PRÁZDNINOVÉ PUTOVÁNÍ, DÍL V. – DUBECKO

0

Nebýt nové vyhlídkové věže na jinak nevysokém kopci Dubecko v údolí pod Kozákovem, asi by zdejší malá vesnička s krásně opravenou kapličkou sv. Anděla Strážce dodnes ležela na okraji zájmu turistů. Nyní ale čas od času v prostoru před kapličkou auto s turisty zastaví. V domě na kraji lesa (čp. 5) si návštěvníci vyzvednou klíč a vydají se směrem k rozhledně. Ta byla zprovozněna v prosinci 2001 a slouží hlavně pro potřeby mobilních operátorů. Vyhlídková plošina pro návštěvníky je ve výšce 33 metrů, nabízí se odtud krásný výhled na úpatí Kozákova, Trosky, skály kolem hradu Rotštejn, otevírají se nové pohledy na Tatobity nebo Vyskeř.

n200708191750_vakci_68_07_dubeckoV případě chladného nebo deštivého počasí je rozhledna z bezpečnostních důvodů uzavřena, v letní sezoně by vstup měl být umožněn denně od 8 do 18 hodin. Jestliže se už tím směrem ale vydáte, raději kontaktujte místně příslušný obecní úřad v Mírové pod Kozákovem (tel. 481 321 681). Rozhledna nicméně opravdu stojí za návštěvu, už třeba proto, že se budete nacházet přímo v úrovni Trosek, kterým tak budete hledět do očí.

A není to jen rozhledna, kvůli které byste měli na Dubecko zavítat. Na podzim 2005 vznikla díky nadšení několika lidí v lese asi 200 metrů pod rozhlednou „>poustevna sv. Eustacha. Je to patrně jediná, nová duchovní stavba, která byla postavena na Turnovsku po listopadu 1989. Za vše „může“ Karel Kolář, nájemce obecních lesů Mírové pod Kozákovem (obecní hajnej, jak sám říká). Myšlenku někde v lesích udělat malou kapličku, nebo spíš poustevnu, hlavně ale místo, které by v klidu lesní samoty příchozímu poskytovalo přívětivou náruč a dostatek prostoru k zastavení a přemýšlení, v sobě nosil dlouho. Našel ho právě na Dubecku. A protože proti nebyl výjimečně ani žádný úředník s razítkem, mohl si tehdejší student Vysoké školy umělecko průmyslové v Praze Ondřej Šída udělat ve skále diplomovou práci. Úžasné, komu ze studentů se v 21. století podaří realizovat něco podobného?

n200708191750_vakci_70_07_dubeckoJeskyně, kaplička, chcete-li poustevna, je zasvěcena sv. Eustachovi, který byl původním patronem lesníků a myslivců než byl jeho kult před staletími nahrazen kultem sv. Huberta. Málo se o této poustevně ví, a není ani záměrem tohoto textu pořádat sem autobusové zájezdy. Když do těchto míst ale čas od času někdo zavítá, posedí, popřemýšlí, srovná si pár věcí ze svého života v hlavě, splnila kaplička vytesaná ve skále své poslání. A věřte, je opravdu málo takových míst k zastavení!

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.