KRAJSKÉ A SENÁTNÍ VOLBY 2012: VOLEBNÍ KUCHAŘKA (DÍL VII.)

0

Krajské volby a první kolo voleb senátních proběhnou v pátek 12. a v sobotu 13. října. Pro letošní KRAJSKÉ VOLBY jsou tu dvě důležité změny: Je to možnost vydání voličských průkazů, které nyní nově občanům umožní hlasovat mimo své trvalé bydliště v jakémkoli z 587 okrsků v Libereckém kraji. Nově je snížena procentní hranice u preferenčních hlasů z 10 % na 5 %, takže „zakroužkovaní“ kandidáti mají větší šanci přeskočit třeba i lídra strany. To je i dobrá zpráva pro voliče, kteří kroužkováním mohou více než kdy jindy ovlivnit stranami na kandidátce dané pořadí!

„Voličský průkaz lze získat na základě vyplněné žádosti přímo u nás na odboru, a to prakticky až do dne voleb, tj. do 10. října do 16.00 hodin do uzavření stálého seznamu voličů,“ říká Zdeněk Hovorka, vedoucí správního odboru MěÚ v Turnově. S tímto průkazem potom volič s trvalým bydlištěm na Turnovsku může v krajských volbách volit v kterémkoli okrsku domovského, tedy Libereckého kraje. Volič v krajských volbách volí vždy jen jednu politickou stranu či hnutí, udělit může na zvolené kandidátce až čtyři preferenční hlasy (známé a populární „kroužkování“ kandidátů). Strany a hnutí se v krajských volbách ucházejí dohromady o 45 mandátů. Přesně tolik je členů krajského zastupitelstva. V tom končícím mělo Turnovsko pouhé dva zástupce – Mirka Berana z KSČM a Tomáše Slámu z ODS.

Celkem dvacet politických stran a hnutí podalo kandidátní listinu pro volby do zastupitelstva Libereckého kraje. Jsou to:
* Česká pirátská strana
* Česká strana národně sociální
* Česká strana selského rozumu
* Česká strana sociálně demokratická
* Komunistická strana Čech a Moravy
* NÁRODNÍ PROSPERITA
* Národní socialisté – levice 21. století
* Nová budoucnost pro Liberecký kraj
* Občanská demokratická strana
* SNK Evropští demokraté
* Strana Práv Občanů ZEMANOVCI
* Strana pro otevřenou společnost
* Strana svobodných občanů
* Pravý Blok
* Starostové pro Liberecký kraj
* Dělnická strana sociální spravedlnosti – STOP Nepřizpůsobivým!
* Koalice Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová a Strana soukromníků České republiky
* Suverenita – Blok Jany Bobošíkové pro Liberecký kraj
* TOP 09 a Starostové
* Změna pro Liberecký kraj

SENÁTNÍ VOLBY
V pátek 12. a v sobotu 13. října proběhne kromě krajských voleb také první kolo voleb senátních. V případě, že žádný z kandidátů nezíská potřebnou nadpoloviční většinu, uskuteční se týden nato (19. a 20. října) druhé kolo voleb do Senátu. Vítězí ten, kdo získá více hlasů. Náš obvod – Mladoboleslavsko a Turnovsko – zatím v krátké historii druhé komory parlamentu měl tři senátory: Jarmilu Filipovou (ODS) v letech 1996 – 2000, Jaroslava Mitlenera (ODS) v letech 2000 – 2006 a Jaromíra Jermáře (ČSSD) v letech 2006 – 2012.
Horní komora parlamentu se obměňuje postupně, v 81členném Senátu se tentokrát budou ucházet kandidáti o celkem 27 křesel. Podle dostupných statistických údajů o vstup do horní komory parlamentu bude usilovat 250 osobností veřejného života. Z celkem 10 kandidátů budou vybírat voliči ve volebním obvodu č. 38 Mladoboleslavsko a Turnovsko.

Jsou to (abecedně):
* Adolf Beznoska (ODS), náměstek primátora Mladé Boleslavi
* Karel Horák (LEV 21), lékař
* Václav Jakubec (KSČM), dlouholetý starosta Luštěnic
* Jaromír Jermář (ČSSD), senátorský post obhajuje
* Jaroslav Mitlener (Svobodní)
* František Petrtýl (ANO 2011), podnikatel
* Jan Skácel (České hnutí za národní jednotu)
* Jiří Somberg (Suverenita – Strana zdravého rozumu), lékař
* Karel Stanner (TOP 09/STAROSTOVÉ), fotbalový trenér
* Zdeněk Šverma (SNK – Evropští demokraté), bývalý starosta Josefova Dolu

I v případě senátních voleb jsou vydávány voličské průkazy. V našem regionu průkaz získáte opět na správním odboru turnovské radnice a zúčastnit senátních voleb se s ním můžete v kterékoli obci obvodu Mladoboleslavsko a Turnovsko. Každý kandidát na senátora má svůj vlastní volební lístek, takže je vlastní volba velmi jednoduchá.

Nad vlastním průběhem voleb bdí v každém volebním okrsku příslušná volební komise. Té se každý volič proukáže svým občanským průkazem; na jeho základě bude provedena kontrola ve voličském seznamu. „V Turnově se pro tyto volby nic zásadního nemění, občané volí v místech, kde jsou zvyklí, je tu pouze změna jedné hlasovací místnosti. V Dolánkách je uzavřena škola, takže obyvatelé z Bukoviny, Dolánek a Malého Rohozce musí jít volit až do hasičské zbrojnice na Bukovině. Omlouváme se jim tímto, ale bohužel jiná možnost není. Kdyby někomu vážné důvody bránily zajít osobně do volební místnosti, může požádat, aby členové volební komise přišli k němu domů,“ upozorňuje Zdeněk Hovorka. Jak dodal, výsledky by měly být známé jak u senátních, tak u krajských voleb hned večer v sobotu 13. října, nicméně v případě krajských voleb to bude až hodně pozdě v noci, protože kandiduje 20 stran a hnutí (v minulých volbách jich bylo pouze osm).

Redakce TvA připravuje jako každé volby on-line internetové vysílání, sledujte proto od sobotního odpoledne 13. října www.turnovskovakci.cz

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.