BA-JAJA ANEB VELKÝ NÁVRAT PO 36 LETECH

0

Někdo říká, že česká pohádka Princ Bajaja je málo poetická a místy ponurá. Pro obyvatele Českého ráje a patrioty však jde o stejně kultovní filmovou pohádku, jako jsou Pyšná princezna nebo Popelka. Valdštejn, skalní město, Věžák, Kopicův statek a hlavně zámek Hrubá Skála. Tyto krajinné scenérie hrály – kromě Magdy Vášáryové a Ivana Palúcha v rolích princezny a prince – ve filmu hlavní roli. Dlouhých 36 let se slovenský herec Ivan Palúch nebyl v Českém ráji podívat. Tehdy mladý muž v nejlepších letech, dnes starší pán. „Nebyl čas,“ shrnul lakonicky, proč se na místo natáčení svého možná nejslavnějšího filmu dostal až po tolika letech. Přesto sypal historky z natáčení jako z rukávu, jako by to bylo před pár týdny.

„Když se na tu filmovou pohádku po těch letech dívám, proč bych to neřekl, jsem rád, že jsem to natočil. Je tam všechno z hereckého umění. Musel jsem být akrobatem, to když jsem skotačil s princeznou v míčovně zámku, je tam pantomima, když jí vyznávám lásku poté, co jsem zabil draka, zvládl jsem jízdu na koni i herecké prvky, ve kterých se dnes mladší kolegové nechávají zastupovat kaskadéry,“ uvedl Ivan Palúch.

n200907230913_zap_335_09_paluchNa koni to tehdy uměl, v době natáčení Prince Bajaji měl za sebou skoro dvouleté náročné natáčení Markéty Lazarové, legendárního českého filmu Františka Vláčila. „Nedávno jsme měli setkání na Šumavě. Naživu jsme z původního obsazení tohoto filmu už jen tři: já, Vlastimil Harapes a Magda Vášáryová,“ přiblížil slovenský herec. A právě s ní v roli princezny se sešel na počátku 70. let minulého století na Hrubé Skále.

Jak vzpomíná, dostal tehdy od produkce nádherného bílého koně, kterého musel sám zvládnout a se kterým se hodně sblížil. „Uměl jsem jezdit bez sedla, bylo to hodně náročné na přesnost, jednou abychom nezůstali mimo záběr, jindy abychom nebyli z hranice ostrosti. Kameramani byli přísní, oba – herec i kůň – jsme se museli přizpůsobit.“

 

n200907230913_zap_336_09_paluchIvan Palúch si živě pamatuje na legendární rytířský souboj s dřevci na koních na hlavním nádvoří hruboskalského zámku. „Na koně dali historické vysoké sedlo, na mě navlékli brnění, za pas zavěsili dlouhý meč, který do brnění bouchal, když kůň udělal krok. Úplně se z toho zjančil. V jednu chvíli s sebou trhnul a chtěl skočit přes hradby dolů do propasti. V poslední chvíli se mi koně podařilo zadržet, jinak jsme skončili jako Šemík s Horymírem v propasti pod zámkem,“ s humorem přiblížil Palúch. Ten si z natáčení odnesl také doživotní šrám. Všechny scény se nacvičovaly bez dablérů. Když se připravoval záběr, ve kterém Bajaja v lese bojuje s pohůnky loupeživého rytíře, sekl ho protivník nechtěně mečem do dlaně. „Dodnes nemohu pořádně hýbat palcem. Když jsme přijeli na pohotovost v turnovské nemocnici, nechtěli mi věřit, že to zranění je od meče. Doktor říkal, ať si přestanu vymýšlet a řeknu pravdu!“ směje se při vzpomínce. Málokdo přitom ví, že Ivan Palúch býval ve své době mistrem republiky v šermu šavlí!

 

n200907230913_zap_337_09_paluchKromě Prince Bajaji Palúch ztvárnil desítky filmových a divadelních rolí. Nezapomenutelná je jeho role v Markétě Lazarové, hrál například v „trezorovém“ Uchu, legendárním seriálu Duhový luk z prostředí Vysokých Tater a několika zahraničních filmech západních produkcí. Jeho politické názory mu byly osudné. V roce 1974 přišel nepsaný zákaz. Komunistický režim mu umožnil v následujících 12 letech hrát pouze v komparzu, nebo ve filmech, kde jak říká, mohl mít nejvýš čtyři věty. Proto se už více neprosadil ani po sametové revoluci v roce 1989.

 

(Ivan Palúch se zúčastnil na počátku prázdnin slavnostního zahájení akce „Poznejte středověk“ na zámku Hrubá Skála. Poznávat středověk a navštívit malou výstavu na téma Princ Bajaja zde můžeme o prázdninách každý den.)

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.