KOMENTÁŘ A PODĚKOVÁNÍ TURNOVANŮM KE KRAJSKÝM VOLBÁM

0

Děkuji všem, kteří dobře pochopili naši společnou snahu – moji a Pavla Charouska (někdy s tichou, jindy hlasitou podporou našich drahých poloviček, tedy Bohunko, děkuji). Občanská výzva v podobě osmi tisíc letáků s heslem „Kroužkujte Turnovany“ měla smysl. Výsledek pěti zástupců Turnova považuji za krásný. Vůbec mně přitom nevadí, z které strany kdo je. Myslím, že mnohaleté zkušenosti nás přesvědčují, že se vládne spravedlivě, ale pouze pro obce, které mají na kraji zastoupení, a to zastoupení dostatečně silné. Tedy nejlépe zastoupení ve vládnoucí koalici.

Z tohoto pohledu je pro nás samozřejmě nejlepší koalice Starostové – Změna – ODS. Bohužel, okamžitě se objevují další zákulisní boje a zájmy, které sice s racionální úvahou a pragmatickým řešením nemají nic společného, ale halí se do různých „jahodových proklamací“. Pevně proto věřím, že Ivan Kunetka sice podává tiskové prohlášení „Změny“, ale v reálu bude pracovat pro variantu nejlepší pro Turnov, a nemá vazbu na osobní zájmy některých důležitých hráčů.

Z úhlu tohoto čistě pragmatického pohledu musím vyjádřit lítost nad faktem, že voliči ČSSD málo využili možnosti kroužkovat. Ve spádové oblasti Turnova (tzv. sběrný bod Turnov) dostala ČSSD přes 1500 hlasů, v Turnově samotném téměř 700, přesto Tomáš Hudec obdržel jen asi 440 preferenčních hlasů. Stačila polovina z platných hlasů a mohl být další zástupce Turnova v krajském zastupitelstvu!

Stejně tak na kandidátce Starostů pro Liberecký kraj byl Ing. Sajdl (starosta Přepeř) a paní Malá (starostka Tatobit) – zejména paní Malé stačilo málo! Škoda, že voliči, kteří dali hlas Starostům, nezakroužkovali i tyto dva! Kromě starostky Turnova jsme mohli mít ještě lepší zastoupení v této vítězné straně.

Velmi mě mrzí, že se v důsledku objektivních příčin nepodařilo dostat do zastupitelstva TOP 09. Viditelně v Turnově byla kandidátka pro voliče zajímavá, dostali okolo 10 % hlasů (preferenčními hlasy porazili i lídra strany!). Není taky divu, Turnov zastupovali skutečně kvalitní kandidáti s historií práce pro město.

Na druhou stranu je pozoruhodné, jaké štěstí měl pan Beran na 10. místě kandidátky – voliči komunistů všeobecně využívali kroužkování jen velmi málo, hodně hlasů dostal pouze pan Mackovík na prvním místě, jiný kandidát se přes 5 % nedostal, takže pořadí kandidátky se nezměnilo. Stačil jediný vykroužkovaný z vyššího místa a pan Beran by zastupitelem nebyl!  Což naopak předvedli naši kandidáti z ODS – dostat se mezi pět zastupitelů této strany považuji za husarský kousek!

Každopádně všem zvoleným zastupitelům blahopřejeme a přejeme jim hodně pevné nervy pro práci v krajském zastupitelstvu. Věřím, že pro Turnovsko udělají, co bude v jejich silách.

A věřím, že si můžeme pogratulovat i my, voliči z Turnovska, protože jsme si vytvořili objektivně nejzajímavější zastoupení v krajském zastupitelstvu Libereckého kraje ! A jestli k tomu svým dílem přispěla i naše výzva, potom vám všem nesmírně děkuji za pozornost, kterou jste jí věnovali.

MUDr. Martin Hrubý, martin.hruby@nemtur.cz

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.