NA PODZIM BUDOU KRAJSKÉ VOLBY (díl II.). PŘEDSEDA TURNOVSKÉ ORGANIZACE TOP 09 SKLÁDÁ FUNKCI

0

Již několik týdnů není žádným tajemstvím, že hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD) v této funkci na podzim končí. Neobjeví se ani na kandidátce strany do krajských voleb. Tu povede zatím poměrně neznámá Lenka Kadlecová – třiačtyřicetiletá bývalá učitelka, která pracovala jako asistentka krajského radního pro sociální věci Pavla Petráčka (ČSSD) a nyní je zástupkyní ředitelky Domova důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Eichlera strana vysílá do senátních voleb, kde se v jabloneckém obvodu utká s dosavadní senátorkou Soňou Paukrtovou. Také ODS bude mít v čele kandidátky ženu – bude jí poměrně známá politička z předchozí éry, nyní již dlouholetá náměstkyně ministra školství Eva Bartoňová (v letech 2000 až 2004 byla náměstkyní hejtmana Libereckého kraje pro školství).

Společnou krajskou kandidátku Strany pro otevřenou společnost (SOS) a strany Suverenita – Blok Jany Bobošíkové povede současná náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová. Lídrem kandidátky Změny pro Liberecký kraj bude exliberecký primátor Jan Korytář. Starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta vede společnou kandidátku Starostů pro Liberecký kraj a TOP 09. Kandidátka KSČM bude známá v nejbližších dnech, stejně tak ještě není uzavřena kandidátka Věcí veřejných, nicméně jejím lídrem by měl být poslanec parlamentu Petr Skokan.

A jak jsou na tom kandidáti z Turnovska? Zlepší se podzimními krajskými volbami postavení našeho regionu v zastupitelstvu Libereckého kraje? Turnov jako čtvrté největší město v kraji má v krajském zastupitelstvu nyní pouhé dva zástupce – Mirka Berana (KSČM) a Tomáše Slámu (ODS). Bude velmi těžké tuto nepříznivou situaci změnit.

Za ODS se na krajské kandidátce objeví turnovští místostarostové Otakar Špetlík a Jaromír Pekař a ředitel Panochovy nemocnice Tomáš Sláma. Všichni jsou ale až v samém závěru kandidátky a tedy na nevolitelných místech – ledaže by zafungoval fenomén posledních voleb a voliči „své“ kandidáty kroužkovali.
Na kandidátce ČSSD se na 15. místě objeví turnovský zastupitel Tomáš Hudec a v závěru kandidátky bude ještě Jindřich Zeman. Za KSČM se o voličské hlasy budou ucházet Mirek Beran a Alena Svobodová, na 8. místě společné kandidátky Starostů pro Liberecký kraj a TOP 09 se objeví turnovská starostka Hana Maierová (za SLK), nikdo další z Turnovska na této kandidátce být nemá. Není zatím jistá účast radního města Karla Jiránka na kandidátce Věcí veřejných a ani zastupitele Otty Jarolímka na kandidátce Změny pro Liberecký kraj. O účasti na kandidátce této strany jedná s jejím lídrem i turnovská zastupitelka Martina Pokorná. Podle ní krajská konference Strany zelených, která se uskuteční 18. března, rozhodne, zda tato strana Korytářovu kandidátku vůbec podpoří a pak bude teprve prostor k jednání o účasti zástupců Turnovska na kandidátce Změny pro Liberecký kraj.

PŘEDSEDA TURNOVSKÉ ORGANIZACE TOP 09 SKLÁDÁ FUNKCI
Zatímco v prvním díle volného seriálu TvA, věnovaného letošním krajským volbám, jsme mapovali situaci ve Straně zelených po rezignaci předsedy krajské organizace Aleše Hořeního (ZDE), který současně rezignoval i na členství ve straně (Hoření je pracovníkem Správy CHKO Český ráj), tentokrát se podíváme do TOP 09. Předseda místní organizace v Turnově René Brož totiž skládá funkci, když svým spolustraníkům v rezignačním dopise mj. napsal: „Nejsem vůbec přesvědčený, že jsem nadále tím ideálním člověkem pro tuto funkci, chcete-li hořící pochodní, spíše už jen tak doutnám, a proto říkám s plnou vážností: Pokusme se najít toho, kdo ještě hoří.“ Brož takto reagoval zejména na situaci kolem sestavování kandidátky pro podzimní krajské volby, do kterých nakonec po dlouhém otálení z obou stran jdou Starostové pro Liberecký kraj a TOP 09 společně.

n201203141221_zap_88_2012_broz„Největším zklamáním je pro mě vlastní sestavování krajské kandidátky. Stimulem regionálního či komunálního politika je politická práce pro region. Tady však byl náš region odstaven ne na druhou ale rovnou na třetí kolej. Prioritou pro stranické vedení byla společná kandidátka se Starosty pro Liberecký kraj a poměrné zastoupení tak šlo stranou. V první dvanáctce kandidátky byly ignorovány výsledky primárek jednotlivých regionů kraje a bohužel i další volitelná místa se ukázala pro region Semilsko nereálná. Je třeba si uvědomit, že naše regionální organizace je složena z 80 % z Turnovanů a v této situaci by první člen TOP 09 z Turnova byl někde v třetí desítce. Jedinou prioritou při výběru pro krajskou kandidátku se tak stala veřejná známost kandidáta, jeho funkce nebo povolání a z toho vyplývající možnost generovat více voličských preferencí. Tato prostá volební teorie je pro mě málo pro další kvalitní praktické kroky po volbách. Ti lidé by také měli tvořit tým s odbornými znalostmi a morálními hodnotami,“ hodnotí René Brož.

Jak dodal, jeho prvotním úkolem v prvním dvouletém volebním období fungování nové strany v Turnově bylo zkonsolidovat tým a uspět v parlamentních volbách v roce 2010. To se částečně povedlo, byť nakonec voliči kroužkováním rozhodli, že do parlamentu na úkor jiných putoval z posledního místa kandidátky starosta Semil Jan Farský. „Jen skončily jedny volby, začala příprava na druhé – komunální na podzim 2010. Již sestavení kandidátní listiny pro nás nebylo jednoduché. Výsledky voleb ukázaly, že Turnov je spíše velkou obcí, než malým městem; to myslím bez urážky. Popularita a veřejná známost kandidáta je zde v situaci, kdy se politické programy neliší v primárních cílech, ale spíše v postupech vedoucích k jejich dosažení, politicky užitečnější než propracovaná vize.“ Se třemi zastupiteli je turnovská TOP 09 ve zdejším zastupitelstvu v opozici.

Nyní turnovská TOP 09 řeší letošní krajské a také senátní volby. „Podařilo se nám uhájit pozice v krajském výboru, nadále jsou členy tři lidé z naší místní organizace, což je v rámci kraje jednoznačně nejvyšší počet. Tento krok považuji za úspěch nejen pro naši místní organizaci, ale i pro regionální organizaci Semilska. Výsledná společná kandidátka podzimních krajských voleb se Starosty pro Liberecký kraj je však pro mě naprostým zklamáním. Věcným i lidským.“ Velkou satisfakcí pro Brože jsou alespoň senátní volby, kde došlo k dohodě s mladoboleslavskou organizací a společným kandidátem senátního obvodu Turnovsko-Mladoboleslavsko je za TOP 09 Karel Stanner z Turnova. „Prosazení Karla Stannera je tak jediný příjemný bonus za dobu mého působení ve funkci předsedy místní organizace,“ dodal Brož, který po rezignaci i nadále zůstává členem strany TOP 09 a čeká, zda na podzim letošního roku smluvně prodlouží TOP 09 spolupráci s politickým hnutím Starostové a nezávislí…

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.