SPLNĚNÝ SEN MNOHA „KLUKŮ“ RŮZNÉHO VĚKU: NA TURNOVSKU VZNIKLA PRVNÍ LEGÁLNÍ TRAŤ PRO ČTYŘKOLKY

0

Vše začalo tím, když si nedávno Robert Vosyka koupil čtyřkolku. „Měl jsem před tím terénní motorku, ale tohle je jiné, čtyřkolky mě chytly. Nejdříve jsem si postavil trať sám pro sebe u pily za Ohrazenicemi, kterou provozujeme jako rodinný podnik,“ uvádí Vosyka. A tak se pila na vedlejší silnici z Ohrazenic do Jenišovic postupně stala zajímavou i pro jeho kamarády a další nadšence do čtyřkolek.

„Chtěl jsem, aby ježdění u nás bylo legální. Čtyřkolkáře nemají lidé moc rádi, jezdí po lese, vyhledávají pěkné terény, odevšad jsou vyháněni. Řekl jsem si, že půjdu proti proudu a pokusím se, aby tahle velká skupina lidí měla místo, odkud by je nikdo nevyháněl. Část pozemků kolem pily patří naší rodině, zbytek máme v pronájmu od obce Ohrazenice. Měl jsem radost, že tamní zastupitelé naši snahu podpořili,“ přibližuje vznik první legální terénní tratě v Libereckém kraji Robert Vosyka. A ona není první oficiálně povolenou tratí pouze v Libereckém kraji, podobnou nenajdete ani v severních Čechách. A tak nejbližší konkurenci mají Ohrazenice až ve Vysokém Mýtě.

„Samozřejmě, že na mnoha místech se jezdí v terénu nelegálně, oblíbené jsou například opuštěné lomy a tak, když ale chtěli kolegové třeba v Ralsku v bývalém vojenském prostoru povolit trať oficiálně, u úřadů nepochodili. Naše trať v Ohrazenicích nemůže nikomu moc vadit, první rodinné domy jsou dostatečně daleko, je to tak trochu prostor sám pro sebe. A tak doufám, že by se nám naše přání, vybudovat tu centrum pro čtyřkolkáře, mohlo povést,“ plánuje Vosyka.

 

n201002091354_sport_020_010_ctyrkolkyPodle něho může být v současnosti jen na Turnovsku mezi lidmi několik desítek až stovek čtyřkolek, největší boom má ale tento atraktivní sport spíš teprve před sebou. „Je tu hodně věcí, které pro čtyřkolku hovoří. Nemusíte na ni mít řidičský průkaz na motorku, stačí ten na auto. Řízení je natolik jednoduché, že jízdu zvládne i naprostý laik, který by z normální motorky spadl v první zatáčce. Čtyřkolky slouží pro volný čas, ale i jako pracovní stroje. Používají je lidé, kteří pracují v lese, dá se k nim přidělat pluh a v zimě vyhrnovat cesty a chodníky. Na čtyřkolce můžete jezdit v každé roční době,“ vypočítává přednosti nového silničního fenoménu Robert Vosyka.

 

A tohle vše si za mírný poplatek můžete vyzkoušet v zimě i v létě právě u pily v Ohrazenicích. Můžete přijet na své čtyřkolce, ale můžete si tu i čtyřkolku půjčit včetně speciálního oblečení. Zdejší terénní trať měří zhruba kilometr (letos bude ještě asi o pět stovek metrů prodloužena). Kromě půjčovny strojů je tu možnost objednat si předváděcí akci, to zejména v případě, že se rozhodujete čtyřkolku koupit a nevíte podle čeho se rozhodnout. V plánu je vznik klubu fandů ohrazenické traťě, kterou si ale třeba může objednat i firma a uspořádat zde netradiční firemní „večírek“.

 

První oficiální trať pro čtyřkolky v Libereckém kraji v Ohrazenicích u Turnova provozují Robert Vosyka a Michal Drásal, který v Liberci vlastní prodejnu motorek, čímž má ohrazenická trať zajištěn kromě prodeje i servis strojů. Více informací najdete na www.ctyrkolky-trat.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.