KRAJSKÉ VOLBY, DÍL ČTVRTÝ: NÁZORY DVOU KANDIDÁTŮ DO KRAJSKÉHO ZASTUPITELSTVA

0

Do voleb zbývá jen několik málo dnů, kampaň vrcholí. V rámci placené předvolební inzerce přinášíme názory dvou kandidátů do zastupitelstva Libereckého kraje z Turnova – Tomáše Hudce (ČSSD) a Tomáše Špinky (ODS):

STRANICKÉ PRIMÁRKY VYNESLY TOMÁŠE HUDCE NA ČELO KANDIDÁTKY
Tomáš Hudec (*1970) je turnovským zastupitelem za ČSSD v druhém funkčním období. Veřejnosti je známý jako majitel řeznictví v ulici 5. května a také jako člověk, který je hodně slyšet. Zejména když se děje něco, s čím nesouhlasí, co je proti pravidlům slušného fungování správy věcí veřejných. Potom neváhá ostře kritizovat i své spolustraníky na všech úrovních. I to je důvod, proč ho primární volby členů sociální demokracie v Libereckém kraji vynesly až na čelo kandidátky.

n201610041258_zap_253_2016_hudec* Jste druhé funkční období v turnovském zastupitelstvu. Jak jeho práci jako opoziční zastupitel vnímáte?
Občas je těžké něco prosadit, protože koalice má navrch, je to potom těžké něco pro obyvatele Turnova vytvořit. Nyní je velkým problémem cena vody, já sám třeba již dvakrát navrhoval odvolání předsedy rady VHS, ale koalice je proti. A těch věcí je víc, které koalice zamítla. Na druhou stranu je tady hodně věcí, které se povedly. Ať je to areál v Maškově zahradě, který se stal stavbou roku Libereckého kraje, opravy komunikací, škol, máme novou náves v Mašově…
A co se týká komunikace uvnitř zastupitelstva, je to lepší než v minulém období. Současný starosta Hocke s opozicí mluví, zajímají ho naše názory. Předtím zde byla pevná koalice Nezávislého bloku a ODS a opoziční názory nikoho nezajímaly.

* Jaká byla vaše motivace pro vstup do politiky?
Pomáhat lidem. Mám velké sociální cítění, proto sociální demokracie. Také se mně nelíbily některé praktiky ve městě, měl jsem potřebu je změnit, nahlas mluvit o tom, co lidi cítí a potřebují.

* Ještě chodíte s taškami s nákupem k potřebným?
Nežije se všem lidem dobře, někteří potřebují pomoc. Tak když zavřu krám, tak opravdu s taškami občas vyrazím. Konkrétní pomoc je důležitější než tisíc řečí. Také veškeré peníze, které jsem dostal za práci zastupitele, dávám do škol a školek.

* Další výzvou je kandidatura do krajského zastupitelstva? Jak se stane, že jste se ocitl v první pětici na kandidátce?
Okresní výkonný výbor schválil nominaci, krajský výbor sestavil kandidátku, na které jsem byl ve třetí desítce. Naše strana ale stojí na přísných demokratických principech, máme nově zavedený systém stranických primárek. Všichni členové ČSSD v Libereckém kraji měli možnost sestavit z nominovaných vlastní kandidátku a prostým součtem preferenčních hlasů jsem na třetím místě. Je to velká zodpovědnost vůči našim členům, kterým tímto moc děkuji za důvěru.

* Dá se tedy předpokládat, že se krajským zastupitelem stanete…
To bych nechal až na výsledek vlastních voleb. Stejně tak otázku, kterou často dostávám, jestli půjdeme do koalice, a s kým.

* Vy sám ale máte nějaké cíle.
Nehrnu se do žádné uvolněné funkce, rád budu pracovat v nějakém výboru. Máme kvalitního lídra a kvalitní lidi na dalších místech kandidátky, tak věřím, že budeme úspěšní. Já chci v krajském zastupitelstvu hlavně kopat za Turnov. Prioritní pro mě bude i nadále sociální sféra, hlavně pomoc lidem, kteří ji potřebují – seniorům, hendikepovaným a rodinám s dětmi. A protože celý život aktivně sportuji, tak další prioritou po mě je podpora sportu na všech úrovních.

* Vzkaz voličům?
Jděte k volbám a kroužkujte lidi z Turnovska. Čím nás bude v Liberci v zastupitelstvu víc, tím více můžeme dosáhnout…

* Děkujeme za rozhovor.

MOJE HLAVNÍ TÉMATA VOLEB DO KRAJSKÉHO ZASTUPITELSTVA

n201610041259_zap_254_2016_spinkaKRAJSKÉ ZDRAVOTNICTVÍ
V oblasti zdravotnictví máme velkou výhodu, že se naší nemocnici a Turnovu povedlo dokončit fúzi s Krajskou nemocnicí Liberec. Nyní se to v kontextu vývoje v ostatních menších nemocnicích v Libereckém kraji jeví jako „trefa do černého“. Jsem rád, že turnovská ODS stála u zrodu této myšlenky. Problémy nemocnic v Semilech, Frýdlantu a dalších městech již Turnov nemusí řešit. Je naší výhodou, že hlavní podíl v nemocnici má Liberecký kraj. Ten může do modernizace své nemocnice vložit výrazně větší prostředky, než bychom toho byli schopni my z našich obecních financí. Proto je potřeba, abychom se i v pozici zástupců v Libereckém kraji podíleli na co nejlepších možnostech modernizace celé KNL. A co bychom ještě v rámci zvýšení standardu zdravotní péče v Liberci chtěli nabídnout? Naší vizí je vznik krajské fakultní nemocnice a lékařské fakulty coby „inkubátoru“ pro mladé lékaře.

BEZPEČNOST KRAJE
Liberecký kraj a obzvlášť Turnovsko jsou bezpečná místa pro život nás i našich dětí. Nynější mediálně i politicky zneužívanou migrační krizi nevyřeší nikdo z kandidátů do zastupitelstva Libereckého kraje. Hlavním cílem zde musí být rychlá a správná informovanost obyvatel kraje. V současné době ale není v Libereckém kraji jediné uprchlické centrum. Chápal bych, kdyby politické subjekty s touto rétorikou kandidovaly po PS PČR, ale do zastupitelstva Libereckého kraje?

HOSPODAŘENÍ KRAJE
Kraj pod vedením Starostů udělal velký kus práce k transparentnosti hospodaření. Určité meze vidím ale například v současně nastavených pravidlech grantových fondů. Zde mají přednost (díky bodovému hodnocení) velké akce, které odčerpávají značné finanční prostředky. Zde by mělo dojít k systémové změně, aby se zvýšily šance finanční podpory menších akcí (sportovních, kulturních, volnočasových…)

STŘEDNÍ ŠKOLY
Turnov je zdárným příkladem toho, jak se ke střednímu školství nechovat. Chápu, že finanční pohled na fungování školy je důležitý. Nemělo by to být ale to nejdůležitější kritérium při posuzování a vývoji školy a celého školství v kraji. Zde nechceme experimentovat! Důležitým cílem je pro nás také podpora průmyslových podniků a tím zlepšené podmínky hlavně učňovských oborů. Pokud budou střední školy vyučovat v důstojných podmínkách, tak nebudou mít mladí lidé problém se svým zaměstnáním. Jednoduchá přímá úměra…

CESTOVNÍ RUCH
Zde je naším cílem zápis Ještědu na seznam památek UNESCO. Tím by se nám do našeho kraje podařilo přilákat více turistů i mimo hlavní turistické sezony (letní v Českém ráji, zimní v Jizerských horách).

Mé postoje k některým turnovským tématům:

* Situace na „hotelovce“ – dle mého názoru měly být školy rozděleny. Je škoda, že se tímto bodem nezabývalo zastupitelstvo LK na svém posledním jednání. Upřímně mě zarazilo, že to byli právě Starostové (zastupitel Dvořák), kteří navrhli stažení tohoto bodu z jednání.

* Trasování silnice R35 – asi bych měl být první, kdo bude křičet ne. Budoucí silnice mně povede po hraně pozemku ve výši oken zhruba 25 metrů od domova. I přesto si myslím, že rychlostní silnice (nikoliv současně plánovaný střídavý trojpruh) je potřeba. Pokud se citlivě zapracují návrhy dotčených obcí a zachrání se byť jeden lidský život díky omezení provozu na současné silnici I/35, tak výstavba má smysl.

* Přeložka silnice II/283 – každý turnovský zastupitel v Libereckém kraji by se měl zasadit o realizaci této stavby. Pro Turnov klíčové odlehčení náměstí a zklidnění dopravy v centru města.
 
* Podpora moderního integrovaného systému v Turnově – důležitý bod k posílení bezpečnosti a poskytování zdravotní péče v Turnově a blízkém okolí.

Chceme kraj bez experimentů. Chceme #FajnKraj
Přijďte nás podpořit v krajských volbách do Libereckého kraje

Ing. Tomáš Špinka – kandidát ODS do krajských voleb, 30 let, ženatý, dvě děti, vedoucí SRA Maškova zahrada

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.