TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA (SERIÁL, DÍL XIII.): HIP HOP

0

„Tak tohle, Adélo, opravdu ne. Tohle vůbec nechápu, vůbec nevím, o čem píšeš, zkus to přepracovat a pak uvidíme, co se s tím dá dělat,“ říkal jsem si po přečtení dalšího dílu volného seriálu o tom, jak život v Turnově vidí mladí lidé. Poté ještě text prošel naším miniredakčním kolektivem. A nakonec jsme si řekli: A co je vlastně špatně? Vždyť je nám tu něco sdělováno s důvěrou, že se text pokusíme pochopit, že budeme o subkultuře hip hopu, o kterém většina z nás (-cátníků) nemá ani potuchy, alespoň trochu přemýšlet. Pojďte tedy, vážení starší čtenáři TvA, na exkurz do míst, která jsou vám úplně neznámá… (pch)

HUDBA, KTERÁ SE NEHRAJE – HUDBA, KTERÁ SE DĚLÁ
Turnov je bezesporu kulturním městem, a to ve všech směrech. K této kultuře patří i hudební styl týkající se převážně mladší generace – hip hop. V našem městě se tento druh hudby uchytil u jakési „subkultury, která moc nevylejzá“, jak charakterizoval situaci jeden z aktivních účastníků „provozu“, Matěj Pivokonský. Zeptala jsem se i dalších, kteří se nějakým způsobem zapojují do dění na hip hopové scéně Turnova, jsou jimi: MC Makro a MC Tequilla. Díky nim se teď můžete dozvědět, co se děje, když se nedíváte.

 

Charakterizovat a najít hip hopera není jednoduché. Je pravda, že se oblékají svým typicky vytahaným způsobem a mluví trochu po svém, ale nemusí tomu tak být vždy. Všichni pánové se shodli, že většina lidí, které potkáte na ulici v tričku o tři čísla větším, na krku jim visí zlatý řetěz a hudbu z jejich sluchátek slyší člověk ve dvacetimetrovém okruhu, nemají s pravým hip hopem nic společného. Je to možná tím, že se styl, o kterém mluvíme, stal více než ostatní stylem velmi módním. Ti, kteří tu hudbu dělají, se od svých pasivních posluchačů patřícím k módní vlně dost radikálně distancují.

 

MC Mathers k tomu říká: „Co se týká pozerů, nesnáším je… A bohužel, je jich 90 procent v Český republice. Jinak sestavovat profil hip hopera, tak to nejde. Jako jasný, že nemůžeš bejt dřevo a musíš mít talent, ale nikdy nevíš, co osloví lidi a co ne. Člověk potřebuje hlavně trénovat a držet se svýho cíle, ať už to dělá pro peníze, slávu, respekt nebo pro cokoliv jiného. Prostě držet se toho, co chce a nikdy se nevzdávat. Je to spíš o osobním přístupu, než vyjmenovávání atributů.“

MC Pivoth: „Já se obávám, že sou právě vidět ty pseudo, co choděj a maj puštěnej hip hop v telefonu a choděj po městě… to je právě ono… oni to poslouchaj, ale prostě myslej si pak, že sou drsný… pravej fanoušek je dle mýho někdo, kdo k tý hudbě třeba přispívá, udělá občas privátní party, kde se hip hop hraje a tak…“  

 

A kolik je těch „nedřev“? MC Makro: „V Turnově je to takovej underground…Prostě pár lidí, co se o něco snažej, ale není to eště na vysoký úrovni.“ V dřívějších dobách existovala hip hopová skupina s názvem SupsClan, ale v současnosti už pohromadě nefunguje.

Na tuhle partičku se odkázali všichni. MC Mathers: „Čím to je? Je to tím, že jsou dobrý.“ Po nich zatím neexistuje stálé uskupení a ani příliš mnoho oficiálních akcí, kde byste mohli zhlédnout vystoupení našich začínajících umělců. Jedna z mála příležitostí je Press Play, v rámci které má možnost se představit každý. Jinak se čas od času objeví soukromá, či napůl soukromá akce, kde se mohou ti, kteří mají dostatečnou odvahu, předvést.

 

Hip hop vznikl původně jako pouliční styl a tím zůstal v přeneseném slova smyslu dodnes. MC Makro k tomu: „Hele já to řeknu takhle: Když mě někdo z fellu řekne o nějáký dobrý akci, tak rád zajedu a dám freestyle, jak se patří, ale co se týče tvorby, jako na tvrdo, tak nic, protože není moc možností sehnat si dobrej instrumentál a není moc možností, kde to nahrát, aby to mělo nějakou úroveň a kvalitu … pokud to beru na Turnov a okolí… jinak Liberec, Boleslav a tyhle města blíž ku Praze, tak už to takovej problém není, ale hip hop se rozvíjí každým dnem a nachází si nový a nový příznivce. Tím pádem to lidi začínaj zkoušet dělat a něco produkovat…“ 

 

A má vůbec styl, který má v současné době řádově desítky aktivních protagonistů, šanci se uchytit a dostat na úroveň jiných žánrů i v tak malém městě jako je Turnov? MC Makro: „Jde o to, jestli ty lidi dokážou do tý hudby nacpat nějakej svůj názor na věc, kterej bude zajímavej a ostatní se toho chytěj… Když ta hudba bude pořád a pořád lepší a bude vůle se rozvíjet a realizovat, tak samozřejmě, že se může rozvinout v něco většího… řekneme si to upřímně …Turnov není Praha, ale pokud lidi budou mít o tu hudbu zájem, tak jo …  Může.“ 

Doporučuji tedy bedlivěji sledovat dění na mladé hip hopové scéně, podle nasazení účastníků to vypadá na velké věci v budoucnu.

 

A kdo jsou vlastně MSs, se kterými jsem mluvila a jak se k hip hopu dostali? Tady jsou jejich odpovědi:

 

MC Makro: Hele to bylo tak, že když mi bylo 14-15, tak sem dělal do tancování… break dance… elektro boggie a postupem času sem se začal zajímat i o ostatní elementy hip hopu, takže sem začal malovat… zkoušel dělat hudbu a pak jednoho krásnýho dne mě týpek řek o akci v Jirkově u Jablonce, kde se konal rap a beatbox battle, kde sem si poprvý zkusil, jaký je to stát na majku a rapovat před lidma něco, co si právě vymejšlíš z hlavy… a když se to setkalo s hlasitou odezvou od lidí z kotle, tak mě ten pocit absolutně uchvátil a od tý doby rapuju, kde se jen daaa.

 

MC Mathers: K hip hopu se dostaneš jako ke každýmu jinýmu stylu. Punk rock, heavy metal, hip hop. Je to jen o tom, že se ti líbí hudba, oblečení, vyjadřování (ať už expresionistický nebo to vnitřní) a celý se ti to prostě zamlouvá a jdeš za tím. Mě prostě hip hop oslovil hloubkou vnímání okolního světa, která je přenášená do hudby a textu. Dostaneš se k tomu tak, že řekneš: Sakra tohle chci dělat, to je super. Já sem si řekl, že budu psát rýmy a zkusím to nahrát, protože mě odjakživa lákalo slyšet potlesk lidí a hrát pro ně něco, co si budou moct brát s sebou do života. Často prostě slýchám texty o ničem, který jen opakujou klišé nastolený už milionkrát. Chtěl sem tvořit, vypadnout ze stereotypu českýho rapu a zvednout laťku, respektive nějak přispět k rozvoji a dostat to k lidem. Tak sem do toho šel.

 

MC Pivoth: No můj začátek byl docela zajímavej… Před rokem sem na portálu Stream objevil záznam z Battle Nightu. Začalo se mi to líbit a zkoušel sem vykoumat pár rýmů. Občas sem na nějakýho kámoše rozjel nějakej ten diss, ale nic víc. První světýlko vysvitlo, když sem slavil narozky. V rámci oslavy proběhl rap battle, kde sem poprvé battloval na „veřejnosti“. Zásadní start ale byl teprve přede mnou. Miloval sem jednu slečnu. Teda spíš miloval jsem Nelu Škopánovou (čímž ji zdravím, Ahoj :)) a už jsem nevěděl, co pro ní udělat. Můj kolega z Compaňeros de Coger mi poslal úžasnej instrumentál a já jeden večer prostě sednul k počítači a napsal text. Druhej den sem ho nahrál a Milion Skutků bylo na světě. Dostalo se to na veřejnost a stalo se to „hitem“. Bohužel i ve špatném slova smyslu. Ale co, já to udělal z lásky a mělo to pro mě jinou hodnotu, protože abych byl upřímnej, tak to je hodně nekvalitní písnička : D.

 

Adéla Beranová

studentka turnovského gymnázia

abetu@seznam.cz

 

Minislovníček

Ne každý se vyzná v jazyce hip hoperů, skoro by se dalo říct, že je to nová forma dorozumívání na pomezí angličtiny a češtiny. Takže tady je slovníček jako kapitál k proniknutí do jejich řeči:

* MC = zkratka pro Master of Ceremony, synonymum pro rappera

* Press Play = hip hopová party, která se čas od času koná v turnovské restauraci Magic

* Battle Night [betl najt]= nejprestižnější soutěž ve freestyle battlu. Sjíždí se MCs i ze Slovenska. 

* diss = navážení se do někoho, kritika

* rap battle = utkání, kde proti sobě stojí dva MCs. Buď freestyle bez omezení nebo se zadá nějaké téma.

* freestyle = rap, při němž si rapper texty vymýšlí přímo na místě, bez přípravy

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.