KRAJSKÉ VOLBY, DÍL OSMÝ: SLOŽENÍ KOALICE NA KRAJI STÁLE OTEVŘENÉ

0

Od sobotního ukončení krajských voleb a sečtení výsledků probíhají intenzivní jednání o složení krajských koalic. V některých krajích jsou již koalice známé, někde už dokonce došlo k podpisu koaliční dohody. V některých krajích vznikají koalice s hnutím ANO 2011, někde se domlouvají ostatní strany a toto hnutí obcházejí. V Libereckém kraji vítězní Starostové pro Liberecký kraj stále trvají na čtyřkoalici s ANO 2011, ČSSD a ODS. Starostové by v devítičlenné radě měli mít pět křesel, ANO dvě a sociální a občanští demokraté po jednom. V 45 členném zastupitelstvu by tato koalice měla pohodlnou většinu 35 mandátů. Konkrétní jednání mají v Libereckém kraji malé zpoždění zdůvodněné hejtmanovou návštěvou Bruselu. Nicméně se počítá s tím, že do konce týdne by mohlo být jasno.

Jak pro agenturu ČTK uvedl současný náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter (SLK), pokud k dohodě všech čtyř stran nedojde, jsou ve hře trojkoalice s ANO a ODS, nebo s ANO a ČSSD. ANO preferuje spolupráci v trojkoalici s ODS. Pieter nevyloučil, že to ale nakonec může skončit jen dvoukoalicí, která by v zastupitelstvu měla většinu 27 hlasů. Po zkušenostech se Změnou pro Liberecký kraj v minulém volebním období však hejtman Půta není této variantě příliš nakloněn. Hejtman se také podle ČTK obává problémů s ANO. Například na radnicích v České Lípě, Havířově či Ústí nad Labem koalice s tímto hnutím nevydržely. Možné je proto i složení vládnoucí koalice na kraji ve formátu Starostové, ODS a ČSSD.

Všichni náměstci a radní mají být uvolnění a ve vedení kraje by měli zasednout lídři koaličních stran, aby nesli za rozhodování spoluodpovědnost. Na straně starostů to není problém, asi nikdo nepochybuje o tom, že hejtmanem bude i nadále Martin Půta, i jednička ANO Jitka Volfová je připravena v radě kraje zasednout. Lídrem ODS je starosta Frýdlantu Dan Ramzer a lídrem ČSSD je náměstek primátora v Jablonci nad Nisou Pavel Svoboda. Ti by se pravděpodobně museli ve prospěch kraje svých funkcí vzdát, popř. být uvolněnými radními. I proto je možné, že jednání v našem kraji budou probíhat déle než jinde.

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.