RADVÁNOVICE MAJÍ NOVOU ZVONIČKU

0

Symbolicky na letošní svátek sv. Jiří byla v Radvánovicích veřejnosti předána nová zvonička. Najdete ji naproti vchodu do areálu Šťastné země. Jedná se o poslední dílo nedávno zemřelého sochaře Jiřího Nováka, který byl s touto obcí a celým českorajským regionem velmi úzce spjatý. Zvonička stojí za pískovcovým křížem z roku 1840 z dílny Jana Zemana ze Žernova. Tato památka je jednou z nejstarších kulturních památek v obci. Za křížem byla původně zvonička na betonovém soklu, což se nelíbilo památkářům, kteří ji proto chtěli od cenné Zemanovy práce přemístit jinam.

„To se nám nelíbilo. Díky panu Novákovi a Romanu Nejeschlebovi vznikla zvonička přírodní, která již nijak neruší,“ uvedla starostka Karlovic Vlasta Špačková. Zvoničku tvoří dřevěný, přírodně rostlý podstavec (borovice), stříška, závěsné zařízení a upínací podstavec v zemi. Na jejím vzniku se podíleli i další řemeslníci z obce.

„Myslím, že tímto dílem jsme se vrátili trochu zpátky do historie naší obce, zvoničky tohoto rázu vždy v minulosti na vesnicích byly. Velmi mě mrzí, že oba hlavní aktéři jejího vzniku již mezi námi nejsou a již nevidí výsledek celého snažení. Nechť jim tu zvonička stojí na počest,“ uzavřela starostka Špačková.

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.