KRAJSKÉ A SENÁTNÍ VOLBY 2012, ON-LINE VYSÍLÁNÍ TVA

0

V pátek 12. a v sobotu 13. října se uskutečnily krajské a na Turnovsku také doplňovací volby do Senátu. V Libereckém kraji se letos o křeslo v krajském zastupitelstvu uchází 761 kandidátů z 20 politických stran a hnutí. V senátním obvodu č. 38 Mladoboleslavsko-Turnovsko mohou voliči vybírat z deseti kandidátů. Ve všech okrscích v našem kraji v průběhu voleb našli voliči upozornění na úmrtí sedmdesátiletého Jana Utinka z České Lípy, který kandidoval do krajského zastupitelstva za Stranu práv občanů – Zemanovce (SPOZ). Ještě před registrací kandidátek odstoupil Radim Zika, jenž byl na šestém místě kandidátky ODS. Jinak nebyl nikdo odvolán ani neodstoupil, uvedla pro ČTK vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová.

Na okraj si ještě připomeňme, jak dopadly krajské volby před čtyřmi lety: ČSSD 26,79 %, ODS 22,5 %, KSČM 13,89 %, Starostové pro Liberecký kraj 13,78 % a SOS 6,12 %. Účast byla 38,07 % oprávněných voličů. Libereckému kraji v letech 2008 – 2012 vládla ČSSD a SOS s podporou KSČM.
Turnov – konečné výsledky krajských voleb 2008. Volební účast ve městě byla 40,29 %. ODS získala 30,29 %, ČSSD 24,36 %, KSČM 10,15 %, Starostové pro Liberecký kraj 9,53 %, Strana zelených 7,10 %, Unie pro sport a zdraví 6,74 %, Strana pro otevřenou společnost 5,11 %.

Náš senátní obvod – Mladoboleslavsko a Turnovsko – zatím v krátké historii druhé komory parlamentu měl tři senátory: Jarmilu Filipovou (ODS) v letech 1996 – 2000, Jaroslava Mitlenera (ODS) v letech 2000 – 2006 a Jaromíra Jermáře (ČSSD) v letech 2006 – 2012. V pátek 12. a v sobotu 13. října proběhlo první kolo voleb senátních. V případě, že žádný z kandidátů nezíská potřebnou nadpoloviční většinu, uskuteční se týden nato (19. a 20. října) druhé kolo voleb do Senátu. Voliči mají na výběr mezi 10 kandidáty, včetně stávající senátora Jermáře, který post obhajuje.

KRAJSKÉ A SENÁTNÍ VOLBY 2012 Z TURNOVSKÉHO POHLEDU (ON-LINE):

* Neděle 14. října, 21.30 hodin:

SHRNUTÍ PRVNÍHO POVOLEBNÍHO DNE: LIBERECKÝ KRAJ ZATÍM VLÁDNOUCÍ KOALICI NEMÁ
* „V průběhu neděle 14. října jsme jednali se zástupci všech čtyř dalších zvolených stran do krajského zastupitelstva, pro nás je zatím prioritní koalice Starostů, Změny a ODS. Vím, že je tam spousta animozit především ze samotného Liberce, ale stále jsem přesvědčen, že je to nejlepší varianta povolebního uspořádání,“ řekl TvA lídr Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta. Jak dodal, dokud bude pro vznik této koalice existovat nějaká naděje, nebudou Starostové jednat o žádné jiné koalici. Půta nepřipouští ani koalici pouze Starostů a Změny pro Liberecký kraj, která by měla v zastupitelstvu nejtěsnější většinu jednoho hlasu.
* „Nejsme v pozici, že bychom mohli někomu diktovat, co bychom si přáli. Musíme čekat, jestli mám někdo účast v koalici nabídne. V případě, že ano, budeme jistě hledat průsečík ve shodách volebních programů, protože koalici chceme,“ uvedl turnovský krajský zastupitel Tomáš Sláma (ODS). „Úplně nejraději bych byl, kdyby se co možná nejvíc krajských zastupitelů z Turnova sešlo v jedné koalici. Jestli se to ale podaří, je zatím předčasné říct. Otevřeny jsou i další možnosti, pouze je pro nás nepřijatelná jakákoli forma spolupráce s KSČM,“ uzavřel Sláma.
* „Držíme slovo dané voličům, že Změna pro Liberecký kraj nepůjde do koalice s ČSSD ani ODS, mj. k tomu zavazuje volební výsledek v samotném Liberci, kde Změna dostala důvěru voličů překračující 30 procent!“ řekl turnovský krajský zastupitel Ivan Kunetka. Pro tuto stranu je zatím prioritní koalice pouze se Starosty pro Liberecký kraj.

(Tímto shrnutím zároveň končí povolební on-line zpravodajství, další již v nových samostatných článcích, redakce TvA děkuje čtenářům za zájem…)

* Neděle 14. října, 16.45 hodin: Po celý den probíhala jednání o budoucí krajské vládě v Liberci. Především vítězní Starostové pro Liberecký kraj, resp. jejich vyjednavači Půta, Pieter a Farský absolvovali řadu jednání. Na 20. hodinu Starostové ohlásili velkou tiskovou konferenci, na které chtějí novináře a jejich prostřednictvím i veřejnost seznámit s dosavadním průběhem jednání. Podle turnovské starostky Hany Maierové by byla nejlepší koalice Starostů, Změny a ODS, ale vše je opravdu ještě v jednání. Večer zasedne v Liberci i štáb Změny pro Liberecký kraj, v současné době intenzivně jedná vedení ODS. O průběhu podvečerních a večerních jednání budeme na TvA informovat.

* Neděle 14. října, 9.25 hodin: Dnes by měla pokračovat jednání mezi jednotlivými stranami, zvolenými do krajského zastupitelstva. V zásadě jsou možné koalice tři: Starostové + Změna + ODS, Starostové + Změna a Starostové + ČSSD + ODS. Nebo vás napadá ještě nějaká kombinace?

* Neděle 14. října, 1.20 hodin: Konečné výsledky za Liberecký kraj. Starostové za LK 22,21 %, KSČM 17,89 %, Změna pro LK 16,85 %, ČSSD 13,05 %, ODS 9,26 %. Volební účast v kraji byla 38,55 %. Turnovsko má v novém krajském zastupitelstvu pět mandátů. Po jednom za Starosty pro Liberecký kraj, Změnu pro Liberecký kraj a KSČM a dva zastupitele za ODS.

* Sobota 13. října, 22.35 hodin: Luka u Doks, vesnička s 88 voliči. Na ní se upírá  v tuto chvíli celý Liberecký kraj. Podle Pavlíny Kroupové, vedoucí oddělení voleb krajského úřadu, zde probíhaly najednou obecní a krajské volby. Problém je v tom, že ty obecní skončily ve 22.00 hodin a volební komise začala hlasy počítat zhruba před půl hodinou. Výsledky by měly být do půlnoci, okamžitě po jejich oznámení se objeví také na TvA. Pro Turnovsko ale vesnička u Doks nic nezmění. V novém zastupitelstvu máme rekordních pět zastupitelů, z toho pravděpodobně čtyři v nové vládní koalici. Podle našich informací probíhají intenzivní jednání mezi Starosty a Změnou, kterých je přítomen i Ivan Kunetka; jedná ODS, která bude mít v libereckém zastupitelstvu pouhých pět mandátů – a dva z Turnova!!! KSČM oznámila, že se pokusí o spolupráci jak s ČSSD, tak se Změnou… Jednání o budoucí krajské koalici budou zcela jistě probíhat i v dalších dnech, zástupci Turnovska ale budou u toho, a to je to hlavní!

* Sobota 13. října, 22.15 hodin: Stále čekáme na oznámení výsledků z jednoho okrsku, abychom mohli přinést konečné výsledky za kraj. Zajímavost: V městě Liberci zvítězila Změna pro Liberecký kraj 31,4 %!!!, Starostové pro LK 23,61 %, KSČM 12,74 %, ČSSD 9,41 %, ODS 7,30 %. Vládní strany tedy dostaly nevídaný políček! O Libereckém kraji a jeho voličích se bude hodně mluvit!

* Sobota 13. října, 21.15 hodin. První kolo senátních voleb, konečné výsledky za Turnov: Karel Stanner (TOP 09 a Starostové) – 27,74 % !!!, Jaromír Jermář (ČSSD) – 27,16 %, Adolf Beznoska (ODS) – 20,48 %, Václav Jakubec (KSČM) – 8,99 %. I přes vítězství Karla Stannera v Turnově postupují po součtu celého obvodu do druhého kola Jaromír Jermář a Adolf Beznoska. Volební účast v Turnově byla 39,86 %.

* Sobota 13. října, 21.00 hodin: Krajské volby, celkové výsledky za Turnov. Volební účast zde byla 40,56 %. Ve městě zvítězili Starostové pro Liberecký kraj ziskem 19,42 %,  ČSSD 15,09 %, ODS 15,06 %, Změna pro Liberecký kraj 14,31 %, KSČM 11,83 %, TOP 09 a Starostové 9,47 %.

* Sobota 13. října, 20.35 hodin: Stále čekáme na výsledek ze dvou libereckých okrsků, abychom mohli publikovat konečné výsledky krajských voleb. Podle všeho ale platí mandát obou Turnovanů za ODS a pátým zastupitelem za Turnovsko by měl být Mirek Beran za KSČM!

* Sobota 13. října, 20.15 hodin: „Jsem právě na cestě do Liberce, kde bychom se měli zúčastnit prvního kola jednání o budoucí vládě v Libereckém kraji. Nejsou ještě sečteny všechny volební obvody, nemáme mandát definitivně potvrzen, ale na jednání jedeme společně s místostarostou Otakarem Špetlíkem. Chceme poděkovat všem Turnovanům, kteří volby nepodcenili a na kandidátkách nás zakroužkovali. Volební výsledek ODS je sice velmi špatný, ale chceme se pokusit o nápravu důvěry voličů,“ uvedl pro TvA Tomáš Sláma, předseda MO ODS Turnov.

* Sobota 13. října, 20.05 hodin: „Očekávali jsme v prvním kole výsledek o dvě tři procenta lepší a kandidáta KSČM o něco horší, je to ale realita, které se musíme postavit. Pro nás hovoří fakt, že třeba pánové Stanner, Mitlener a Petrtýl nám sbírali pravicové voliče, což by mohlo být ve druhé kole přínosné. Prosím proto pravicové voliče, aby ke druhému kolu senátních voleb příšli,“ komentoval výsledky prvního kola senátních voleb Adolf Beznoska (ODS).

* Sobota 13. října, 19.45 hodin: „Neslavíme, chystáme právě další hektický týden, na jehož konci se rozhodne,“ komentoval vítězství v prvním kole senátních voleb v obvodu Mladoboleslavsko-Turnovsko Jaromír Jermář z ČSSD (zisk 32,24 %). Podle něho vše začíná od začátku. „Prosím voliče, kteří mě volili v kole prvním, aby to zopakovali i ve druhém kole, a ty nerozhodnuté, aby o volbě přemýšleli,“ zdůraznil Jermář. Ten se ve druhém kole senátních voleb 19. a 20. října utká s Adolfem Beznoskou z ODS (25,45 %).

* Sobota 13. října, 19.00 hodin: „Slavíme! Děkuji všem voličům, kteří dali hlas Změně pro Liberecký kraj,“ řekl pro TvA z libereckého štábu hnutí nový krajský zastupitel Ivan Kunetka. „Liberecký kraj bude spolu s Plzeňským asi jediný, kde nebudou u moci komunisté.“
„Volby pro nás byly opravdu úspěšné, že předstihneme ODS i ČSSD asi málokdo věřil, že budeme přímo v Liberci mít ještě lepší výsledek než v komunálních volbách, je jen potvrzením faktu, že lidé chtějí změnu,“
uvedl pro TvA volební lídr hnutí Jan Korytář. Jak dodal, je vidět, že peníze nejsou všechno, Změna šla do voleb s minimálními finančními prostředky ve výši asi 1,3 mil. Kč. „Budeme čekat s čím přijde vítězná strana, se Starosty i s ODS jsme připraveni jednat, Liberecký kraj má našlápnuto ke změně poměrů i atmosféry, budeme vstřícní a určitě jednání nechceme blokovat. Naším prvotním cílem bylo rozbít kartel ČSSD a ODS, to se podařilo, můžeme pro kraj udělat víc,“ dodal Jan Korytář.

* Sobota 13. října, 18.45 hodin: TURNOVŠTÍ VOLIČI UKÁZALI SVOJI SÍLU! Jak postupně docházejí výsledky z posledních volebních okrsků, vypadá to, že obyvatelé Turnovska si vzali výzvu jít k volbách a kroužkovat zástupce Turnovska, k srdci! Do nového krajského zastupitelstva zasednou Hana Maierová (starostové pro Liberecký kraj), Ivan Kunetka (Změna pro Liberecký kraj), a podle všeho právě díky preferenčním hlasům z „neuvěřitelných“ míst na konci kandidátky také Otakar Špetlík a Tomáš Sláma (ODS). U nich to ale ještě není úplně jisté. Kdyby se ale zisk čtyř mandátů pro Turnov potvrdil, byl by to obrovský úspěch! Navíc by všichni čtyři zastupitelé byli součástí krajské vládnoucí koalice! (Už jen potvrzením skutečnosti, že turnovští občané volili občansky, je výsledek TOP 09 – všichni turnovští zástupci Fromel, Loukota a Hodík měli víc preferenčních hlasů než lídr strany Kočandrle!!!).

* Sobota 13. října, 18.10 hodin: „Děkuji všem, kteří volili Starosty pro Liberecký kraj, děkuji všem za množství preferenčních hlasů pro mě samotnou, děkuji i všem spolupracovníkům, kolegům- starostům, kteří nám pomáhali v kampani, je to pro nás velký úspěch,“ komentovala vítězství v krajských volbách starostka Turnova Hana Maierová.
„Volební výsledek dává tušit koalici Starostů, Změny pro Liberecký kraj a ODS,“ uvedl pro TvA Martin Půta, lídr kandidátky. Podle něho nebude jako pravděpodobný budoucí hejtman stát o většinu jednoho hlasu v krajském zastupitelstvu, ale bude se snažit o koalici se Změnou a ODS. „Se Změnou pro Liberecký kraj nás pojí závazek k větší transparentnosti a potírání korupce, s ODS máme společný program v podobě zastavení zadlužování kraje. Já myslím, že dohoda s těmito stranami je možná,“ uvedl Martin Půta.

* Sobota 13. října, 18.00 hodin: Podle Zdeňka Hovorky zbývá sečíst na Turnovsku už jen pět okrsků, tři ve městě a po jednom v Mírové a Karlovicích.

* Sobota 13. října, 17.30 hodin: Senátní volby po sečtení 60 % okrsků – A. Beznoska náskok stahuje. Jaromír Jermář – 31,92 %, Adolf Beznoska – 24,98 %, Václav Jakubec – 13,30 %.

* Sobota 13. října, 17.15 hodin: Krajské volby patrně vyhrají Starostové pro Liberecký kraj – 22,58 %, KSČM 18,59 %, Změna pro LK 17,23 %, ČSSD 13,10 %, ODS 8,93 %. Koalice Starostů (13 mandátů) a Změny (10 mandátů) by měla 23 hlasů, případně s ODS (5) pohodlnou většinu. KSČM  – 10 mandátů, ČSSD – 7 mandátů. Krajské zastupitelstvo má celkem 45 zastupitelů.

* Sobota 13. října, 16.25 hodin: Kdyby v krajských volbách i nadále trvalo stávající rozložení sil, má v krajském zastupitelstvu za Turnovsko šanci zasednout Hana Maierová (Starostové pro LK), Mirek Beran (KSČM) a Ivana Kunetka (Změna pro LK).

* Sobota 13. října, 16.20 hodin: V krajských volbách je sečtena víc než polovina okrsků. Vedou Starostové pro Liberecký kraj – 21,53 %, KSČM 20,7 %, Změna pro Liberecký kraj 15,25 %, ČSSD 13,87 %, ODS 8,66 %.

* Sobota 13. října, 16.10 hodin: Sečtena pětina senátních okrsků, vede Jaromír Jermář – 33,77 %, Adolf Beznoska 23,17 %, Václav Jakubec 13,94 %. Sečtena ale nejsou větší města, takže se výsledky budou ještě proměňovat.

* Sobota 13. října, 15.45 hodin: Průběžné výsledky krajských voleb po sečtení  24 % hlasů. Vede KSČM – 22,05 %, dále Starostové pro LK 20,47 %, ČSSD 14,36 %, Změna pro Liberecký kraj 13,58 %, ODS 9,21 %, TOP 09 – 2,81 %.

* Sobota 13. října, 15.25 hodin: První průběžné výsledky krajských voleb po sečtení 6,30 % hlasů. KSČM – 24,39 %, Starostové pro Liberecký kraj – 22,39 %,  ČSSD – 13,68 %, Změna pro Liberecký kraj – 13,85 %, ODS – 7,68 %.

* Sobota 13. října, 15.15 hodin: Jsou zde první průběžné výsledky senátních voleb. V našem obvodu vede Jaromír Jermář s 35,9 %, na 2. místě je Adolf Beznoska – 21,1 %. Sečteno je ale velmi málo obvodů, navíc mimo velká města. (Zdroj: ČT)

* Sobota 13. října, 14.20 hodin: Podle Zdeňka Hovorky, vedoucího správního odboru turnovské radnice, ve chvíli zavření volebních místností – v sobotu 13. října ve 14.00 hodin – nebyla registrována v našem regionu žádná stížnost ani větší komplikace. Podle sdělení z jednotlivých okrsků to vypadá na poměrně malou účast voličů, ta bude podle předběžných odhadů nižší než při volbách minulých. Co nižsí volební účast znamená, jestli nahrává spíše levici, to se teprve uvidí.

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.