NEJZNÁMĚJŠÍ SCENÉRIE Z ČESKÉHO RÁJE SE ZASE POMALU VRACÍ DO FOTOAPARÁTŮ TURISTŮ

0

Pohledy z rozhledny na Panně a Babě na Troskách, zámek Hrubá Skála z Mariánské vyhlídky, valdštejnský kostelík. A také silueta Trosek, zrcadlící se v Rokytnickém rybníku. To jsou asi nejznámější snímky, které by si měl letní návštěvník z Českého ráje odvézt. Posledně jmenovaný osmihektarový Rokytnický rybník byl ale dva roky spíš ostudou než chloubou malebného kraje. Musel být vypuštěn předloni na jaře poté, co se sesunula zemina za stavidlem. Hrozilo protržení hráze. Správa CHKO potom dlouhé měsíce marně sháněla peníze na opravu, vyšlo to až vloni na podzim.

n200807101158_zap_335_08_rokytnakOprava hráze přišla na víc než milion a dokončena byla letos na jaře. Zaplatila ji Agentura ochrany přírody a krajiny.
Rokytnický rybník by také potřeboval odbahnit. To by však přišlo na víc než milion, který nyní není k dispozici. Možná i to je jeden z důvodů, proč nyní, kdy byl znovu napuštěn, „kvete“. Pohledově to není moc příjemné. Různobarevné rostliny prorůstají vodou, až plocha rybníka spíš na některých místech připomíná mokřad.

n200807101158_zap_336_08_rokytnak„K zárůstu vodní plochy vegetací je nutné připomenout, že k němu dojde při každém ponechání rybníků bez vody po dobu vegetačního období. Rostliny, které nyní vidíme na hladině, jsou mokřadní a v dalším roce by měly vymizet. V každém případě ve spolupráci s nájemcem rybníka, Rybářstvím Chlumec nad Cidlinou, tyto rostliny na etapy sečeme,“ uvedl Aleš Hoření ze Správy CHKO Český ráj.
Rybník byl po napuštění oživen rybí sádkou, rybáři mohou očekávat velmi dobré přírůstky. Koupání zde není vyloučeno, je ale na vlastní nebezpečí. Koupajících nebude mnoho. Nedávno rekonstruovaná hráz zarůstá travou jen postupně. Někomu při plavání nemusí být příjemný přímý kontakt s rostlinami. Pro ryby a vodní ptáky je to ale ráj…

n200807101158_zap_337_08_pisecakPřed pár lety bylo přírodní koupání v Českém ráji vyhledáváno, nyní z různých důvodů od něho lidé upouštějí. Na vině jsou zdraví škodlivé sinice, zhoršená kvalita vody, bahno. Rybníky proto slouží hlavně hospodářským účelům jako zdroje vody a pro chov ryb. Ke koupání je asi nyní na Turnovsku nejvyhledávanější v Podtroseckých údolích rybník Věžák, lidé chodí také na příšovické Písečáky. Kromě rybníků je tu také Jizera, například jezy v Malé Skále, Dolánkách nebo Přepeřích bývají v parných dnech obleženy.

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.