(Text doprovází i videoreportáž) Dobrý tip na podzimní výlet: Známé i méně známé rozhledny v Českém ráji. Na cestu se můžete vydat autem, na kole (s využitím turistických autobusů) a pěšky. Začínáme na Kozákově. Rozhledna na věži, která slouží především armádě, byla veřejnosti otevřena pod patronací klubu Českých turistů v roce 1995. Vyhlídková plošina je ve výšce 24 metrů. Při dobré viditelnosti můžeme na obzoru spatřit Krkonoše, České středohoří, Jizerské, Lužické a dokonce i Orlické hory.
Otevírací doba rozhledny na Kozákově: O prázdninách každý den od 9.00 do 17.00 hodin, v květnu a v září je v pondělí zavřeno, od úterý do pátku je otevřeno od 10.00 do 16.00 hodin a o víkendech a svátcích od 9.00 do 17.00 hodin.
Z Kozákova pokračujte přes Zelený háj do Lomnice nad Popelkou. Zajeďte nejdříve do sportovního areálu v Popelkách se skokanskými můstky s umělou hmotou. V létě tu skoro jistě zastihnete české, ale třeba i německé skokany, žáčky i dospělé. Nad hlavním můstkem K-70 byla před dvěma lety otevřena volně přístupná vyhlídka. Ta je zajímavá i architektonicky, to mj. dokládá i fakt, že se stala Stavbou roku 2008 v Libereckém kraji. Pohled z horní plošiny na Krkonoše i malý výsek Českého ráje je zajímavý, návštěvník ocení i odvahu skokanů, kteří se právě odsud spouštějí střemhlav dolů k můstku a poté letí na doskočiště. Chce to hodně odvahy a odhodlání, spustit se dolů…
Lomnici nad Popelkou dominuje hora Tábor. Původně tu bývala rozhledna dřevěná. Ta současná, v podobě 35 metrů vysoké zděné věže, byla otevřena v roce 1911. Vyhlídková věž dostala jméno Tichánkova na počest iniciátora její výstavby. Vyhlídkový ochoz je ve výšce 26 metrů a vede k němu 145 schodů. Na počátku 90. let minulého století přešly rozhledna a chata do rukou spekulantů a v roce 1995 byly uzavřeny. Jejich velmi špatný stav dokonce vyvolal myšlenky na úplnou demolici. Naštěstí objekt koupil v roce 2002 Jaroslav Sobota, který zde v únoru 2005 zahájil rozsáhlé opravy. Chátrající chatu přeměnil v moderní stylový penzion. Pro veřejnost ji otevřel v květnu 2006. Oprava rozhledny probíhala v roce 2006 a ukončena byla během jara 2007. Díky umístění antén a technologického zařízení byla zvýšena o tři metry. Rozhledna je otevřená stále, u vchodu je automat na mince, platí se 15 Kč.
Kumburk. O hrad svědomitě a s láskou pečuje Sdružení pro záchranu hradu Kumburku, které vzniklo v roce 1992. Lidé z tohoto sdružení zde provádějí průvodcovskou činnost, starají se o hrad, provádějí stavební a záchranné práce na památce. Hrad založili počátkem 14. století Markvarticové, kteří jej pojmenovali Goldenbergem – Zlatou horou. Po husitských válkách se zde vystřídalo několik majitelů. V průběhu třicetileté války byl Kumburk pobořen švédským vojskem. Roku 1658 došlo z příkazu císaře Leopolda k likvidaci hradu. Zřícenina hradu je nyní volně přístupná na vlastní nebezpečí, v sezoně je tu o víkendech otevřený stánek. Zdejší vyhlídka prý patří mezi TOP 10 českých vyhlídek. Posuďte sami…
Související články (celkem 34)
- OBĚTNÍ KÁMEN U MUŽSKÉHO
- VRCHOLÍCÍ LÉTO A NASTUPUJÍCÍ PODZIM NABÍZEJÍ KRÁLOVSTVÍ DALEKÝCH ROZHLEDŮ (DÍL. I)
- ČESKÝ RÁJ SI PŘIPOMENE DESÁTÉ VÝROČÍ PÁDU LEGENDÁRNÍ SEMTINSKÉ LÍPY
- PŘÍRODNÍ REZERVACE APOLENA POD TROSKAMI BYLA DO ODVOLÁNÍ PRO VEŘEJNOST UZAVŘENA
- RADVÁNOVICE MAJÍ NOVOU ZVONIČKU
- NOVÁ KLENOTNICE V TURNOVSKÉM MUZEU BUDE VÝZNAMNÝM TURISTICKÝM MAGNETEM REGIONU (MÁME I VIDEO)
- JE TOMU UŽ 55 LET, CO BYLA VYHLÁŠENA PRVNÍ CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST V ČESKÉ REPUBLICE
- KACANOVŠTÍ SI PÍŠÍ S DALAJLAMOU
- KASTELÁN NA VALDŠTEJNĚ A JEHO MODELY ANEB ČESKÝ RÁJ NA DLANI
- NOVÁ NAUČNÁ STEZKA OBOHATÍ ČESKÝ RÁJ
- PRÁZDNINOVÝ TIP NA VÝLET: VODNÍ ELEKTRÁRNA VE SPÁLOVĚ
- ČESKÝ RÁJ FILMOVÝCH POHÁDEK
- BA-JAJA ANEB VELKÝ NÁVRAT PO 36 LETECH
- SMRTÍCÍ BLESK VE SKALÁKU
- LETNÍ PRÁZDNINOVÁ NABÍDKA TURNOVSKÉ ČÁSTI ČESKÉHO RÁJE 2009
- BYLA OTEVŘENA PRVNÍ PRODEJNA REGIONÁLNÍCH PRODUKTŮ V ČESKÉM RÁJI
- SDRUŽENÍ ČESKÝ RÁJ: KATALOG A VELETRHY
- PODTROSECKÁ ÚDOLÍ MAJÍ NOVOU NAUČNOU STEZKU, SLAVNOSTNĚ OTEVŘENA BUDE NA JAŘE
- SYMBOLICKÝ HŘBITOV HOROLEZCŮ JE JEDNÍM Z POUTNÍCH MÍST ČESKÉHO RÁJE