PODTROSECKÁ ÚDOLÍ MAJÍ NOVOU NAUČNOU STEZKU, SLAVNOSTNĚ OTEVŘENA BUDE NA JAŘE

0

Vyrazili jste v krásném slunečném zimním počasí do přírody Českého ráje? Hruboskalské skalní město, ale i třeba podtrosecká údolí mají své kouzlo i v zimním hávu. Jestliže jste se toulali právě pod Troskami, možná jste narazili na nové informační tabule. Celkem jich bude deset, první najdete u autobusové zastávky v Borku, druhou na břehu Rokytnického rybníka, další navazují směrem k Vidláku a Věžickému rybníku, stezka pokračuje podél Podsemínského rybníka a přes Roveň vás dovede až do Malechovic.

„Návštěvníci na tabulích najdou informace především o krajině a přírodě, texty ozřejmují některé ze základních procesů v přírodě a upozorňují na roli člověka v utváření krajiny a podmínek pro život živočichů i rostlin,“ přibližuje Jitka Šafránková  ze Správy CHKO Český ráj.

Podle ní byl při tvorbě stezky kladen důraz na to, aby byla dobře dostupná i jinak než autem. Dobré autobusové a vlakové spojení do Borku pod Troskami ze směru od Jičína i Turnova je dobrým výchozím bodem, v Malechovicích je malá železniční zastávka, stezka tak může sloužit, aniž by lidé museli kamkoli přejíždět autem. „Délka nové naučné stezky je zhruba deset kilometrů, nejsou na ní žádné náročné výstupy, cestu zvládne i rodina s malými dětmi,“ dodala Šafránková. Stezku vytvořila základní organizace Českého svazu ochránců přírody Křižánky ve spolupráci se Správou CHKO Český ráj a Občanským sdružením Malechovice. Vznik informačních panelů byl financován z projektu ČSOP, který byl podpořen Evropskou unií i státním rozpočtem. Nedávno byla například díky občanskému sdružení Dědina z tohoto projektu realizována naučná stezka v okolí Tatobit.

Stezka je již částečně instalována, vyrazit na procházku můžete i v zimě. Jinak ale tuto informaci berte jako první jarní, protože slavnostní otevření stezky je plánováno na květen.

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.