KRAJSKÉ VOLBY 2008 Z POHLEDU TURNOVSKA

0

(Povolební zpravodajství je průběžně aktualizováno!!!)V sobotu 18. října ve 14.00 hodin se uzavřely volební místnosti. Komise začaly se sčítáním hlasů, které voliči v Libereckém kraji mohli udělit celkem 14 politických stranám a hnutím. Podle předpokladů proběhne sčítání poměrně rychle, neboť se potvrdily předpovědi odborníků, že účast voličů bude poměrně malá. Na Turnovsku navíc volíme pouze do 45členného zastupitelstva kraje, senátní volby v našem regionu probíhají pouze na Českolipsku.

Jak dopadnou volby v Turnově a jeho spádových obcích? Potvrdí se i nadále pravicovost města nad Jizerou? Jak úspěšní zde budou Starostové pro Liberecký kraj, velmi agilní hnutí, které má bohužel z Turnovska nejvýše na kandidátce postaveného starostu Přepeř až na 10. místě? Co ostatní strany? Otazník visí především nad Stranou zelených, kterou budou volit hlavně ti, co nechtějí dálnici R35 pod Troskami (kolik hlasů získal vyškrtnutý kandidát Aleš Hoření?). Kdo se do krajského zastupitelstva dostane kromě ODS, „Starostů“, KSČM a ČSSD, jejichž předvolební preference překračují povinnou pětiprocentní hranici? Uspěje ve Straně pro otevřenou společnost na 5. místě Turnovák Ivan Kunetka nebo na druhém místě turnovský zastupitel Ota Jarolímek na kandidátce Unie pro sport a zdraví? Na tyto otázky už brzo budeme znát odpovědi.

 

Sledujte aktualizované povolební zpravodajství TvA.

 

Sobota 18. října, 16.00 hodin: Průběžné výsledky za Liberecký kraj po sečtení 46% okrsků. Volební účast 37%.

ČSSD – 27%

ODS – 23,7%

KSČM – 14,3%

Starostové pro Liberecký kraj – 13,1%

Strana pro otevřenou společnost – 5,25%

Další strany a hnutí nepřekročily pětiprocentní hranici.

Krajské volby v Libereckém kraji 2008 – konečné výsledky (počet mandátů). Volební účast v kraji byla 38,08%.

ČSSD – 26,79% (15)

ODS – 22,5% (12)

KSČM – 13,89% (8)

Starostové pro Liberecký kraj – 13,78% (7)

Strana pro otevřenou společnost – 6,12% (3)

Další strany a hnutí nepřekročily pětiprocentní hranici.

Turnov – konečné výsledky krajských voleb 2008. Volební účast ve městě byla 40,29%.

ODS – 30,29%

ČSSD – 24,36%

KSČM – 10,15%

Starostové pro Liberecký kraj – 9,53%

Strana zelených – 7,10%

Unie pro sport a zdraví – 6,74%

Strana pro otevřenou společnost – 5,11%

Další strany a hnutí nepřekročily pětiprocentní hranici.

POVOLEBNÍ KOMENTÁŘE A ROZBORY

 

Také v Libereckém kraji se projevil masivní nástup ČSSD, která zvítězila ve všech 13 krajích České republiky. Také v Libereckém kraji dojde na nejvyšší úrovni s největší pravděpodobností k velké změně.

Možné koalice vycházející z prosté většiny 23 mandátů v 45členném zastupitelstvu Libereckého kraje:

1. ČSSD – ODS (většina 27 hlasů, obě strany společně dosud vládly, ze strany ČSSD je tu nicméně nové vedení a vzhledem k celostátnímu výsledku ČSSD bude vznik velké koalice málo pravděpodobný)

2. ČSSD – Starostové pro Liberecký kraj – Strana pro otevřenou společnost (velmi pravděpodobná koalice, většina 25 hlasů)

3. ČSSD – KSČM – SOS (26 hlasů)

4. ČSSD – KSČM (nejtěsnější většina 23 hlasů)

5. Jednobarevná vláda ČSSD za podpory KSČM (případně i SOS)

6. ODS – Starostové – SOS (za podpory dalších stran či jednotlivců)

7. Jiná varianta…

 

Zastupitelé z Turnovska

Zastoupení Turnovska v nejvyšším zastupitelském sboru kraje, kde se rozhoduje o dotacích a koncepci rozvoje jednotlivých regionů, bude v nadcházejících čtyřech letech přímo žalostné.

V opozici nejspíš skončí ředitel turnovské nemocnice Tomáš Sláma (ODS), zastupitelem za KSČM bude Mirek Beran, který v libereckém zastupitelstvu za tuto stranu působil již v minulém období. A to je vše. Nikdo jiný v Liberci přímo zastupovat Turnovsko nebude.

 

ČSSD na Turnovsku prakticky neexistuje (zatím)

Na Turnovsku dnes ČSSD prakticky není vidět, v turnovském městském zastupitelstvu má jediného člena. Na volební kandidátce této strany do krajských voleb měl náš region jediného zástupce, a sice na úplně posledním místě! To je pro Turnovsko velmi tristní. Hlas čtvrtého největšího město kraje bude při zásadních rozhodnutích v Liberci chybět.

Rýsuje se koalice ČSSD – Starostové pro Liberecký kraj – SOS?

Podle informací TvA začala hned po oznámení výsledků voleb jednání mezi ČSSD, Starosty pro Liberecký kraj a Stranou pro otevřenou společnost. Jednání jsou ale zatím zablokována požadavkem starostů, kteří chtějí post hejtmana. Tuto informaci potvrdila také ČTK. „Máme jen dvě možnosti, buď hlasy, které jsme získali, přetavíme v silný mandát v zastupitelstvu a radě, nebo půjdeme do opozice,“ řekl agentuře Martin Půta, volební lídr starostů. Tento požadavek zatím odmítá vedení ČSSD, která ve volbách získala skoro dvojnásobný počet mandátů. Starostové ale nechtějí být v koalici jen do počtu. Jednání mají pokračovat v pondělí. ODS v podstatě nezbývá než jen přihlížet. Přitom kdyby starostové získali jen o pár desítek hlasů víc a počet mandátů si prohodili s KSČM, byla ve hře ještě koalice ODS – Starostové – SOS, která má nyní pouze 22 hlasů z 23 potřebných.

Pokud jednání mezi ČSSD a starosty skončí patem, je tu ještě otevřená možnost spolupráce ČSSD a KSČM, ke které se schyluje v některých krajích. Libereckému kraji může vládnout i jednobarevná vláda ČSSD s „pouhou“ podporou KSČM. „Už před volbami jsme jasně řekli, že nepůjdeme do koalice s ODS ani s komunisty,“ řekl ČTK lídr ČSSD Stanislav Eichler.

Starostka Turnova: s novým vedením kraje začneme od nuly

„Z výsledků krajských voleb jsem překvapená, nečekala jsem, že celostátní témata prezentovaná ČSSD natolik voliče ovlivní. Moc bych si přála, aby sociální demokraté při sestavování koalice  hledali co nejlepší řešení pro celý kraj. Osobně bych preferovala spolupráci ČSSD, Starostů pro Liberecký kraj a SOS,“ uvedla starostka Turnova Hana Maierová. Turnov podle ní opět potvrdil tradiční pravicovost, ODS zde získala šestiprocentní převahu. „Na Turnovsku nemá ČSSD silné zastoupení, což se projevilo i v krajských strukturách. Náš region nebyl řádně zastoupen ani na krajské kandidátce. S novým vedením kraje budeme muset začít komunikovat takzvaně od nuly, budeme hledat kontakty a vzájemně se poznávat,“ dodala starostka. Osobní roli tu může hrát i Český Dub, kde lídr ČSSD Stanislav Eichler žije a starostka Maierová se narodila…

 

Místostarosta Hozdecký: Zvítězila celostátní témata

„Turnov opět potvrdil, že ODS tu má silnou podporu. V rámci kraje jsou pro naši stranu výsledky na Turnovsku nadprůměrné. Celá kampaň ODS před krajskými volbami byla postavena na řešení regionálních témat, mrzí mě, že voliči dali přednost negativně vedené kampani na celostátní témata ze strany ČSSD. Já osobně i vedení krajské organizace ODS děkujeme občanům Turnovska za dosavadní podporu,“ řekl Aleš Hozdecký, který je turnovským místostarostou za ODS a byl i na krajské kandidátce strany v krajských volbách.

Prohlášení Místního sdružení ODS Turnov k volbám do kraje 2008

Předem mi dovolte poděkovat těm, kteří nám dali svůj hlas a důvěru. Dále děkuji vůbec všem, kteří přišli k volbám, protože tím ukázali, že jim není lhostejné, jakým směrem se dění v našem kraji bude vyvíjet další čtyři roky. Výsledky nám, ODS, nedávají valnou možnost účastnit se koalice. Je pro nás naprosto nepřijatelná jakákoliv dohoda s komunisty. Sociální demokracie se svými prohlášeními vymezila vůči nám. Koaliční spolupráci by jistě vadila představa, že kraj ze svého rozpočtu, který je především určený na rozvoj, má zaplatit ročně desítky milionů na úhradu zákonných poplatků ve zdravotnictví. Je vysoce pravděpodobné, že budeme v opozici. Je škoda, že Turnov, čtvrté největší město v kraji, má zde velmi slabé zastoupení. V praxi to bude znamenat, že nebudeme mít valnou možnost ovlivňovat tok peněz do našeho regionu. „Vox populi, vox dei“, nebo-li „hlas lidu hlas boží“ – a my tuto skutečnost plně respektujeme.

Ing. Tomáš Sláma

Předseda Místního sdružení ODS Turnov

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.