V sobotu 22. května v 17.00 hodin začíná v sále spořitelny v Sobotce ojedinělá akce. Městské kulturní středisko Sobotka a Obec baráčníků pořádají vzpomínkový podvečer s názvem „Deset let od pádu Semtinské lípy“. V komponovaném programu vystoupí mj. i vzácný host, skladatel, písničkář a režisér Bedřich Ludvík (seriál TV o paměti stromů). Recitace veršů se ujmou Eva Kordová, Petr Pešek a Božena Švarcová. Moderují Jan Janatka a Josef Jindra.
SEMTINSKÁ LÍPA byla jedním z nejznámějších českých stromů, symbolem i logem Českého ráje. Přispěl k tomu nejen její mohutný vzrůst a krása koruny, ale i místo, na kterém stála. Na nápadném, přehledném návrší s dalekým rozhledem do kraje postavili kdysi sochu Jana Nepomuckého od Martina Jelínka a k ní nejspíš usadili dvě lípy jako čestnou stráž. Snad to bylo kolem roku 1752, jak o tom svědčí mapa Podkosteckého katastru, zpracovaná právě v té době Ignácem Hoetzlem. Jsou na ní zakresleny dvě mladé lipky, z nichž jednu v roce 1858 vyvrátil vichr.
Ta druhá odolala a stala se pak múzou a inspirací pro umělce všech žánrů. Nejvíce kolem s úctou chodili fotografové, patřil k nim například boleslavský fotograf přírody profesor Karel Jirák, ale i těch místních, také dobře známých, je nepřeberně. Výraznou stopu zanechal její impozantní zjev v umění výtvarném. Namátkou Cyril Bouda, Karel Vik, Vladimír Silovský, Zdeněk Mlčoch, Jan Kavan, Vladimír Kopecký, Zdeněk Kerda a také řada umělců amatérských. Odpočívat sem chodil i Václav Špála. Šepot jejich haluzí a vůně květů zanechávala i hluboký dojem slovesný a báseň Semtinská lípa od velkého českého (a také soboteckého) básníka Fráni Šrámka tuto impresi vyjadřuje. Jaroslav Seifert zde také poseděl a oslovil lípu v básni Návrat jako památku na profesora Pekaře. A vzpomeňme i Karla Čapka při jeho cestě za Šrámkem do Sobotky. Pochopitelně i mnozí jiní čeští básníci veršem vyjádřili své city k úžasné lípě, jako třeba Josef Brož. I smutek po pádu lípy byl svěcen veršem. Byli to Josef Jindra, Jan Mrskoš a jiní.
Dlouho odolávala Semtinská lípa větrům a vichrům, které jí odlamovaly haluze a menší větve. V roce 1971 se však odlomila velká větev a srazila z podstavce svatého Jana, socha musela být o kousek od lípy odsunuta. Větev, která se za větru ulomila 1. srpna 1983, už narušila obrys koruny, vznikla mezera. Poškození stárnoucího stromu vzbuzovalo obavy, a tak sobotecká organizace Českého svazu ochránců přírody v den znovuotevření Národního divadla (19. listopadu 1983) v blízkosti slavného a milovaného stromu vysadila novou mladou lipku, která roste a mohutní.
Uvažovalo se i o ořezání koruny, zvláště když se v červnu 1989 odlomila další velká větev a mezera v koruně byla již povážlivá. Dne 6. července 1999 lípu zapálil blesk, oheň byl však včas uhašen. Katastrofa přišla 27. května 2000: Krajem se přehnala prudká vichřice s krupobitím a silný náraz větru lípu, oslabenou svým poškozením, srazil a rozlámal. Zůstal stát jen pahýl kmene. Jednu z mohutných větví, která padla přes silnici, odstranili sobotečtí hasiči s asistencí dobrovolníků.
Zatímco si mnozí odnášeli na památku domů haluzky s ještě nerozvitými květy a drobné odřezky, přiběhlo několik supů, kteří se na padlou lípu vrhli motorovými pilami a kořistili z posvátného stromu dřevo na topení. A zatímco někdo napsal na obnažené dřevo slůvko „sbohem“, pokryli je sprejeři ohavnými čáranicemi.
Slušní lidé nad pádem památného stromu smutní a snaží se nešťastné místo oživit pokračovatelkami památné lípy v úctě k tradici. Roste tak několik stromků a sama lípa, ač složené větve pod stříškou trouchniví, ze svých kořenů zvedá nový zelený peň, jako ruku k nebi. A pamětníci v den výročí katastrofy přicházejí k torzu lípy zavzpomínat.
Podle článku Karla Samšiňáka (vyšel ve Sborníku od Ještěda k Troskám a z naučné vzpomínkové brožury Semtinská lípa (vydala správa CHKO Turnov, 2000).
Text aktualizoval Josef Jindra, josef.jindra@email.cz
Související články (celkem 34)
- OBĚTNÍ KÁMEN U MUŽSKÉHO
- VRCHOLÍCÍ LÉTO A NASTUPUJÍCÍ PODZIM NABÍZEJÍ KRÁLOVSTVÍ DALEKÝCH ROZHLEDŮ (DÍL. I)
- ČESKÝ RÁJ SI PŘIPOMENE DESÁTÉ VÝROČÍ PÁDU LEGENDÁRNÍ SEMTINSKÉ LÍPY
- PŘÍRODNÍ REZERVACE APOLENA POD TROSKAMI BYLA DO ODVOLÁNÍ PRO VEŘEJNOST UZAVŘENA
- RADVÁNOVICE MAJÍ NOVOU ZVONIČKU
- NOVÁ KLENOTNICE V TURNOVSKÉM MUZEU BUDE VÝZNAMNÝM TURISTICKÝM MAGNETEM REGIONU (MÁME I VIDEO)
- JE TOMU UŽ 55 LET, CO BYLA VYHLÁŠENA PRVNÍ CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST V ČESKÉ REPUBLICE
- KACANOVŠTÍ SI PÍŠÍ S DALAJLAMOU
- KASTELÁN NA VALDŠTEJNĚ A JEHO MODELY ANEB ČESKÝ RÁJ NA DLANI
- NOVÁ NAUČNÁ STEZKA OBOHATÍ ČESKÝ RÁJ
- PRÁZDNINOVÝ TIP NA VÝLET: VODNÍ ELEKTRÁRNA VE SPÁLOVĚ
- ČESKÝ RÁJ FILMOVÝCH POHÁDEK
- BA-JAJA ANEB VELKÝ NÁVRAT PO 36 LETECH
- SMRTÍCÍ BLESK VE SKALÁKU
- LETNÍ PRÁZDNINOVÁ NABÍDKA TURNOVSKÉ ČÁSTI ČESKÉHO RÁJE 2009
- BYLA OTEVŘENA PRVNÍ PRODEJNA REGIONÁLNÍCH PRODUKTŮ V ČESKÉM RÁJI
- SDRUŽENÍ ČESKÝ RÁJ: KATALOG A VELETRHY
- PODTROSECKÁ ÚDOLÍ MAJÍ NOVOU NAUČNOU STEZKU, SLAVNOSTNĚ OTEVŘENA BUDE NA JAŘE
- SYMBOLICKÝ HŘBITOV HOROLEZCŮ JE JEDNÍM Z POUTNÍCH MÍST ČESKÉHO RÁJE