DENÍČEK TURNOVSKÝCH ŘIDIČŮ (DÍL XIX.)

0

Co je nového v turnovské dopravě? Jistě jste zaznamenali, že byla zprovozněna část ulice 5. května od Havlíčkova náměstí po křižovatku U Borovičků. Turnovský řidič tak má více alternativ, jak se dostat do oblasti bývalých kasáren, resp. ráno s dětmi do ZŠ v Žižkově ulici. V této souvislosti je třeba připomenout, že došlo ke změně přednosti v jízdě. Ve směru od křižovatky U Borovičků dolů na Havlíčkovo náměstí se jedná o vedlejší ulici, přednost mají řidiči, kteří projíždějí Havlíčkovo náměstí z ulice 28. října. Letitý návyk turnovských řidičů tak dostává hodně zabrat! Pro směr k nemocnici a tranzit na Semily a Lomnici nad Popelkou platí stále objízdná trasa ulicí 28. října.

Zima se již ohlásila, v případě, že by napadlo více sněhu, dbejte v místech, kde se pracuje, zvýšené opatrnosti.
V souvislosti se zimním obdobím došlo k omezení možnosti parkování v ulici 28. října. V celé délce nyní platí zákaz zastavení a parkování vozidel. Tento stav je podmínkou Krajské správy silnic Libereckého kraje, která ulici 28. října převzala do zimní údržby (namísto ulice 5. května).

 

Kde všude se v centru města pracuje?

* Práce na rekonstrukci kanalizace, resp. opravě povrchů komunikací probíhá v ulicích Hruboskalské a Valdštejnské. V této části města se nyní pracuje také v ulici Antonína Dvořáka, kde práce probíhají v úseku od ulice Na Stebni k Restauraci Na Výšince. Postup prací závisí na počasí.

* Ulice Na Stebni: V části od křižovatky s ulicí Antonína Dvořáka po křižovatku s ulicí Valdštejnskou byly již položeny nové asfaltové povrchy a opraven stavbou dotčený chodník. Výkopové práce na kanalizaci pokračují od křižovatky s ulicí Valdštejnskou směrem k oblasti Vrchovina.

* Ve čtvrti u bývalých kasáren se pracuje v ulicích Zborovské, Koněvově a nově byly stavební práce na rekonstrukci kanalizace zahájeny v ulici Františka Kavana. V lednu budou zahájeny práce v ulici Karla Vika.

Dále se v nejbližší době začne pracovat ve Zborovské ulici (II. etapa) – od Žižkovy ulice směrem k Zelené cestě.

* Pracuje se v Jeronýmově ulici, která je pro průjezd okolo městské knihovny úplně uzavřena, stavební práce pomalu končí v Rokycanově ulici.

* Práce naopak skončily ve Vejrichově a Tázlerově ulici, doprava se zde vrátila do původního režimu jednosměrných ulic.

 

„Letošnímu příznivému podzimnímu počasí vděčíme za to, že lze množství prací dotáhnout do čistého konce – tedy včetně pokládky asfaltových povrchů. Stavba v Turnově má veliký rozsah, vždyť se jedná o 21 kilometrů kanalizačních řadů a šest kilometrů veřejných částí kanalizačních přípojek. Přestože se lidem občas může zdát, že stavíme pomalu, není tomu tak. Nelze totiž rozpracovat najednou velké množství objektů z důvodu dopravní obslužnosti nebo některých navazujících částí kanalizačního systému,“ shrnul Dalibor Zmeko, investiční technik Vodohospodářského sdružení Turnov, které je investorem rekonstrukce kanalizací v rámci projektu Čistá Jizera.

 

Novinkou je možnost zahájení prací na křižovatce u nemocnice:

V ulici 5. května zbývá ke křižovatce s ulicí 28. října (odbočka k nemocnici) asi 60 metrů. Vzhledem k tomu je v současné době připravováno zahájení poslední etapy, a to od křižovatky s ulicí 28. října ke Hruštici. Původně se tato etapa měla začínat až na přelomu března a dubna 2011. „Vzhledem k postupu Libereckého kraje s přípravou stavby rekonstrukce povrchů ulice 5. května by však na jaře 2011 mohlo dojít k časové kolizi obou staveb. Z toho důvodu bychom zde zahájili práce již začátkem ledna 2011, abychom měli stavbu kanalizace dokončenou do zahájení investice Libereckého kraje,“ upozornil Zmeko.

V tomto případě se řidiči musí připravit na rozsáhlé dopravní opatření. Objízdné trasy jsou v návrhu koncipovány tak, že ve směru z Turnova na Semily pojede doprava z ulice 28 října do ulice 5. května jednosměrně v jednom jízdním pruhu až na Hruštici. Ve směru od Semil do Turnova pojede doprava z Hruštice na Károvsko a následně jednosměrně do Aleje Legií, Žižkovy a Husovy ulice a dále „U Borovičků“ do ulice 5. května.

 

Pozn. red. Tento text byl pro vydání připraven na začátku tohoto týdne. Všechno může být jinak díky 20 centimetrové sněhové pokrývce, která Turnovsko obarvila na bílo ze středy na čtvrtek 2. prosince. Sníh ale může být za pár dnů pryč…

Související články (celkem 29)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.