚ ZAHRADĚ. TEĎ, ANEBO NIKDY?!

0

Maškova zahrada. V posledních deseti letech často zmiňované téma. Jen těch termínů, kdy už tady bude stát slibované koupaliště a kluziště, co veřejnost slyšela. Jak známo, o sportovním areálu v „Maškovce“ se začalo hovořit v souvislosti s likvidací zdevastovaných bazénů v Dolánkách na konci 90. let minulého století. Byl to mecenáš B. J. Horáček, který pro město koupil nikterak laciný pozemek, byl to on a exstarosta Hejduk, kdo záměr sportoviště v Maškově zahradě tlačili kupředu. Už v té době vzniklo několik variant řešení. Smrtí mecenáše ale tah na branku slábl, přesto Hejdukovo vedení města dokázalo jednu z variant dotáhnout až do pravomocného územního rozhodnutí. Nic z toho už ale dnes neplatí.

n201105120943_zap_138_maskovkaNeplatí ani varianta se soukromým developerem, který by sportoviště postavil částečně z vlastních prostředků výměnou za lukrativní části plochy, které by využil komerčně. Vloni i tuto variantu zastupitelé definitivně zavrhli. (Zde je dobré připomenout, že všechny dosavadní projekty už stály přes 10 milionů korun!)
A protože všechny kandidující subjekty loňských komunálních voleb měly hlavně koupaliště jako jednu z priorit, vrátilo se k myšlence oživení záměru i současné vedení města. Právě nyní je výstavba sportoviště možná na dlouho nejdál, co kdy byla, a jestli nedopadne ani tento pokus, zapomeňte, že se budete v tomto desetiletí v Turnově na koupališti slunit a dovádět na vodních atrakcích.

 

Turnovští zastupitelé v novém složení o záměru jednali poprvé v lednu, kdy si zvolili pracovní skupinu, která měla odpovědět na základní otázky typu jak dál a jestli vůbec. Ať se to některým líbí nebo ne, je Maškova zahrada v současnosti jediným pozemkem, kde může vzniknout jak zimní stadion, tak i krytý a hlavně venkovní bazén. Pro oblast Dolánek nadále platí záměr proměnit je v přírodní rekreační areál s případným využitím koupání v Jizeře. Nic víc a nic méně.

 

Vzniklá pracovní skupina se rozhodla inspirovat se i jinde v Čechách a v Německu, její členové některé areály i osobně navštívili. Výsledkem je nové řešení, které zpracoval městský architekt Boris Šonský. Ten se snažil o maximální oddělení jednotlivých sportovišť a komerčních ploch, což by městu umožňovalo stavět po částech. Nejdřív třeba jen venkovní koupaliště a posléze podle finančních možností přidávat další stavby. Toto nové uspořádání bylo zastupitelům představeno na dubnovém zasedání.

201105120943_zap_139_maskovka

Součástí řešení je vyčleněná plocha ke komerčnímu využití (prostor podél hlavní silnice za Penny Marketem a areál bývalých jatek), malý hotel by měl vzniknout pod současnou kruhovou křižovatkou, která bude napříště hlavní příjezdovou komunikací do areálu. Ve střední části je vymezená plocha na zimní stadion, krytý bazén a venkovní koupaliště. To zahrnuje jak relaxační a dětskou část, tak i plaveckou – 25metrový bazén a dvě 50metrové dráhy. Voda ve venkovní části by měla být vyhřívaná, aby došlo k žádoucímu prodloužení sezony. Krytý bazén by měl být 25metrový s relaxační částí. Rozměr ledové plochy zimního stadionu je navržen v rozměrech 56 x 26 metrů, což je standardní plocha pro mistrovské hokejové zápasy. V prostoru blíže k Jizeře jsou zelené plochy, hřiště a další sportoviště, těsně kolem náhonu areálem prochází cyklostezka (budoucí Greenway Jizera).

 

V diskusi na dubnovém zastupitelstvu vystoupil i bývalý starosta Milan Hejduk, který připomněl, že tento areál se staví nejméně na dalších 100 let, a proto by město mělo vše pečlivě uvážit a nestavět hned od počátku za cenu velkých kompromisů. Hejdukovi se nelíbí především velká plocha vyčleněná na komerční využití (supermarket-y), také vlastní uspořádání by mělo být podle něho jiné. Starostka města Hana Maierová na to konto uvedla, že nyní nejsou prodeje pozemků pro markety na pořadu dne, že městu nicméně jde o co největší variabilitu možností výstavby, aby mohla již hotová sportoviště bez problémů fungovat při dodatečné výstavbě dalších. Předložený záměr zastupitelé nakonec velkou většinou 23 hlasů schválili.

201105120943_zap_140_maskovka

K Maškově zahradě se zastupitelé vrátí opět na květnovém zasedání (24. května), zde by se už mohlo rozhodovat konkrétněji. Proto hlasujte v anketě na webu města a na TvA, jestli byste upřednostnili venkovní koupaliště či zimní stadion (krytý plavecký bazén bude nejspíš odsunut do pozadí, už proto, že nedávno proběhla finančně náročná rekonstrukce bazénu u gymnázia).

201105120943_zap_141_maskovka

Na výstavbu sportovního areálu se kdysi počítalo s penězi pana Horáčka, před deseti lety se mluvilo až o miliardě korun. Potom se hledaly různé dotační tituly, nyní je téměř jisté, že město bude areál stavět ze svého, protože jiná možnost tu nebude. Náklady na vybudování venkovního koupaliště včetně parkoviště a příjezdových cest se odhadují na 80 až 90 milionů korun. Výstavba by mohla začít na jaře 2013.

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.