KRAJSKÉ VOLBY, DÍL PÁTÝ: ORGANIZACE VOLEB A DOBA KROUŽKOVACÍ

0

Krajské volby proběhnou v pátek 7. a v sobotu 8. října. Už v případě minulých krajských voleb v roce 2012 platilo, že občané mohou požádat o vydání voličského průkazu, se kterým pak mohou hlasovat mimo své trvalé bydliště v jakémkoli z 587 okrsků v Libereckém kraji. Platí také snížená procentní hranice u preferenčních hlasů 5 %, takže „zakroužkovaní“ kandidáti mají větší šanci přeskočit třeba i lídra strany.

Volič v krajských volbách volí vždy jen jednu politickou stranu či hnutí, udělit může na zvolené kandidátce až čtyři preferenční hlasy (známé a populární „kroužkování“ kandidátů). Kandidátní listiny by již voliči v tuto dobu měli mít k dispozici v místě trvalého bydliště, mohou je získat i přímo ve volební místnosti.
Strany a hnutí se v krajských volbách ucházejí dohromady o 45 mandátů. Přesně tolik je členů krajského zastupitelstva. V tom končícím mělo Turnovsko pět zástupců.

Nad vlastním průběhem voleb bdí v každém volebním okrsku příslušná volební komise. Té se každý volič prokáže svým občanským průkazem nebo platným cestovním pasem – na jeho základě bude provedena kontrola v seznamu voličů. V Turnově se pro tyto volby nic zásadního nemění, občané volí v místech, kde jsou zvyklí, je tu pouze změna umístění jedné hlasovací místnosti. Jedná se o okrsek číslo 13.
„Při několika minulých volbách obyvatelé Malého Rohozce, Dolánek a Bukoviny museli chodit volit do hasičské zbrojnice na Bukovině. Po rekonstrukci bývalé základní školy na Dům přírody v Dolánkách se sídlo volebního okrsku č. 13 zase vrací na své původní místo,“ uvádí Zdeněk Hovorka, vedoucí správního odboru MěÚ v Turnově. Jak dodal, výsledky voleb by měly být známé hned večer v sobotu 8. října, nicméně v případě 19 volebních subjektů to bude nějakou dobu trvat. Záleží také na zájmu voličů.

VOLBY ON-LINE
Jak volby dopadly? To se dozvíte v on-line reportáži, která na webu www.turnovskovakci.cz startuje v sobotu 8. října ve 14.00 hodin. Kromě samotných výsledků voleb se dozvíte stanoviska jednotlivých stran i kandidátů z Turnovska. (tva)

PŘICHÁZÍ VELIKÁ DOBA KROUŽKOVACÍ
Blížící se volby  do krajských zastupitelstev v posledních týdnech plní stránky novin a webů a buší nám do hlavy. Politici dlouhé měsíce skrytí a skrytě (doufejme) pracující se najednou rojí jako vosy. Všemožně se nás snaží přesvědčit, že právě program jejich volební strany je ten zdaleka nejdůležitější například pro babičku, která právě oslavila své 90. narozeniny v Horní Dolní, a proto je potřeba před objektivy fotoaparátů jí potřást rukou. Čím vším se potom volební strany snaží útočit na naše vědomí i podvědomí, nad tím zůstává mnohdy rozum stát. Odhaduji, že v 95 % se jedná o problémy, které není možno z pozice krajského zastupitele ovlivnit.

Tato taktika má samozřejmě primárně získat pozornost, a proto asi čím dramatičtější (nesmyslnější) vyhlášení, tím (zdánlivě) lépe. Řadu potenciálních voličů tyto snůšky nesmyslů ale otravují a vedou k rozhodnutí, že raději k volbám nepůjdou. A to je pro volební strany druhý, velmi důležitý pozitivní efekt, byť s určitým nádechem rizika. Nízká volební účast totiž umožňuje uspět s relativně malým počtem hlasů.

Zkusme se podívat na volby trochu jinak, pragmaticky. Po sečtení hlasů se totiž na volební programy hraje jen velmi, velmi omezeně, a každý zastupitel se zejména snaží získat profit pro svoje území. A program neprogram, pokud by něco na druhé straně kraje mělo jeho zájmy ovlivnit, je potřeba tuto hrozbu minimalizovat (zlikvidovat). A chtě nechtě, zastupitelé vítězných a velkých stran mají k tomu podmínky významně lepší, než zastupitelé za strany malé. Proto si troufnu tvrdit, že pouhá podpora volebních stran je problematická, zejména v případě, že zástupce Turnova není na některém z prvních míst. Prostá podpora takových stran totiž může vynést nahoru zástupce z jiných oblastí, kterým samozřejmě bude Turnov a jeho okolí po volbách zcela ukradený. 

Proto jsem dlouhodobě přesvědčen, že zájmem Turnovanů by mělo být dostat do krajského zastupitelstva co nejvíce našich kandidátů napříč volebními stranami. Jsem totiž bytostně přesvědčen o tom, že obyvatelé našeho města či nejbližšího okolí budou hájit zájmy naší oblasti mnohem spolehlivěji, než například  kandidáti z Nového Boru.
 
Po zhlédnutí kandidátek však situace našich zástupců není příliš růžová. Čelní místa jsou obsazena zcela minimálně. Přesto nás minulé krajské volby naučily, že možnost obstát tu je! Je ale potřeba přijít k urně a před vhozením volebního lístku důsledně využít možnosti kroužkování! Minule jsme takto posunuli na volitelná místa a do krajského zastupitelstva celkem pět našich zástupců! Pojďme se pokusit o stejný úspěch i tentokrát, pojďme podpořit ty, kteří jsou ochotni věnovat svůj čas na prosazovaní a obhajování našich potřeb v rámci Libereckého kraje! Pojďme k volbám a zakroužkujme je!

MUDr. Martin Hrubý, martin.hruby45@gmail.com
PS: Někde jsem zaslechl, že nás následujících 10 let čekají volby každý rok. Strašná představa!

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.