POSUN VE VYJEDNÁVÁNÍ O KRAJSKÉ KOALICI?

0

„Regionální rada ODS Libereckého kraje revokuje usnesení z 1. října 2012 a pověřuje své zástupce nadále jednat se všemi demokratickými stranami, zvolenými do zastupitelstva LK, avšak bez jakýchkoli ultimativních požadavků,“ stojí v tiskové zprávě Regionální rady ODS Libereckého kraje, pod kterou je podepsán její předseda MUDr. Přemysl Sobotka. Tisková zpráva byla vydána jako reakce na páteční jednání regionální rady, kde přítomní rozhodli, že blok zejména vůči Změně pro Liberecký kraj již neplatí a strana je připravena k jednání se všemi, mimo komunistů.

Jak pro TvA potvrdili oba zvolení turnovští krajští zastupitelé za tuto stranu, Tomáš Sláma a Otakar Špetlík, je toto prohlášení vstřícným krokem k sestavení vládnoucí koalice, jejíž součástí by byli vítězní Starostové pro Liberecký kraj, Změna pro Liberecký kraj a ODS. „Ve vyjednávacím týmu ODS je předseda regionální rady Přemysl Sobotka, Eva Bartoňová, jako lídr kandidátky, a Petr Beitl, který bude předsedou klubu ODS v nově zvoleném krajském zastupitelstvu. Především Změnou pro Liberecký kraj kritizovaný Radim Zika se jednání neúčastní,“ uvedl Otakar Špetlík. V novém krajském zastupitelstvu strana získala pět mandátů.

Velké zemětřesení po volbách nastalo v ČSSD, která ztratila výsadní postavení v kraji a nově má sedm mandátů. Rezignovalo sedm členů krajského vedení strany a mandát mají složit i tři zvolení zastupitelé. Odstupuje šéf ČSSD v Libereckém kraji Robert Dušek, zvolení zastupitelé Zdeněk Bursa, Pavel Petráček a Martin Sepp se mají vzdát mandátu. Proti tomu se nicméně ohradil Pavel Petráček, který v rozhovoru pro MFDnes sdělil, že krajský předseda špatně odprezentoval jeho názor, že mandát složí, pokud by jeho jméno bylo překážkou při sestavování krajské koalice, nebo kdyby se ukázalo, že neoprávněně bral odměny za práci v dozorčích radách krajských nemocnic. Jeho prohlášení tak zapadá do snahy především KSČM, která Starostům nabídla koalici právě s ČSSD. Lídr Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta nicméně i nadále preferuje koalici se Změnou a ODS, někteří hovoří i o vzniku pouze dvojkoalice – Starostové a Změna – která by v novém krajském zastupitelstvu disponovala těsnou většinou 23 hlasů. Tuto koalici připustil i lídr Změny Jan Korytář, když řekl, že 23 hlasů bezpečně stačí pro zvolení hejtmana a radních a vše další bývá stejně vždy u důležitých témat o hledání podpory i u dalších stran.

O hejtmanovi asi není pochyb, stane se jím Martin Půta, lídr vítězné strany, ve hře ale mohou být až dva radní z Turnova. Byť je to předčasné a nikdo z politiků před uzavřením koaliční dohody toto nepotvrdí (ani nevyvrátí), ale vzhledem k výraznému úspěchu ve volbách v podobě preferenčních hlasů, může o postu radní uvažovat turnovská starostka Hana Maierová (Starostové pro Liberecký kraj). Její přechod do Liberce by potom znamenal i změny na radnici v Turnově. To vše jsou ale opravdu jen spekulace, nicméně po revokovaném stanovisku ODS se věci mohou dát do pohybu. Jasněji (či jasno) o nové krajské vládě už může být v příštím týdnu…

V novém krajském zastupitelstvu má Turnovsko pět zástupců, jsou to: Mirek Beran (KSČM), Ivan Kunetka (Změna pro Liberecký kraj), Hana Maierová (Starostové pro Liberecký kraj), Tomáš Sláma a Otakar Špetlík (oba ODS).

Související články (celkem 30)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.