KACANOVŠTÍ SI PÍŠÍ S DALAJLAMOU

0

Nestává se často, aby obyvatele malé vesničky uprostřed Českého ráje oslovil dalajlama, byť prostřednictvím svého blízkého spolupracovníka. Může to být z důvodu jeho vřelého vztahu k České republice, kde často pobývá jako host Václava Havla, je to ale především díky činu, který letos na jaře několik lidí z Kacanov realizovalo. Od 1. května se totiž na stráni naproti koupališti vyjímá altán v tibetském duchu i s modlitebními vlajkami.

„Altánek jsme postavili jako nové duchovní místo Českého ráje z výtěžku z kulturních akcí, které pořádáme a s přispěním několika sponzorů. Altánek je přístupný veřejnosti, kdo chce, může sem zajít meditovat nebo jen tak posedět uprostřed přírody,“ uvedl jeden z organizátorů akce Filip Holba. Podle něho je dobré stále připomínat útlak tibetského lidu a okupaci Tibetu. Právě tato země je příkladem toho, že za svobodu a demokracii se má bojovat, i když se může zdát, že z Kacanov do Číny je to daleko.
 

„Vaše Svatosti Dalai Lamo, nejdříve ze všeho bychom rádi vyjádřili svou vděčnost za vše, co děláte pro svůj národ a za vaši snahu o šíření tolerance a porozumění po světě. Jsme skupina nadšenců, muzikantů a přátel z malé vesničky Kacanovy v oblasti nazývané Český ráj v České republice. Během tibetských nepokojů v minulém létě jsme zorganizovali hudební happening na podporu šíření informací o tibetské situaci. Peníze získané v rámci akce jsme použili na stavbu veřejně přístupného altánku v naší vesnici, který připomíná potlačovanou kulturu Tibetu,“ píše se mj. v dopise, odeslaném dalajlamovi.

 

n200912081012_zap_538_09_tibetBylo velkým překvapením, že přišla i odpověď:

„ Vážený Jane Bílý, Filipe Holbo a Jane Randáku, byl jsem požádán, abych vám poděkoval za váš dopis adresovaný Jeho Svatosti Dalai Lamovi, jenž obsahoval krásné obrázky altánku s tibetskou národní vlajkou. Především vám chceme poděkovat za vaši aktivní podporu a vaše soucítění s tibetskými lidmi a jejich bojem za spravedlnost. Dopisy od zúčastněných lidí jako jste vy, nás posilují, neboť jsou dokladem toho, že naše věc je správná. Věříme, že skrze lidi jako jste vy, se nám podaří ještě zvýšit povědomí o Tibetu ve světě. Zvláště nás těší vaše otevření veřejně přístupného altánku ve vaší vesnici, který připomíná utlačovanou unikátní tibetskou kulturu. Ještě jednou vám děkujeme za vaši účast.

Jeho Svatost vám posílá své modlitby a přeje štěstí.

S přáním všeho nejlepšího Tsultrim Dorjee, asistent.“

Tibetský altánek v Kacanovech je veřejně přístupný, v sezoně zde bývá i sešit, do kterého můžete psát své dojmy, postřehy, příběhy, ale třeba i povídky či básně…

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.