KASTELÁN NA VALDŠTEJNĚ A JEHO MODELY ANEB ČESKÝ RÁJ NA DLANI

0

Dlouhé zimní čekání na prvního jarního návštěvníka si valdštejnský kastelán Ladislav Koucký zkracuje stavbou hradů a zámků Českého ráje. Stavby vznikají v měřítku 1:100 a 1:125 a vzniklo jich zatím sedm: Hrubá Skála, Valečov, Mnichovo Hradiště, Kost, Hrubý Rohozec, Humprecht a minulou zimu Sychrov. „Stavbu Sychrova jsem docela odkládal, protože je nesmírně složitý, však mi také dal hodně práce. Vymyslel jsem si, že modelů by mělo být celkem dvanáct. Právě tolik je hradů a zámků do 15 kilometrů vzdušnou čarou kolem Valdštejna,“ přibližuje Ladislav Koucký.

Kastelánovi tedy chybí: Valdštejn, Rotštejn, Frýdštejn, Trosky a Vranov. Vznikne tak rozmanitá kolekce historických staveb, která nemá obdobu. „Často je Valdštejn prvním místem, které turisté navštíví, možná se rozhodují, kam se ještě vypraví. My jim nabízíme, aby zvážili, který z hradů a zámků by ještě mohli vidět. Na výstavě modelů, která je nyní umístěna v biliárním sále hradu, je Český ráj jako na dlani. Stavby je navíc možné vidět v perspektivě, ve které je na místě nikdy neuvidíte,“ uvádí Koucký.

n200910041813_zap_425_09_sychrovJako první vznikl v roce 1996 valdštejnský kostelík, ke kterému má kastelán nejblíže. Je ale v měřítku 1:50, takže je do současné kolekce nepoužitelný. „Valdštejn, který znám důvěrně, bude pro mě asi nejtěžší, protože na modelu budu chtít mít co nejvíc detailů. Je to ale velká výzva. Jestliže se podaří postavit i zbylé modely, budeme muset hodně přemýšlet, kam s nimi. Do biliárního sálu se už nevejdou…,“ doplňuje Ladislav Koucký.

 

n200910041813_zap_426_09_sychrovVýstava modelů hradů a zámků Českého ráje, která je součástí prohlídky Valdštejna, byla jednou z atrakcí již téměř uplynulé letošní turistické sezony. Podle kastelána možná i trochu díky ní v době, kdy si na všech památkách stěžují na úbytek návštěvníků, tohle na Valdštejně nijak dramaticky nenastalo. „Vloni k nám za sezonu přišlo sedmdesát dva a půl tisíce lidí, to letos nebude, ale sedmdesát tisíc návštěvníků mít budeme! Hrad je otevřen v říjnu o víkendech a svátcích od 9.00 do 17.30 hodin. Někdy ale stačí jen zazvonit na zvonek na vratech. Jestliže na hradě někdo je, tak se zájemce o prohlídku určitě dovnitř dostane,“ uzavírá Koucký.

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.