SVÁTEK JABLKA. PRO PĚNČÍN NEJPRESTIŽNĚJŠÍ AKCE ROKU

0

Až dva a půl tisíce návštěvníků přijíždí podle starosty Karla Bičíka pravidelně do Pěnčína na výstavu Svátek jablka, která se tu koná vždy na podzim. Letos poprvé po dvou letech, což prý bude napříště pravidlo. „Pěnčínsko má ideální přírodní podmínky pro pěstování jablek, touto činností se tu živí desítky lidí. Dříve pracovali v družstvu, po restitucích na počátku devadesátých let zde máme několik rodinných ovocnářských firem. Obec má jablko i ve znaku,“ přiblížil starosta. Jak dodal, přál by si, aby české ovocnářství mělo větší podporu veřejnosti, aby lidé při nákupu dávali přednost místním produktům.

n201010301004_oso_113_010_pencin„Na výstavě jsou k vidění tisíce jablek desítek odrůd. Pěnčínsko je v tomto směru opravdu vyhlášeným regionem, v nedalekých Střížovicích je dokonce i výzkumný ústav Akademie věd České republiky, kde byly vyšlechtěny známé odrůdy, jako je šampion nebo rubín,“ uvádí Josef Zoubek, předseda Spolku zahrádkářů v Pěnčíně. Právě rubín byl vyhlášen jablkem desetiletí pro svoji nezaměnitelnou, lahodnou chuť. Na Pěnčínsku byla vyšlechtěna i známá bohemie, což je ale ve skutečnosti náhodná mutace rubínu.

n201010301005_oso_114_010_pencinSvé produkty na výstavě představují drobní pěstitelé-zahrádkáři, jsou tu jablka od zdejších významných velkopěstitelů, novinky představují výzkumné stanice. Zajímavostí jsou jablka s vánoční hvězdou, která vznikají umným nalepením šablony v době zrání, jsou tu i různě pokřivená jablka jako rarity. Na výstavě najdete také produkty z tzv. archivních sadů pěstitelských stanic, kde pečují o původní odrůdy jablek jako hornokrajské malinové, sudetská reneta či panenská jablíčka – to proto, aby tyto dříve oblíbené odrůdy úplně nezanikly. V současnosti světově nejoblíbenějším jablkem jsou jablka golden v několika různých mutacích (jonagold aj.).

 

n201010301008_oso_115_010_pencinPěnčínskou výstavu podporuje i Liberecký kraj, což svojí osobní účastí dokázal krajský radní pro zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek. Ten zdejší výstavu označil za jednu z nejreprezentativnějších výstav svého druhu nejen v kraji, ale i v České republice. „Snažíme se ovocnářům všemožně pomáhat, mohou žádat o různé dotace, pořádáme výstavy a soutěže, jako je například soutěž o potravinářský výrobek roku, nedávno byla v Liberci otevřena nová prodejna regionálních produktů,“ shrnul Podzimek.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.