LIBERECKÝ KRAJ MÁ NOVÉHO HEJTMANA, JE TO JEDINÝ KRAJ V ZEMI BEZ ZASTOUPENÍ VELKÝCH STRAN VE VLÁDNÍ KOALICI

0

Aktualizováno  V úterý 27. listopadu krátce po půl jedné odpoledne bylo zpečetěno, co bylo předem dohodnuto. Koalice Starostů pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj 23 hlasy zvolila novým hejtmanem Martina Půtu (Starostové pro LK). ODS, dosud vládnoucí ČSSD a KSČM skončily v opozici. Na protest proti volbě zastupitelé ČSSD a KSČM odešli z jednacího sálu, zastupitelé za ODS v sále zůstali, ale nehlasovali. „Možná s těmi, co odešli, symbolicky odešla i minulá éra,“ poznamenal lídr Změny pro LK Jan Korytář.

Úvod jednání se nesl v poněkud nervózním duchu, kdy především zastupitelé za KSČM a ČSSD poukazovali na rozpory kolem zániku mandátu zastupitelky za Změnu pro LK, která je dlouhodobě v zahraničí a mandátu se oficiálně vzdala pouze den před jednáním zastupitelstva. Někteří poukazovali na malou profesní odbornost některých nových radních. Další se pozastavovali nad novým protikorupčním orgánem kraje, v jehož čele bude stát Jan Korytář. Proč se ODS nezúčastní volby nového vedení kraje, vysvětlil předseda klubu Petr Beitl. Podle něho je to z důvodu koaličních jednání po volbách, kdy se zastupitelé za Změnu pro LK postavili proti koalici s ODS, poté také proto, že kraj nyní potřebuje silnou vládu a tou křehká koalice jen těžko bude. Přesto ODS do budoucna deklarovala podporu takovým rozhodnutím, která budou ve prospěch občanů kraje.

n201211272212_rep_227_012_kraj

n201211272212_rep_228_012_kraj

n201211272212_rep_229_012_kraj

„Nevím, jaká by měla být kvalifikace, aby se člověk mohl ucházet o post hejtmana. Jak prokázat, že kandidát je vhodný? Odpovědí jsou svobodné volby, na jejichž základě vznikla tato koalice a já žádám o vaši podporu,“ řekl před volbou ve svém proslovu k zastupitelům Martin Půta. Ten je starostou Hrádku nad Nisou již deset let, od roku 2007 je krajským zastupitelem, v letech 2007 až 2011 byl předsedou Sdružení obcí Libereckého kraje. Od loňského roku je předsedou české části Euroregionu Nisa. „Chci přistupovat ke všem návrhům a připomínám zastupitelů stejně. Tedy bez ohledu na to, k jaké straně patří. Důležitý je prospěch obyvatel Libereckého kraje. Orgány kraje budou vstřícné ke svým obyvatelům, obcím, městům, podnikatelům a neziskovému sektoru. Na internetových stránkách kraje bude zveřejněna každá koruna, kterou kraj zaplatil, výběrová řízení budou férová a skutečně otevřená. Vše bude probíhat za přísné kontroly obyvatel kraje,“ slíbil Půta. Jednání krajských zastupitelů má napříště probíhat on-line na internetových stránkách www.kraj-lbc.cz, takže se každý bude moci podívat do jednacího sálu. To se ostatně stalo už v případě prvního jednání.

n201211272213_rep_230_012_kraj

n201211272213_rep_231_012_kraj

n201211272213_rep_232_012_kraj

Volba hejtmana, jeho zástupců, resp. radních probíhala tajně. Novým, v pořadí čtvrtým hejtmanem Libereckého kraje, se stal Martin Půta (Starostové pro LK), statutární náměstkyní hejtmana byla zvolena Zuzana Kocumová (Změna pro LK), pověřená zároveň vedením resortu zdravotnictví, tělovýchovy a sportu. Stejně jako hejtman a jeho náměstkyně dostali 23 hlasů ze 44 přítomných zastupitelů náměstci hejtmana Marek Pieter, Starostové pro LK (ekonomika, investice, správa majetku a informatika), Hana Maierová, Starostové pro LK (cestovní ruch, památková péče a kultura) a Josef Jadrný, Změna pro LK (životní prostředí a zemědělství).
Radními se stali Alena Losová, Změna pro LK (školství, mládež a zaměstnanost), Petr Tulpa, Starostové pro LK (sociální věci), Vladimír Mastník, Starostové pro LK (doprava), a Ivana Hujerová, Změna pro LK (hospodářský a regionální rozvoj, evropské projekty a rozvoj venkova).

n201211272213_rep_233_012_kraj

n201211272213_rep_234_012_kraj

n201211272214_rep_235_012_kraj

ROZHOVOR
Jak se díváte na skutečnost, že zastupitelé za KSČM a ČSSD opustili před volbou vedení kraje jednací sál? „Podle mého názoru tím vyjádřili svůj postoj k vrcholu demokracie, což je tajná volba,“ konstatoval bezprostředně po zvolení v krátkém rozhovoru hejtman Martin Půta.
n201211272214_rep_237_012_krajNa otázku, jaké jsou jeho první pocity po zvolení, uvedl, že je to především velká zodpovědnost za to, aby koalice dobře fungovala po celé následující čtyři roky. „Ta těsná většina je pro nás možná výhodou, protože budeme muset pro naše návrhy hledat podporu i u dalších zastupitelů. Na jednání krajského zastupitelstva se vrátí diskuze, nebude to jako v minulém zastupitelstvu, kdy bylo vše předjednáno v zákulisí. Navíc budou moci jednání v přímém přenosu vidět občané, takže si snáz udělají vlastní názor.“
A co vás čeká v nejbližší době? „Už v pondělí 3. prosince proběhne první krajská rada. Projednávat budeme hlavně nový rozpočet na rok 2013, který chceme ještě v prosinci schválit. Velkým úkolem bude získat finance na likvidaci povodňových škod z roku 2010, které se ještě nepodařilo odstranit,“ uzavřel hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

201211272214_rep_236_012_kraj

POHLED TURNOVSKÝCH KRAJSKÝCH ZASTUPITELŮ
„Jsem ráda, že volba vedení kraje proběhla zdárně, byť těsnou většinou. V mém resortu jsem se snažila nasbírat maximum informací. I v době, kdy jsem ještě netušila, že se stanu radní pro kulturu, jsem komunikovala se svojí předchůdkyní Lidií Vajnerovou, takže mám základní přehled. Vím, že budu muset řešit otázky kolem liberecké galerie či střechu českolipského muzea,“ shrnula pro TvA náměstkyně hejtmana Hana Maierová. Jí nyní čeká poměrně náročné období, protože ještě zůstává i starostkou Turnova. „Doufám, že nejdéle v únoru či březnu bude zvolen můj nástupce a já bych si ponechala jen mandát v radě města. Pro první přechodné období počítám s tím, že bych v Turnově na úřadě fungovala každý den vždy brzo ráno od šesti do osmi a potom pozdě odpoledne. Bude to velmi náročné.“
Radní Hana Maierová odpověděla i na otázku, jak vnímá pětici zastupitelů, zvolených za Turnov, což je historicky nejvíc zástupců našeho regionu v krajském zastupitelstvu. „Je zde velká šance prezentovat problémy a postoje našeho města ve vrcholném orgánu kraje, což dosud nebylo možné. Můžeme v případě důležitých rozhodnutí argumentovat znalostí místních poměrů, myslím, že je to pro Turnov přínosné.“

„Začátek dobrý, i když popravdě, osmihodinové ustavující zasedání krajského zastupitelstva jsem nečekal. Zásadní rozhodnutí o novém vedení kraje ale probíhala tajnou volbou, takže se jednání protáhlo. Já mám z něho dobrý pocit. Všichni víme, že nás čeká dlouhá cesta. Koalice závislá na jednom hlasu bude muset odolávat mnoha tlakům, myslím, že jsme na to připraveni,“ konstatoval Ivan Kunetka, krajský zastupitel zvolený za Změnu pro LK.

„Výsledek byl očekávaný, snažili jsme se dát najevo své výhrady i skutečnost, že nové vedení kraje respektujeme a budeme hledat vzájemné styčné body u konkrétních problémů. A to prosím neberte jako frázi, to je fakt. Jinak více očekávám od programového prohlášení nové rady kraje, které má být zveřejněno v prvních měsících nového roku,“ shrnul krajský zastupitel za ODS Tomáš Sláma.

Aktualizace:

Otakar Špetlík místostarosta Turnova: „Věřím, že kromě prosazování zájmů jednotlivých stran a uskupení, která nás nominovala, budeme v rámci svých pravomocí hájit a prosazovat zájmy Turnovska, tedy nejen Turnova. I když zřejmě každý z nás trochu z jiného úhlu pohledu. A to, že zastupitelé za ODS jsou ochotni podpořit krajskou koalici, pokud budou osobně přesvědčeni o smysluplnosti jejích návrhů, se ukázalo hned při prvním důležitém nevolebním hlasování. Společně s koalicí jsme hlasovali pro zrušení usnesení ještě staré rady kraje týkající se výběrového řízení na údržbu silnic v příštích letech, aby mohlo být novým vedením kraje znovu přezkoumáno.“

Miroslav Beran: Předvolební přání občanů Turnova,  aby byl v Zastupitelstvu Libereckého kraje navýšen počet zastupitelů z Turnova, bylo ve volbách splněno na 250 procent. Jistěže pět turnovských zastupitelů – navíc se zastoupením v radě kraje – může prosazovat zájmy nejen Turnova,  ale celého Turnovska  účinněji, než jen s dvěma zastupiteli v předchozím volebním období. Věřím, že příslušnost k různým politickým stranám či politickým uskupením tomu nebude na překážku. Ono spojení rukou na fotografii turnovských  krajských zastupitelů je pro mne zavazující.

Turnovsko má v novém krajském zastupitelstvu pět zástupců:
Miroslava Berana (KSČM)
Ivana Kunetku (Změna pro LK)
Hanu Maierovou (Starostové pro LK)
Tomáše Slámu (ODS)
Otakara Špetlíka (ODS)

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.