SMRTÍCÍ BLESK VE SKALÁKU

0

Současné proměnlivé počasí s běsnícími živly je dobrou kulisou pro připomenutí události, která se odehrála v Hruboskalském skalním městě před 40 lety. Od té doby se v Českém ráji nestala větší tragédie. První červencovou neděli před čtyřiceti lety (6. 7. 1969) na skále Větrník lezlo několik horolezců. Další se pohybovali na vedlejší skále List a na stěnách okolních skal. Kolem poledne došlo ke zhoršení počasí. Asi 25 lezců se před bouřkou schovalo pod převisy Listu a Větrníku v oblasti Dračích skal. Bylo to nejblíže a zdejší jeskyně vždy poskytovaly bezpečnou ochranu horolezcům a trampům. Až dosud…

Na Listu se ukryli především členové pražských oddílů, pod Větrníkem se schovali Turnované. Účastníci popisovali, že najednou je něco nazdvihlo a pak s nimi praštilo o skálu. Mnozí zůstali v bezvědomí a ostatní je křísili, později dopravovali k cestě a pomáhali jim ze všech sil. U zasažených se objevilo i dočasné ochrnutí nebo lokální popálení. Příroda si vybrala i daň na lidských životech – úderem blesku byli na místě usmrceni Milan Ševel a Věra Zichová z Prahy a ve vedlejší jeskyni byl smrtelně zraněn Jaroslav Dostál z Turnova.

Aktéři vypovídají o úderu blesku a o tlakové vlně. Nejvíce to odnesli lidé na krajích jeskyní. U nich následoval výpadek paměti, bezvědomí, částečné ochrnutí. Mezitím někteří doběhli pro pomoc do lázní v Sedmihorkách. Přivolané sanitky a jeden místní fiat odvážely zraněné; v jedné sanitce se cestou pokoušeli marně oživit Jardu Dostála, další z turnovských lezců byl v bezvědomí držen v náručí.

 

Zraněných bylo celkem 12, z toho pět žen. Později byl jeden ze zraněných odvezen do Prahy s podezřením na poškození mozku. Ostatní úrazy pocházely vesměs od blesku, popáleniny byly spíše druhotné – ošetření proběhlo v turnovské nemocnici a někteří zranění museli být krátkodobě hospitalizováni. Ošetřujícím lékařem byli horolezci pochváleni za příkladnou vzájemnou pomoc, prý dalším dvěma kamarádům zachránili život. V dobovém tisku se však objevuje drobná kritika turnovské veřejnosti, která v nemocnici v daném okamžiku spíše překážela a situaci plně nepochopila.

 

Na památku této události byla jedna z novějších cest na Větrník pojmenována „Cesta blesku“ (1973). Sluší se také připomenout, že jména obětí jsou vypsána na malé tabulce nad převisem Listu a plastika v jeskyni pod Větrníkem nadále připomíná tuto tragickou událost.

 

Viktor Tomek

tomek.viktor@seznam.cz

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.