PRVNÍ PROSINCOVÝ TÝDEN: VÁNOČNÍ TRHY

0

Od pátku 7. do neděle 9. prosince se na náměstí Českého ráje v Turnově konají Vánoční trhy. Letos poprvé je program na náměstí doplněný také v Muzeu Českého ráje, kde pořádají „Advent v muzeu“. Letos je to na zkoušku, do budoucna možná  další impuls tradiční akci v závěru kalendářního roku. Kromě trhů nás ještě tento týden čeká tradiční adventní koncert, můžete také splnit přání dětí z dětských domovů ad.

Program městského kina v Turnově, v Žižkově ulici:
► Středa 5. prosince ve 20 hodin – holandská hořká komedie NEJLEPŠÍ SPORTOVEC STOLETÍ.
► Čtvrtek 6. – pátek 7. prosince ve 20 hodin – americký film PROBOUZENÍ TMY.
► Sobota 8. prosince ve 20 hodin a neděle 9. prosince v 17.30 hodin – kino promítá britské romantické drama VÁŠEŇ A CIT.
► Neděle 9. prosince ve 14 hodin – americký fantasy film pro děti ERAGON.
► Středa 12. prosince v 17 hodin – český film VRATNÉ LAHVE.

Nabídka trvalá:
► Každé úterý od 14 do 17 hodin můžete zachovalé zimní oblečení přinést do prostor humanitární organizace ADRA ve Skálově ulici v Turnově (zadní trakt mezi základní školou a sousedícím internátem).
► Strom splněných přání. Až do 20. prosince můžete splnit přání dětí z dětských domovů. V restauraci naproti turnovskému muzeu si u paní Páralové můžete vyzvednout přáníčka, která napsaly děti v dětských domovech. Jedno z nich si vyberete a dárek jednoduše koupíte a zase přinesete do této restaurace. Paní Páralová dárky 20. prosince odveze na místo určení, aby na Štědrý den večer pod stromečkem našly své adresáty.
► Až do 15. prosince v Městském informačním středisku na náměstí Českého ráje v Turnově funguje JEŽÍŠKOVA VÁNOČNÍ POŠTA. Děti, ale i dospělí, budou moci poslat dopis Ježíškovi. Podrobnosti ZDE.

► Od pondělí 3. do čtvrtka 6. prosince jsou v Muzeu Českého ráje v Turnově výtvarné vánoční dílny pro děti. V dopolední dílně si děti vyrobí vánoční ozdoby na stromeček, drobné vánoční dárečky či přáníčka. Budou zdobit i perníky ad. Dílna je určena pro školy, základní i mateřské.

► V úterý 4. prosince je od 18 hodin v turnovském městském divadle cestovatelský klub. KUBU NA KOLE představí Ing. Stanislav Kysilka.

► Od 18 hodin se v turnovské Sokolovně ve Skálově ulici uskuteční pravidelné setkání s biotronikem Tomášem Pfeifferem.

► Ve středu 5. prosince se v turnovském městském divadle od 19.30 hodin uskuteční divadelní představení MOTÝLI. Hlavní role: Vojta Kotek.

► Ve čtvrtek 6. prosince je den otevřených dveří v turnovské Obchodní akademii a hotelové škole ve Zborovské ulici. Na zájemce o studium a jejich rodiče tu čekají od 9 do 15 hodin.

► Od pátku 7. do neděle 9. prosince se konají v pořadí již IX. VÁNOČNÍ TRHY V TURNOVĚ.
P
rostor kolem kašny zaplní trhovci s tradičním zbožím, bude tu pódium, na kterém vystoupí hlavně místní.
V pátek 7. prosince budou trhy zahájeny v 10 hodin a už v 10.15 se na pódiu představí pěvecký sbor dětí ze Základní školy v Mašově. V 10.45 hodin vystoupí žáci ze ZŠ ve Skálově ulici, od 11.15 zpívají děti ze ZŠ v ulici 28. října, v 11.45 žáci ze ZŠ Všeň a ve 12.15 hodin začíná vystoupení dětí ZŠ v Žižkově ulici. Od 13 hodin na pódiu hraje Žesťový soubor ZUŠ Turnov, od 13.45 můžete slyšet vánoční program dětského sboru Turnováček při ZUŠ Turnov. Vystoupení Junáku Turnov se uskuteční ve 14.30 a v 15.30 hodin, flétničky maminek z Centra pro rodinu Náruč můžete slyšet od 15 hod. Páteční program ukončí vystoupení New Dixi Liberec, které začíná v 16 hodin.
V sobotu 8. prosince program v 10 hodin zahájí dechovka Táboranka, od 11 hodin bude krátké vystoupení klientů Fokusu. Odpolední program začíná ve 13 hodin, kdy si můžete poslechnout vánoční písničky v podání Flétnového kvintetu při ZUŠ, ve 13.30 začíná program kouzelníka Vendelína, od 14.00 hrají absolventi Státní konzervatoře v Teplicích. V 15.30 hodin tržištěm projde průvod vánočních a adventních postav v podání folklorního souboru Nisanka a závěr patří v 16 hodin Rytířům turnovského meče a jejich ohňové a šermířské podívané.
Návštěvníci trhů se určitě nebudou nudit ani v neděli 9. prosince. V 10 a 11 hodin se uskuteční vánoční vystoupení studentů pražské konzervatoře, od 10.30 hodin pro děti zahrají členové loutkového souboru Ještěd z Českého Dubu pohádku Teta Agáta (galerie Muzea Českého ráje). Odpolední program začíná ve 13 hodin vystoupením Taneční a pohybové školy ILMA Ilony Šulcové, ve 13.45 hodin vystoupí pěvecký sbor Musica Fortuna a trhy tradičně ve 14.30 hodin zakončí Trubači Českého ráje.

► Letos poprvé se souběžně s Vánočními trhy na náměstí konají akce v Muzeu Českého ráje nazvané souhrnně „Advent v muzeu“.
Pátek 7. prosince – neděle 9. prosince
Každý den od 9 do 17 hodin Mikulášský řemeslnický jarmareček, cukrářská dílna, perníková dílna, štrůdlování, dílna vánočních dekorací a ozdob, přání a dárků v prostorách stálých expozic Muzea Českého ráje v turnovské Skálově ulici. To vše pro děti i dospělé.
Program v pátek 7. prosince: 9 hodin – Knížka pod stromeček – beseda s Petrou Braunovou, 10.30 hodin – Koledy v podání Turnováčku, 16 hodin – Pohádka (soubor Na Židli), 18 hodin – Adventní koncert v podání sboru Vrabčáci.

Program v sobotu 8. prosince: 10.30 hodin – Vánoční příběh v podání J. Enochové, 14 hodin – Mikulášské odpoledne se souborem Nisanka, s nadílkou pro nejmenší.
Program na neděli 9. prosince: 10.30 hodin – Taškařice (Naivní divadlo Liberec), 14 hodin – Pěvecký sbor Corazon.

► V neděli 9. prosince se od 15 hodin v turnovském kostele Narození Panny Marie koná adventní koncert. Vystoupí JAKUB PUSTINA a hosté.

AVÍZA:
► TURNOV. V pátek 14. prosince je od 19 hodin v turnovském divadle vánoční koncert pěveckého sboru MUSICA FORTUNA.

SPORT:
► Sportovní hala TJ Turnov ve Skálově ulici:
Pátek 7. prosince – podniková volejbalová liga od 15 hod.
Sobota  8. prosince – Turnaj žen v házené za účasti ligových družstev od 8 do 17 hod., mistrovské utkání krajského přeboru – basketbal muži – TJ Turnov – Náchod B od 17.30 hod.
Neděle 9. prosince – mistrovské utkání krajského přeboru – basketbal muži – TJ Turnov – Rychnov B do  9.30 hod. a od 16 hodin přátelské utkání ve florbale žen TJ Turnov – Mladá Boleslav, od 18 hodin mistrovské utkání divize – futsal muži FC Dalmach – FC Brandýsek (okres Kladno).
► Lyžování na Kamenci v Jablonci nad Jizerou a na Šachtách ve Vysokém nad Jizerou. Již přímo z Turnova jezdí SKIBUSY. Můžete jen o víkendu na celý den, nebo ve všední dny pouze na večerní lyžování. Ceny jsou opravdu příznivé, servis výborný. Odjezdy jsou z Turnova od zastávku „U masny“ a od nádraží ČD. Více ZDE.
► SKI CLUB TURNOV – lyžařská škola s mnohaletou tradicí pořádá nábor dětí do lyžařské školy pro rok 2008. Výcvik ve vlastním areálu Hluboká v Podještědí v lednových a únorových sobotách 2008. Věková hranice pro rok 2008 je narození v rozmezí let 1993 až 2001. Časový plán lekcí: 8.15 odjezd – 17 hodin příjezd. Doprava autobusem od turnovského nádraží (do areálu je to asi 2km od autobusu pěšky do kopce což někdy úsměvně prověří zdatnost dítěte). Počet lekcí šest, cena 1200 Kč. Vleky, doprava, pojištění, školné, vyhřátá chata v ceně. Podrobnější informace: Roubíčková Lenka, tel. 723 157 966.

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY:
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin, o víkendu s polední pauzou 12 -13 hodin.
Až do 15. února je v galerii muzea výstava zhruba 70 historických kočárků „Hajej, nynej děťátko“ ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové.
n200712021154_vakci_107_07_skloAž do konce prosince je ve výstavním sále muzea ve III. patře výstava prací turnovského sklářského výtvarníka Tomáše Málka a jeho spolupracovníků. Vernisáž byla ve čtvrtek 27. listopadu. V turnovské dílně Tomáše Málka vznikají plastiky do hmotnosti až 80 kg a velikosti do jednoho metru. Návštěvníci výstavy v muzeu nahlédnou do zákulisí náročné práce, díky které se na svět dostávají díla mnoha známých výtvarníků. Vystaveny jsou i její výsledky, tj. asi 25 kusů skleněných plastik od mnoha českých i zahraničních umělců – např. Latchezara Boyadijeva, Richarda Čermáka, Evy Vlasákové, Ivany Šrámkové či Markéty Šílené. Nechybí ani ani vlastní práce Tomáše Málka a jeho blízkých spolupracovníků – Tomáše Flanderky a Ondřeje Košťála.
► Na Dlaskově statku v Dolánkách je vánoční výstava. Tentokrát nese název „Vánoce chystáme aneb aby všeho bylo dost“. Výstava v souvislosti se stálou expozicí podomácké výroby návštěvníkům přiblíží, jak vypadaly přípravy vánočních svátků, pohoštění pro hosty i jak vypadala adventní a vánoční kuchyně našich babiček a prababiček na velkém statku. Expozice je zpřístupněna od 1. do 30. prosince, statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin (24. – 26. 12. je zavřeno). Na Dlaskově statku se uskutečnilo již na 90 výstav, letos poprvé tu je také venkovní betlém.
► V Galerii Safír v muzeu je výstava fotografií z Bozkovských jeskyní.
► Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí (Galerie U zlatého beránka) je výstava fotografií Ondřeje Havelky –„Mali“. Výstava potrvá do 6. prosince. Navazuje na ni autorská výstava fotografa Otakara Kudrnáče.
► V galerii Compromis na turnovském náměstí Českého ráje je do 15. prosince výstava socha a reliéfů Olbrama Zoubka.

► Divadelní galerie turnovského městského divadla – výstava obrazů Martina Vencla.
► V turnovské městské knihovně je až do konce ledna výstava fotografií Jiřího Večerníka „Národní parky Kalifornie“, taktéž do konce ledna se do knihovny můžete přijít podívat na „Ilustrace Pověstí Eduarda Petišky“ – výstava ilustrací z dílny žáků Základní umělecké školy v Turnově, které vznikaly pod vedením akademické malířka Evy Mastníkové. Ilustrace byly vytvořeny v rámci roku spisovatele Eduarda Petišky a také Josefa Lady.

ZA HUMNY:
► SEMILY. Do 7. prosince je ve Státním okresní archivu Semily výstava Patchworkového klubu v Benešově u Semil a Bohemia Patchwork Klubu Praha.

OSTATNÍ:
Městský úřad v Turnově vydává koncem tohoto roku asi po 15 letech aktualizovanou nástěnnou tištěnou mapu čísel popisných. Měřítko 1:5000, rozměr 120 x 140 cm, cena – pouze papír 2.200 Kč, papír + laminace 2.700 Kč. Zájemci o zakoupení předejte požadavky na Odbor správní MěÚ ve Skálově ulici, Ing. Fišer, tel. 725 072 580, 481 366 818, z.fiser@mu.turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.