TURNOVSKO ZASYPAL SNÍH

0

Něco, co tady již několik let nebylo. „Vloni zima nebyla vůbec, vyjeli jsme jen asi jednou, letos to bude jiné,“ komentoval sněhovou nadílku v úterý 12. ledna po poledni jednatel turnovských technických služeb Libor Preisler. Sníh začal padat až během dopoledne, o to ale intenzivněji. Do oběda napadlo přes deset centimetrů a padat má ještě dál. Sněžit bude do dnešního večera, poté bude sněžení ustávat a podle předpovědi by mělo opět intenzivně sněžit v noci ze středy na čtvrtek a větší část čtvrtka. Navíc meteorologové varují před silným větrem, takže se na návětrných stranách budou tvořit sněhové jazyky.

Malotraktor technických služeb v sídlišti u nádraží u Billy

Údržba komunikací se v Turnově řídí Plánem zimní údržby, který stanovuje ulice a chodníky, které mají být ošetřovány co nejekologičtěji, tedy bez použití soli, a komunikace, kde se chemické prostředky použít mohou. Jsou tu rozděleny komunikace podle důležitosti a tedy i četnosti a pořadí údržby – logicky je nejdříve nutné ošetřit hlavní tahy. V zásadě platí, že solí se ošetřují státní komunikace ve správě Krajské správy silnic Libereckého kraje, z městských komunikací jen ty hlavní včetně chodníků. V sídlištích a na rovině se chodníky pouze pluhují, ve stoupáních sypou drtí. Ve schváleném Plánu zimní údržby najdete i komunikace, které pravidelně udržovány nejsou (mj. v zahrádkářských koloniích). Nově budou pracovníci technických služeb udržovat chodník v horní části zrekonstruované Nádražní ulice (na pravé straně ve směru do Ohrazenic), chodníky v Přepeřské ulici a novou autobusovou zastávku u Lidlu.

„V situacích jako je ta dnešní, kdy stále padá, udržujeme městské komunikace stále dokola, protože sníh chodníky po krátké době zasype. Největší problémy jsou samozřejmě ve stoupáních, na některých místech máme povoleno solit, jinde pluhujeme a sypeme drtí,“ přiblížil Preisler.
Technické služby mají na zimní údržbu k dispozici čtyři traktory a čtyři malotraktory s radlicemi, dále potom tři multikáry se sypačem a pluhem, a partu asi pěti lidí, kteří na místech, kam se technika nedostane, odstraňují sníh ručně. Turnov má zhruba 80 kilometrů místních komunikací včetně chodníků a parkovišť.

Plán údržby najdete na stránkách města v sekci odboru správy majetku:
https://www.turnov.cz/filemanager/files/1085814.pdf

Palackého ulice

Údržba Hluboké ulice

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.