KRAJSKÉ VOLBY, DÍL DEVÁTÝ: KOALICE NA KRAJI BUDE OFICIÁLNĚ OZNÁMENA V PONDĚLÍ

0

V pátek 14. října odpoledne se v turnovské „hasičárně“ na Daliměřicích uskutečnilo vpravdě historické první setkání nositelů titulu „Zasloužilý hasič“ Libereckého kraje. Setkání se budeme věnovat na jiném místě. Protože se ho ale zúčastnili jak staronový hejtman Libereckého kraje Martin Půta, tak i starosta Turnova Tomáš Hocke, nešlo se nevrátit ke krajským volbám, které se uskutečnily právě před týdnem. Hejtmana Martina Půty jsme se zeptali:

* Vítězství v krajských volbách bylo pro Starosty pro Liberecký kraj přesvědčivé, už před volbami jste byl optimista, ale čekal jste, že budete o půlku lepší než druhý v pořadí?
Optimista jsem byl, to je pravda. Přesvědčoval jsem své kolegy, že první patnáctku kandidátky stavíme z lidí, které bychom chtěli mít v zastupitelstvu, a víc, že to určitě nebude. Že máme nakonec osmnáct mandátů, je velké překvapení i pro mě. Ani výsledek nad třicet procent voličských hlasů se nedal příliš čekat…

* …dokonce tam máte jednoho skokana z 20. místa…
(smích) V Turnově vždy byli šikovní volební skokani. Jsem rád, že starosta Hocke bude v krajském zastupitelstvu. Myslím, že si to svojí prací v Turnově zasloužil, těším se na spolupráci.

* Od začátku jste říkal, že chcete co nejširší koalici, což se vám pravděpodobně splnilo, či splní…
… pracujeme na tom (smích).

* V rozhovoru pro celostátní týdeník Echo jste vznik co nejširší koalice mj. obhajoval slovy, že speciálně hnutí ANO je třeba vzít do koalice a učinit ho spoluodpovědným za fungování kraje. Co ale předvolební billboardy ve stylu, že všichni hejtmani v podstatě kradou?
Myslím, že voliči předvolební rétoriku vyhodnotili tím způsobem, že hnutí ANO v Libereckém kraji udělalo, jestli se nepletu, druhý nejhorší výsledek v republice. Voliči jsou u nás přemýšliví.

* Někdy je třeba oddělovat tzv. vysokou politiku od konkrétních lidí v regionech…
Přesně tak se na to dívám. Podle mě většina lidí na té kandidátce do voleb šla proto, že chtějí pro kraj něco udělat, a já se vždy na lidi dívám pozitivně. Pozitivně do doby, než mě zklamou. Pak už je to horší. Pevně věřím, že se v koalici s hnutím ANO nezklamu.

* Jak těžké to bylo, dát dohromady čtyřkoalici složenou ze Starostů, Ano 2011, ČSSD a ODS? (18 + 9 + 4 + 4 mandáty)
No, ještě bych úplně neuzavíral pomyslný účet. Jasno by definitivně mělo být v pondělí. Nejtěžší bylo všechny ostatní přesvědčit o tom, že do této koalice chceme jít proto, abychom spolupracovali. Že to není jen o matematice, kolik kdo bude mít členů v radě, ale že to musí být o spolupráci. A já pevně věřím, že jsme je přesvědčili. Samozřejmě, že když vítěz chce takto širokou koalici, tak největší ústupky musí udělat on sám.

* Strana Tomia Okamury, komunisté a Změna zůstávají mimo hru. Co jim vzkážete? Čtyřčlenná koalice bude totiž mít nebývalou převahu v 45členném krajském zastupitelstvu.
Myslím, že každý, kdo jednání na kraji v posledních čtyřech letech sledoval, tak musí vidět, že to nikdy nebylo o válcování opozice. Já chci vzkázat všem zastupitelům, kteří byli zvoleni a budou v koalici či skončí v opozici, že pokud budou chtít pracovat a přicházet s nápady, tak jsou dveře otevřeny.

* Podle našich informací by rada měla být složena z pěti zástupců Starostů, dvou zástupců ANO a po jednom radním by měly mít strany ČSSD a ODS. Je to tak?
V pondělí 17. října zveřejníme model rozložení míst v radě a já bych byl rád, aby lidé, kteří jsou nominováni, zpracovali něco jako programové prohlášení v jednotlivých resortech, a to do dvou týdnů představili veřejnosti. Z toho pak vznikne kompletní programové prohlášení koalice. Konkrétní jména radních vám zatím neřeknu, i když chápu, že je to pro čtenáře nejzajímavější.

* Kdy by se mohlo uskutečnit ustavující zasedání nového krajského zastupitelstva?
Když se nikdo proti výsledku voleb neodvolá, tak v úterý 8. listopadu.

* V pozici hejtmana vstoupíte do druhého volebního období. V čem bude jiné?
Už se nebudu muset vzdávat funkce starosty v Hrádku nad Nisou (smích). Ale vážně. Programy kandidujících stran se hodně prolínají. Budeme prioritně řešit dopravní infrastrukturu, silnice I. třídy, rychlou železnici do Prahy, investice do zdravotnictví a do vzdělávání.

* A priority z pohledu Turnovska?
V zastupitelstvu bude mít Turnov silné zastoupení, takže by jeho problémy měly být slyšet. Určitě musíme dořešit střední školství. Nejen hotelovku, ale i majetkově s ohledem na vlastnictví budov. Projekt horolezeckého muzea již byl představen, před námi je rekonstrukce Nádražní ulice a rekonstrukce komunikace z Ohrazenic přes Přepeře až do Příšovic. Doufám, že nějak pohneme i se silnicí R35, že najdeme dohodu s Rovenskem pod Troskami, kudy by nová trasa měla vést…

* Děkujeme za rozhovor.

DEFINITIVNĚ ZŮSTÁVÁM V TURNOVĚ, HOZENOU RUKAVICI NESEBERU, ŘÍKÁ TOMÁŠ HOCKE
Krajské volby udělaly co do počtu udělených preferenčních hlasů ze starosty Turnova Tomáše Hockeho nejúspěšnějšího kandidáta. Řekl si tím za Starosty pro Liberecký kraj o místo radního?
„Starosta musí držet slovo, to bychom se nikam nedostali. Musím poděkovat všem, kteří mně dali svůj hlas. Dopředu jsem ale avizoval, že mně jde hlavně o to, aby starosta čtvrtého největšího města v kraji byl členem krajského zastupitelstva. Je pravda, že společně s Hanou Maierovou jsme se na kandidátce Starostů z pohledu podpory voličů umístili na třetím a na čtvrtém místě, ale tak už to prostě někdy bývá. Snad v krajském zastupitelstvu bude hlas Turnova silnější. Jak známo, budeme tam čtyři, kromě nás ještě Tomáš Hudec z ČSSD a Michal Kříž z ANO.“

(Pozn. red.: Podle našich informací by mělo hnutí ANO v radě kraje ovládnout finance a regionální rozvoj, ČSSD sociální věci, ODS zdravotnictví a zbylé resorty si mezi sebou rozdělí zástupci Starostů. Rada Libereckého kraje má být i nadále devítičlenná. Vše nasvědčuje tomu, že v radě zástupce Turnova nebude.)

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.