NA PODZIM BUDOU KRAJSKÉ VOLBY (díl III.)

0

I přes turbulentní situaci na české politické scéně, kdy nevíme, jestli současná vláda zanedlouho neskončí a nebudou se konat předčasné parlamentní volby, probíhá v krajích intenzivně příprava na podzimní volby do krajských zastupitelstev. Snažíme se postupně mapovat vývoj v jednotlivých stranách a s odstupem se k němu vracet. Po novinkách typu, že současný hejtman Eichler již nebude kandidovat a že kandidátku ČSSD a ODS povedou ženy (Lenka Kadlecová, resp. Eva Bartoňová), situace nazrála ve společném projektu Starostů pro Liberecký kraj (SLK) a TOP 09. Zde panovala dlouhodobě velká nervozita, především zástupci TOP 09 dávali hlasitě vědět, že se jim sestavení společné kandidátky nelíbí.

Tato skutečnost nakonec vedla k ukončení vzájemné spolupráce. Obě strany jdou do voleb samostatně. Lídrem kandidátky starostů je podle očekávání Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou. Starostové již zveřejnili i kandidátku. Na 5. místě je na ní starostka Turnova HANA MAIEROVÁ, která má díky tomu velkou šanci být na podzim zvolena do krajského zastupitelstva (1. Martin Půta, 2. Marek Pieter, starosta Desné, 3. Eva Burešová, starostka Doks, 4. Lena Mlejnková, místostarostka Semil).

n201202011731_zap_37_2012_krajZnámí jsou i další turnovští kandidáti – za ODS se na krajské kandidátce objeví turnovští místostarostové OTAKAR ŠPETLÍK a JAROMÍR PEKAŘ a ředitel Panochovy nemocnice TOMÁŠ SLÁMA. Všichni jsou ale až v samém závěru kandidátky. Na kandidátce ČSSD je na 15. místě turnovský zastupitel TOMÁŠ HUDEC a v závěru kandidátky ještě JINDŘICH ZEMAN. Za KSČM se o voličské hlasy budou ucházet MIREK BERAN a ALENA SVOBODOVÁ.
Jasno je již také, že na kandidátce Věcí veřejných se neobjeví turnovský radní KAREL JIRÁNEK, který oznámil vystoupení z této strany. Mandát v zastupitelstvu města si ale ponechává.

Rušno je ve Straně zelených, resp. ve Změně pro Liberecký kraj. V polovině dubna oznámil lídr této kandidátky, bývalý liberecký primátor Jan Korytář, že vystupuje ze Strany zelených a zakládá vlastní politické hnutí Změna. Se zelenými ale chce dál spolupracovat a mj. povede i jejich společnou kandidátku do krajských voleb pod názvem Změna pro Liberecký kraj. Korytář chce především, jak tvrdí, rozbít kartel ODS a ČSSD a odstavit tyto strany od moci a peněz. (S ostrou kritikou vládnoucí ČSSD přišel nedávno i lídr SLK Půta.) Na kandidátce Změny pro Liberecký kraj se neobjeví turnovská zastupitelka MARTINA POKORNÁ. Ta se nedávno stala novou předsedkyní zdejší základní organizace Strany zelených. „Stále platí, že budeme do krajských voleb kandidovat společně se Změnou pro Liberecký kraj, v první desítce by měli být čtyři členové Strany zelených. Bude-li turnovská organizace nominovat své lidi na tuto kandidátku, bude to pravděpodobně IVAN KUNETKA na 6. místě. Kandidátka se bude schvalovat 10. května,“ uvedla Pokorná s tím, že prioritou turnovské organizace bude nadále příprava na komunální volby v roce 2014, v nichž zelení hodlají kandidovat jako samostatný subjekt.

ROZHOVOR
Novinky jsme zaznamenali také v turnovské TOP 09. Po rezignaci Reného Brože na předsedu místní organizace se jeho nástupcem stal MICHAL LOUKOTA. Toho jsme se zeptali:

n201204242054_zap_132_2012_kraj* Proč podle vašeho názoru došlo k rozdělení kandidátky krajských voleb (SLK x TOP 09)?
Jako místní organizace jsme měli k chystané společné kandidátce velké výhrady. Otočil se název společné kandidátky proti republikovým zvyklostem, starostové měli kandidáta na hejtmana, mezi prvními osmi kandidáty jich měli pět, zástupci regionální organizace TOP 09 Semilska byli na nevolitelných místech. Avšak i přes tyto velké ústupky z naší strany starostové společnou kandidátku odmítli na svém sněmu v Bílém Kostele a rozhodli se jít do voleb samostatně. Dle mého názoru bylo motivem k tomuto kroku ze strany SLK nepopulárnost nutných reforem a škrtů prosazovaných právě ministry za TOP 09 a také osobní ambice některých starostů.

* Budete mít vliv na sestavování samostatné krajské kandidátky TOP 09 do podzimních voleb? Resp. objeví se na ní někdo z Turnova?
Ano, vliv na sestavování kandidátky jako předseda místní organizace Turnov, člen regionálního výboru Semily a předseda krajské revizní komise TOP 09 mít budu, stejně jako celá místní organizace. Na kandidátce se zcela jistě objeví i někdo z Turnova, a pokud vše půjde dobře, měl by být nejhůře na 4. místě, což je, pokud se nemýlím, nejvýše ze všech kandidátek ostatních demokratických stran a měl by tedy mít reálnou šanci se do krajského zastupitelstva dostat.
 
* Vaše vize fungování místní organizace?
Chtěl bych navázat na práci Reného Brože, který se velkou měrou podílel na zisku tří mandátů v zastupitelstvu města ve volbách v roce 2010, což byl pro novou stranu dobrý výsledek. Chtěl bych se pokusit získat nové členy, lidi, kteří se zajímají o politiku, mají chuť něco ovlivnit a nečekají za to žádné výhody. Chci, aby se místní Topka natrvalo prosadila na zdejší politické scéně. V zastupitelstvu chceme být tvrdou, ale konstruktivní opozicí. Mezi naše priority patří zahájení výstavby sportovně-rekreačního areálu Maškovka, jehož rozsah by měl být úměrný potřebám regionu Turnovska. Dále pak výstavba Waldorfské mateřské školy v Daliměřicích, zachování stávajícího provozu Panochovy nemocnice a případně jeho rozšíření o geriatrické oddělení spolu s dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péčí, podporujeme i volnočasové aktivity mládeže, rekonstrukci ulice 28. října – při nových rekonstrukcích ulic je třeba pamatovat na cyklisty. A v neposlední řadě je to podpora Karla Stannera v boji o post senátora za Turnovsko a Mladoboleslavsko.

* Jak vidíte současnou politickou situaci v naší zemi?
Politika má u nás obecně špatnou pověst, čemuž se po zveřejněných skandálech, v poslední době především ODS a VV, vůbec nedivím. Reformy nutné jsou, měly být rozeběhnuty již dávno a žádná další vláda, ani ta pod vedením ČSSD, se jim, ani úsporám, nevyhne. Velké rezervy vidím ve veřejných zakázkách, státní správě a v boji proti korupci, kde utíkají desítky (možná stovky) miliard. Na zlepšení v těchto sférách by se měla zaměřit jakákoliv politická reprezentace bez rozdílu barvy trička, stejně jako se oprostit od populismu.
Vláda současné koalice je již minulostí, otázkou je, zda se Karolíně Peake podaří sehnat dostatek poslanců na podporu vlády. Za tohoto předpokladu si dovedu pokračování vlády představit, a to z důvodu dokončení reforem a konsolidace veřejných financí. Pokud se to nepodaří a vláda by měla stát na hlasech několika jedinců odtržených od VV, nebo se ukáže, že spolupráce s nově vytvořeným poslaneckým klubem je obtížná, tak jsem pro předčasné volby. Ty sice znamenají nebezpečí vládnutí ČSSD s otevřenou či skrytou podporou nedemokratické KSČM, ale alespoň z politické mapy zmizí VV a jejich lídr Vít Bárta.

Michal Loukota, nová tvář turnovské komunální politiky, se narodil v Turnově, po gymnáziu vystudoval obor učitelství pro SŠ s aprobací dějepis-tělesná výchova na Pedagogické fakultě v Hradci Králové. V současnosti učí na zdejší Střední zdravotnické škole. Je ženatý, mezi jeho zájmy patří sport, historie, politika a aktuální světové dění.

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.