ČESKÝ RÁJ FILMOVÝCH POHÁDEK

0

Každý má ve svém oblíbeném kraji cesty a cestičky, zákoutí a pohledy, které má rád a které mu přirostly k srdci. Jestliže v Českém ráji žijete nebo se sem jezdíte toulat, jistě máte takových míst celou řadu. Trosky, Hrubá Skála, Prachovské skály, Valdštejnovo náměstí v Jičíně, Humprecht a Kost, Příhrazské a Suché skály, Valdštejn a Rotštejn, Hruboskalské skalní město a Drábské světničky, Hrubý Rohozec a Sychrov, Kumburk a Bradlec, Veliš a Libosad, Kozákov a Tábor, Semtínská a Tatobitská lípa, rebelantské zvony v Rovensku a koupání v Pelíšku či Jinolicích, ale také jičínské Muzeum hry nebo turnovské muzeum kamenářské.

Pohádková země. Vskutku – pohádková. Český ráj je rájem filmařů. Rájem hlavně filmařů – pohádkářů! A víte, co v nabídce tohoto úchvatného kraje ještě dosud nepochopitelně chybí? Turistický průvodce českými filmovými pohádkami a rodinnými filmy, které vznikly právě v Českém ráji! Pokusme se tedy tuto pomyslnou mezeru zaplnit.

n200907240928_zap_339_09_vezakSpočítáte, kolikrát jste již viděli třeba Prince Bajaju, onu filmovou pohádku natočenou na počátku 70. let minulého století s krásnou Magdou Vášáryovou a Ivanem Palúchem v hlavních rolích? Princ sice tříhlavému draku stíná hlavu v barrandovských ateliérech, ale všechny další scény se odehrávají v Českém ráji. „Co je to vlastně štěstí,“ ptá se Bajaja svého kouzelného koně. „Štěstí je tvá radost, která nepřináší druhým smutek ani žal. To ostatní je sobectví,“ zní odpověď. A kde se tento rozhovor odehrává? V Adamově loži blízko hruboskalského zámku. A jsou to právě kulisy tohoto nádherného a zdaleka viditelného zámku, které v této pohádce hrají možná tu skutečnou hlavní roli. Vždyť právě tady, na hlavním nádvoří, se koná rytířský turnaj, právě tady byli loupežníci naházeni dolů přes hradby. A ještě dovolte dvě drobné scény z této pohádky. Když Bajaja odpočívá se svým koněm na břehu rybníka, není to nikde jinde než na Věžáku, jednom z nejkrásnějších míst tohoto kraje. A kde je ona pohádková hospoda, kde mladý princ zachrání koně a ten ho na oplátku vyveze z obklíčení loupežníků? To je Kopicův statek. Stavba stojí o samotě mezi Valdštejnem a Hrubou Skálou, v minulém století zde žil hospodář jménem Vojtěch Kopic. Ten do blízkých skal vytesal postavy z českých dějin. Najdete tu kněžnu Libuši vedle Karla IV. nebo Tomáše Garrigue Masaryka. Úchvatná galerie…

Však si také Kopicův statek nezahrál jen v Princi Bajajovi. Co třeba další pohádky, jako Nesmrtelná teta, Princ a Večernice, či filmové drama z období třicetileté války Psí kůže? Kopicův statek účinkoval i v televizním pohádkovém seriálu Evy Hudečkové O ztracené lásce či v Prima sezóně režiséra Karla Kachyni.

 

A co další skvost lidové architektury – Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, který je od Kopicova statku vzdálen jen, co by kamenem dohodil a zbytek došel. Tady si připomenete mj. pohádku Rumplcimprcampr. A když už budete na Dlaskově statku, co takhle vystoupat na nedalekou zříceninu hradu Frýdštejn. V jeho hradbách se ocitnete uprostřed další české filmové pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Možná, že z hradní věže zahlédnete zámecké věžičky Sychrova, místa, kde žije princezna Zlatovláska spolu s Nesmrtelnou tetou…

 

Přijela k nám pouť, znáte tento dětský film ze sedmdesátých let s dodnes známými písničkami? „Žluťásku, žluťásku, čičorečko,“ zpívají dvě holky a točí se na kolotoči. Kde to je? Přece ve Vesci u Sobotky. Tahle malá vesnička vás opravdu „dostane“. Je to živý skanzen. Roubené chalupy, náves s rybníkem, na něm hejno hus, babky v šátcích, předzahrádky plné květin. Není divu, že tohle místo posloužilo už desítkám filmových štábů. A nejen českým, pamatují tu natáčení třeba také kanadské pohádky!

 

Náves ve Vesci si také zahrála v asi nejslavnějším českém rodinném filmu. Malý Vašek, maminka baletka a táta horolezec (Jak dostat tatínka do polepšovny.) A scéna z Vesce u Sobotky? Pamatujete na tu hasičskou stříkačku jménem Máňa, co se na každé soutěži umístí tak, že je naprosto poslední? Scéna se natáčela právě ve Vesci. A nadohled odsud je mnoho dalších míst, o kterých vám místní v každé hospodě budou vyprávět, že ta a ta filmová scéna se točila právě tam a tam. Když budou mluvit o rybníku jménem Vidlák, budou mít pravdu. Právě na jeho hrázi vznikla nezapomenutelná scéna, jak se pošťák na babetě v podání Petra Nárožného lekne vodníka na kole – „Vodník. A říkal mi Fando.“ – a sjede z hráze do rybníka. Tak to je Vidlák.

 

Rodinný film Jak dostat tatínka do polepšovny je hlavně o skalách a lezení na ně. V blízkém Hruboskalském městě jich uvidíte desítky, u kterých filmový štáb pobýval, najdete je? A je s tímto filmem spojena ještě jedna zajímavá paralela. Vzpomínáte, jak se maminka v podání Jany Preissové „ubytuje“ v chaloupce rázovitého dědy, kde se roky pořádně neuklízelo? A jak potom ráno objeví malého Vaška s tátou na skále nad rybníkem a křičí na ně, že tohle si teda opravdu nedomluvili? Kde je ta skála a ten rybník? Přesně to místo, kde princ Bajaja odpočívá se svým koněm. Na Věžáku.

 

A pohádkové putování zakončíme na místě, které je symbolem celého kraje. Magické skalní věže hradu Trosky lákaly již v dávných dobách, čedičové homole byly osídleny již v pravěku. Před staletími tu vznikl hrad, který na čas ovládli i loupeživí rytíři, takže se dodnes traduje, že v podzemí pod ním je ukryto zlato z klášterů, které rytíři vyloupili. V posledních staletích je hrad už jen zříceninou viditelnou zdaleka. Možná proto je také oním symbolem Českého ráje, možná proto tak přitahuje. A pohádka? Vzpomínáte, jak princ Velen bojuje o Večernici se zlým čarodějem Mrakomorem? Kde? Na Troskách.

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.