JESTLIŽE JSOU LIDÉ S MOJÍ PRACÍ V TURNOVĚ SPOKOJENI, TAK MĚ DO KRAJSKÉHO ZASTUPITELSTVA VYKROUŽKUJÍ, ŘÍKÁ TOMÁŠ HOCKE

0

Proč turnovský starosta kandiduje do krajského zastupitelstva? Proč je až ve druhé desítce na kandidátce? Je pro něho důležitější funkce starosty, nebo bude usilovat o funkci radního Libereckého kraje? Proč vlastně hodně lidí krajské volby ignoruje? To je jen část otázek, které jsme položili starostovi Turnova Tomáši Hockemu:

* Proč myslíte, že běžný člověk má pocit, že krajský úřad a krajské zastupitele na nic nepotřebuje?
Asi se o tom málo hovoří. Málo je kraj vidět třeba v úřadech, které jsou rozesety na jeho území. Občané si to zjednodušují, když říkají: Starosto, oprav silnici, a proč není taková či maková výstava v muzeu, proč nerozdělíte hotelovku nazpátek, a mají další a další požadavky. Neuvědomují si, že to nejsou orgány města, které o tom mohou rozhodnout, ale rozhoduje se úplně někde jinde. A v tom je asi ten zásadní problém, že lidé těžko rozlišují, co je takzvaně městské a co krajské. To je podle mě důvod, proč ke krajským volbám chodí méně lidí na rozdíl od voleb parlamentních. Přitom je to kraj, kdo více ovlivňuje jejich každodenní život. Kraj opravuje silnice, kraj řeší dopravní obslužnost, objednává vlakové a autobusové spoje a další a další věci z běžného života.

* Zkusme jeden konkrétní příklad – oprava turnovské Nádražní ulice.
První zásadní věcí pro její opravu byla první návštěva hejtmana Martina Půty v Turnově před třemi lety a neplánovaná zastávka právě v této ulici. Před Koloniálem u Roubíčků tehdy čekalo poměrně hodně lidí, na hejtmana to zapůsobilo jako něco, co je nutné řešit. Přitom je třeba říci, že kraj má desítky a možná stovky kilometrů silnic, které jsou v ještě daleko horším stavu. Jenže tlak z Turnova neustal, město ze svého řeší projektovou dokumentaci. Dohodou Ohrazenic, Přepeř a Příšovic je z toho nakonec poměrně rozsáhlá rekonstrukce, na kterou kraj žádá dotaci z evropských fondů. A na kraji je třeba někoho, kdo to neustále hlídá a připomínkuje, což jsou hlavně naši zastupitelé Hana Maierová a Ivan Kunetka.

* Platí, že se s rekonstrukcí začne v příštím roce?
Situace se bohužel mění podle toho, jak rychle pracují úředníci, kteří administrují dotace z evropských fondů. Pokud projekt získá včas všechna potřebná povolení, tak na jaře příštího roku Liberecký kraj zažádá o dotaci. Ta bude řešit vlastní opravu komunikace a prohloubení vozovky v části pod viaduktem směrem na Přepeře. Zbytek půjde za obcemi. Turnov musí vyčlenit částku mezi osmi až deseti miliony na kanalizaci a vodovod, přes dvacet milionů bude stát veřejné osvětlení, chodníky a zeleň. Když se vše podaří, tak v létě 2017 by mohla být vybrána stavební firma a na podzim zahájena stavba. Protože se ale dotační výzvy stále posouvají, začneme možná až na jaře 2018.
Na tomto příkladu je vidět nejen délka trvání příprav takto rozsáhlého projektu, ale i potřeba úzké komunikace s Libereckým krajem. Bez toho by šly peníze jinam.

* V lednu to budou tři roky od fúze turnovské a krajské nemocnice…
Myslím, že můžeme být rádi, že vše takto dopadlo. Spokojeni mohou být zaměstnanci i pacienti. Nebýt fúze, možná jsme byli nuceni nemocnici dávno prodat a řešili jsme podobné problémy, jako mají ve Frýdlantu. I v tomto případě musíme mít partnery na rozhodujících místech v krajských orgánech.

* … to ano, ale proč jste vy sám na kandidátce Starostů až na 20. místě?
Každý máme před sebou nějakou výzvu. O čelo kandidátky je vždy velký zájem, já vše zcela nechal na hejtmanovi. Jen jsme měli dohodu, že Hana Maierová bude na kandidátce výš. Vycházím z toho, že Turnovsko je tak velký region, že když občané budou chtít mít v krajském zastupitelstvu svého zástupce, konkrétně starostu, tak mu pomohou kroužkováním. Mně tím současně poskytnou i důležitou zpětnou vazbu.
A je tu ještě jedna rovina. V Turnově je tolik práce, že bude i tak těžké ji dělit mezi kraj a město. Beru to ale tak, že z mnoha výše uvedených důvodů bude dobré v krajském zastupitelstvu sedět a věci pro Turnov si prostě pohlídat.

* Budete v případě úspěchu usilovat o pozici radního?
Rozhodně nebudu tím, kdo by chtěl slučovat funkce starosty a radního. Na rovinu říkám, že starosta je pro mě důležitější! Já tady před čtyřmi lety lidem slíbil, že pro ně budu něco dělat. A to je pro mě závazek.

* Vaše priority v krajském zastupitelstvu?
Hlavně věci v Turnově: Nádražní ulice, nemocnice, rozvoj Turnovska jako zdravého a sebevědomého regionu, také bych byl rád alespoň za kousek silnice směrem na Semily, který odvede dopravu z centra města, nevzdal jsem boj za okres Turnov, našemu městu by slušelo nějaké vědecké pracoviště či pobočka vysoké školy… Pak tu máme výzvy v podobě Geoparku Český ráj nebo Greenway Jizera. Je toho na několik funkčních období.
Pro dnešek mám na závěr vzkaz pro voliče: Jděte ke krajským volbám, jsou pro váš život důležité. Vyberte si kandidátku, která je vám nejsympatičtější a když na ní najdete někoho od nás, tak přemýšlejte, jestli mu nedáte podporu!

* Děkujeme za rozhovor.
-pch- (PR)

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.