KRAJSKÉ VOLBY 2012 (DÍL V.)

0

V pátek 12. a v sobotu 13. října proběhnou krajské volby a současně v našem obvodu také první kolo voleb senátních. V minulém díle našeho volného seriálu jsme přinesli přehled všech kandidujících stran a hnutí krajských voleb v Libereckém kraji. Tentokrát se podíváme na jednotlivé kandidátky. Nejdříve se ale zastavíme u jedné zaznamenáníhodné aktivity, která proběhla poslední srpnový čtvrtek. Česká televize totiž odvysílala další část z předvolebního diskuzního maratonu na téma krajských voleb. V pořadu otázky Václava Moravce speciál vystoupilo šest lídrů volebních uskupení, která mají podle exkluzivního průzkumu šanci dostat se do krajského zastupitelstva v Liberci. Strany a hnutí se ucházejí dohromady o 45 mandátů.

Podle předvolebního průzkumu, který si Česká televize nechala udělat u agentur SC&C a STEM/MAR, by v Libereckém kraji zvítězila ČSSD ziskem 17,5 % voličských hlasů, na druhém místě je KSČM ziskem 15,5 %, třetí ODS v průzkumu získala 15 %, na dalším místě je TOP 09 (a Starostové) se ziskem 12 %, předposlední skončili Starostové pro Liberecký kraj (11 %) a poslední stranou, která by se dostala do zastupitelstva, je Změna pro Liberecký kraj se ziskem 10 %. Tři procenta získaly Strana práv občanů Zemanovci a Nová budoucnost pro Liberecký kraj, o půl procenta méně KDU-ČSL a Strana soukromníků ČR, pouhé dvě procenta v průzkumu získala strana současné náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerové (SOS).

Po zveřejnění tohoto vůbec prvního hodnověrného předvolebního průzkumu se ozvali někteří komentátoři především se spekulacemi o zisku strany TOP 09 a Starostů. Prý tím, že v podstatě jsou tu dvě kandidátky, na kterých jsou starostové zastoupeni, lidé si obě strany pletou a průzkum je tedy zavádějící. Jak to doopravdy je, to samozřejmě uvidíme až u voleb, faktem zůstává, že původně TOP 09 měla sestavit jednu kandidátku právě se Starosty pro Liberecký kraj, což nakonec starostové vedení Martinem Půtou odmítli (viz jeden z předvolebních dílů našeho seriálu).
Kdyby výsledky průzkumu byly potvrzeny i ve volbách, mj. by to znamenalo, že ČSSD a KSČM dostanou dohromady 33 % voličských hlasů, což by jim pro zisk většiny v krajském zastupitelstvu nestačilo, totéž platí i o možné koalici ČSSD a ODS. Na vládnutí v kraji se bude muset patrně domluvit více stran, možná tak nebude nouze ani o překvapení…

Z publikovaného předvolebního průzkumu dále vyplývá, že 46 % oslovených se k volbám chystá, že k největšímu zhoršení podle respondentů od minulých voleb došlo v sociální situaci obyvatel, krajské volby podle 19 % oslovených život v kraji neovlivní vůbec, podle 33 % spíše neovlivní a jen 9 % respondentů se domnívá, že výsledek krajských voleb může život v regionu změnit.

KRAJSKÉ VOLBY V LIBERECKÉM KRAJI 2012: JEDNOTLIVÉ KANDIDÁTKY
Celkem dvacet politických stran a hnutí podalo kandidátní listinu pro volby do zastupitelstva Libereckého kraje. Kromě jejich seznamu přinášíme také vždy jméno volebního lídra a kandidáty z řad obyvatel Turnovska.

* Česká pirátská strana – lídr: Petr Vyhnal, Jablonec nad Nisou, Turnovsko bez zastoupení.

* Česká strana národně sociální – lídr: Eliška Marková, Česká Lípa, Turnovsko bez zastoupení.

* Česká strana selského rozumu – lídr: Robert Erlebach, Liberec, Turnovsko: 5. místo Pavel Mikez, Malá Skála, 6. místo Hana Formáčková, Přepeře, 22. místo Jan Civín, Svijanský Újezd, 38. místo Tereza Brožková, Turnov, 47. místo Karel Žampach, Turnov.

* Česká strana sociálně demokratická – lídr: Lenka Kadlecová, Skalice u České Lípy, Turnovsko: 15. místo Tomáš Hudec, Turnov.

* Dělnická strana sociální spravedlnosti – STOP NEPŘIZPŮSOBIVÝM – lídr: Jindřich Nestler, Harrachov, Turnovsko: 16. místo Ivo Boura, Malá Skála.

* Komunistická strana Čech a Moravy – lídr: Stanislav Mackovík, Pertoltice pod Ralskem, Turnovsko: 10. místo Miroslav Beran, Turnov, 21. místo Jiří Boudný, Vyskeř, 40. místo Josef Tesař, Turnov, 45. místo Oldřich Tomášek, Turnov.

* NÁRODNÍ PROSPERITA – lídr: Vratislav Švehla, Česká Lípa, Turnovsko: 6. místo Aleš Štěpán, Paceřice.

* Národní socialisté – levice 21. století – lídr: Ivo Palouš, Liberec, Turnovsko bez zastoupení.

* Nová budoucnost pro Liberecký kraj – lídr: Pavel Žur, Jablonec nad Nisou, Turnovsko: 8. místo Zuzana Tunková, Malá Skála, 31. místo Petr Hemerka, Ohrazenice.

* Občanská demokratická strana – lídr: Eva Bartoňová, Česká Lípa, Turnovsko: 31. místo Otakar Špetlík, Turnov, 32. místo Jiří Nejedlo, Malá Skála, 35. místo Tomáš Sláma, Turnov, 39. místo Jaromír Pekař, Turnov, 49. místo Josef Vojtíšek, Turnov.

* SNK Evropští demokraté – lídr: Bohuslav Kabátek, Liberec, Turnovsko: 2. místo Karel Bárta, Turnov.

* Strana Práv Občanů ZEMANOVCI – lídr: Miroslav Kyzyvát, Rychnov u Jablonce nad Nisou, Turnovsko: 14. místo Zbyněk Rulec, Svijanský Újezd, 21. místo Jan Rulec, 29. místo Zbyněk Rulec a 30. místo Alena Rulcová, 42. místo Josef Rulec, Příšovice a 44. místo Miroslav Zenker, Svijany.

* Strana pro otevřenou společnost – lídr: Lidie Vajnerová, Liberec, Turnovsko: 5. místo Petr Ponikelský, Ohrazenice, 11. místo Miroslav Cogan, Turnov, 13. místo Břetislav Jansa, Turnov, 23. místo Radka Bugnová, Turnov, 36. místo Stanislava Kořínková, Turnov, 43. místo Karel Bugno, Hrubá Skála.

* Pravý Blok – lídr: Miloslava Jebavá, Jilemnice, Turnovsko: 6. místo Jan Bečka, Ohrazenice.

* Starostové pro Liberecký kraj – lídr: Martin Půta, Turnovsko: 5. místo Hana Maierová, 32. místo Luděk Sajdl, Přepeře, 42. místo Antonín Lízner, Příšovice, 49. místo Lenka Malá, Tatobity.

* Strana svobodných občanů – lídr: David Forbelský, Liberec, Turnovsko bez zastoupení.

* Koalice Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová a Strana soukromníků České republiky (koalice) – lídr: Eva Směšná, Desná, Turnovsko: 22. místo: Vilém Zahrádka.

* Suverenita – Blok Jany Bobošíkové pro Liberecký kraj (koalice s KONS) – lídr: Otto Jarolímek, Turnov, Turnovsko: 8. místo Zuzana Chytrá, Ohrazenice.

* TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí (koalice) – lídr: Jiří Kočandrle, Česká Lípa, Turnovsko: 8. místo Jaroslav Frömel, Turnov, 12. místo Petr Bydžovský, Ohrazenice, 20. místo Michal Loukota, Turnov, 32. místo Daniel Hodík, Turnov, 36. místo Petr Soudský, Turnov, 40. místo René Brož, Turnov, 44. místo Zdeněk Romany, Turnov, 47. místo Milan Ciler, Troskovice.

* Změna pro Liberecký kraj (koalice se stranou Zelených) – lídr: Jan Korytář, Liberec, Turnovsko: 6. místo Ivan Kunetka, Turnov, 20. místo Simona Jašová, Turnov, 39. místo Jaroslav Zajíc, Olešnice.

Pro letošní krajské volby je tu dvě důležité změny: Je to možnost vydání voličských průkazů, které nyní nově občanům umožní hlasovat mimo své trvalé bydliště v jakémkoli z 587 okrsků v Libereckém kraji. Volič v krajských volbách volí vždy jen jednu politickou stranu či hnutí, udělit může až čtyři preferenční hlasy (známé a populární „kroužkování“ kandidátů), nově je snížena procentní hranice u preferenčních hlasů z 10 % na 5 %, takže „zakroužkovaní“ kandidáti mají větší šanci přeskočit třeba i lídra strany. To je i dobrá zpráva pro voliče, kteří kroužkováním mohou více než kdy jindy ovlivnit stranami na kandidátce dané pořadí!

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.