SETKALI SE VE SVIJANECH

0

Ani dnešní nebývale nepříznivé počasí nepřekazilo závěr propagační jízdy kolem Jizery. Cílem byla podpora záměru výstavby cyklostezky GREENWAYS JIZERA. Včera ráno vyjely dvě skupiny cyklistů, jedna z Lázní Toušeň, resp. od soutoku Jizery a Labe, druhá z Kořenova. Sluníčko svítilo, teplo babího léta. Starostové obcí na trase podepisovali memoranda přístupu k záměru výstavby cyklostezky.

n200709181848_zap_242_07_jizeraHned v pondělí se také ukázala celá řada problémů, které před realizací projektu stojí. Už třeba hned v Lázních Toušeň. Tady je vybudován nový most přes Labe, ale na jeho jednom konci je místo nájezdu schodiště (??!). Cesta do Mladé Boleslavi mnohdy vede cestou necestou plnou kopřiv, nicméně bude tento úsek stavebně snazší než horská část cyklostezky. Hluboká údolí, kde je často místo jen na koryto řeky a silnici a na konci úseku bonbónek v podobě Riegrovy stezky. Jak se ale včera starostové Železného Brodu a Semil shodli, když pod Spálovem slavnostně podepisovali memorandum, trasa cyklostezky by se neměla od Jizery odklonit ani tady, ale mělo by se najít řešení na straně, kde úzkou soutěskou vede železnice.

Dnes ráno spanilá jízda kolem řeky pokračovala, na první skupinu čekal úsek z Mladé Boleslavi do Svijan, druhá skupina jela do stejného cíle z Malé Skály. Důvodem setkání ve Svijanech byla hranice krajů. A záměr výstavby cyklostezky musí, aby se vůbec dalo o realizaci mluvit, podpořit právě Středočeský a Liberecký kraj. A proto se dnešní cyklojízdy účastnili i hejtmané Bendl a Skokan.

n200709181849_zap_243_07_jizeraLiberecký hejtman Petr Skokan se k peletonu přidal na Dlaskově statku v Dolánkách, kde memorandum přístupu k projektu podepisovala starostka Turnova Hana Maierová, předseda Sdružení Český ráj Aleš Hozdecký a starostka Rakous Milena Bílková. Když cyklisté před jedenáctou dopoledne z Dlaskova statku vyjížděli, nedalo se říct, že pršelo. Přímo lilo! Hustý déšť bohužel hodně poznamenal i jízdu druhé skupiny cyklistů. K té se měl původně hejtman Petr Bendl přidat v Mnichově Hradišti, hromadná dopravní nehoda na dálnici u Prahy mu ale umožnila sednout na kolo až v Březině.

Do Svijan, přesněji na křižovatku nad pivovarem, přijely obě skupiny krátce po poledni. Jeden z přítomných to charakterizoval jako setkání na Labi (s odkazem na II. světovou válku a setkání Rudé armády s Američany na Labi). Vzdáleně to tak opravdu vypadalo. Hejtmané v čelech peletonů zastavili proti sobě, běžný provoz na silnici ustal. Na místě setkání bylo přítomno množství novinářů. Kameramani, fotoreportéři, redaktoři rádií, píšící žurnalisté. A k tomu starosta Svijan Petr Lelek, který v dresu místního pivovaru a s historickým kolem všechny oficiálně vítal a rozdával náprstky s rumem nebo speciální pivo pro cyklisty.

n200709181849_zap_244_07_jizeraDalší část dnešního setkání proběhla v Pivovarské restauraci. Zde se oba hejtmané podpisy zavázali ke spolupráci na nadregionálním projektu výstavby cyklostezky moderního, evropského typu „Greenways Jizera“. Své podpisy připojili i garanti jednotlivých úseků. Setkání ve Svijanech se kromě novinářů zúčastnilo asi dalších zhruba 100 lidí, byli tu starostové většiny obcí z celého toku Jizery, zástupci občanských sdružení, ministerstev, Českých drah, Povodí Labe, CHKO Český ráj, přítomen byl i senátor Jaromír Jermář, který přijel jako řada dalších na kole.

Myšlenka stavby moderní cyklostezky kolem Jizery je stará asi deset let, intenzivně se na záměru pracuje od roku 2003 a hlavně vloni a letos. Hlavním koordinátorem celého projektu je Sdružení Český ráj, resp. manažeři projektu Pavla Bičíková a Jiří Lukeš.
Dnes byl učiněn zatím nejvýznamnější krok. Nejenže byste těžko hledali podobné setkání, které by do jednoho místa v Českém ráji přivedlo tolik politiků, úředníků, novinářů a cyklistů, ale tím, že se všichni opravdu velmi hlasitě postavili za podporu projektu, měla by napříště být další jednání mnohem jednodušší.

I tak čeká realizační tým ještě hodně nesnadná cesta. Cyklostezka by měla sloužit jak místním obyvatelům například při cestě do školy, za nákupem či do práce, tak i návštěvníkům regionu. Současně by měla podpořit i další podnikatelské aktivity v obcích a regionech.

V úseku Svijany – Železný Brod a Horní Sytová – pramen Jizery je již dokončena vyhledávací studie cyklotrasy, dokončuje se část z Podspálova do Horní Sytové. Na území Středočeského kraje bude vyhledávací studie hotova na počátku roku 2008. Na setkání ve Svijanech se přítomní dozvěděli první finanční odhady nákladů. Jen úsek ze Svijan do Železného Brodu přijde na 80 milionů, celkově se za celou trasu jedná o stovky milionů korun. Cyklostezka bude financována z prostředků měst a obcí, obou krajů, z evropských fondů a ze Státního fondu dopravní infrastruktury ČR.

První cyklisté by se v úseku z Kořenova až k Labi mohli svézt v roce 2015.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.