POSUN V SYSTÉMU ŠKOLNÍCH AUTOBUSŮ?

0

Téma tzv. školních autobusů se opakovaně vrací. Ani víc než po roce provozu si tato potřebná a rodiči i žádaná služba bezpečné dopravy dětí do turnovských škol „nesedla“. V systému je zahrnuto zatím pět linek. Původně v centru města školní autobusy jako první zastavily na zastávce ve Skálově ulici pro děti z tamní základní školy, potom pokračovaly do Žižkovy ulice k další škole a poté se vracely Husovou a Kinského ulicí do ulice 28. října k poslední velké turnovské škole. Problém ale byl právě s touto poslední školou – v Husově ulici bývá ráno často dopravní zácpa, děti z „dívčí“ školy přicházely do vyučování pozdě a raději vystupovaly ve Skálově ulici a šly do školy přes park, čímž školní autobusy ztratily smysl.

Proto došlo k úpravě, autobusy zastavují nejdříve na Havlíčkově náměstí (pro děti ze ZŠ v ulici 28. října), potom v Husově ulici u Žluté ponorky (do ZŠ ve Skálově ulici musí děti přes park) a naposledy v Žižkově ulici. Bohužel při rekonstrukci Husovy ulice v rámci akce Čistá Jizera se zde zapomnělo na přechod pro chodce, takže děti vystupující do ŽS ve Skálově ulici přebíhají u Žluté ponorky vozovku v poměrně nebezpečném místě přímo před protijedoucími auty. Rodičům dětí se to samozřejmě nelíbí.

Na sklonku loňského roku proběhla v ZŠ ve Skálově ulici anketa. Rodiče domů dostali lístky s několika otázkami. Lístků bylo rozdáno 390, vrátilo se jich 217. Z výsledků vyplývá, že autobus na cestu do školy využívá 86 dětí uvedených respondentů, rádo by autobus v budoucnu využívalo 128 dětí a 157 dotázaných preferuje zastávku autobusu přímo před školou ve Skálově ulici.

Situací se zabývala dopravní komise města. Existují tři návrhy řešení. Nově upravit zastávku v Husově ulici, tj. stavebními úpravami zúžit část vozovky, aby zde mohl vzniknout standardní přechod pro chodce, druhou variantou je zastávku posunout k ordinaci MUDr. Čepkové a zřídit přechod pro pěší na úrovni chodníku od šperkařské školy (ten by využívaly děti i pro bezpečnou cestu do knihovny), třetí variantou je, že autobusy zastaví na Havlíčkově náměstí, poté se v ulici 5. května na kruhovém objezdu u řeznictví otočí a pojedou k náměstí, kde odbočí do Skálovy a následně Žižkovy ulice, alternativou je průjezd těchto autobusů Havlíčkovým náměstím (pro výstup dětí zastaví na Mariánském náměstí), poté se autobus vrátí na náměstí a bude pokračovat ulicí Skálovou a Žižkovou. Podle výstupu z dopravní komise mají být v nejbližší době posouzeny ekonomické náklady těchto variant, resp. stavebních úprav přechodů a zastávek, a poté bude rozhodnuto.

Bezpečná doprava dětí do škol školními autobusy může být asi jedinou alternativou k individuální automobilové dopravě, která v podobě jeden řidič, jedno (dvě) děti vede ke zbytečným, především ranním dopravním zácpám ve městě. Všechny strany kandidující do městského zastupitelstva měly řešení dopravy v centru města jako prioritu.

Do tzv. školních autobusů jsou zahrnuty tyto spoje:
* Modřišice – Přepeře (linka 670309), odjezd z Modřišic v 7.20 hodin, od terminálu v 7.30, od zastávky v Nádražní ulici u lékárny v 7.31 hodin.
* Holenice – Rovensko p. Tr. – Karlovice (linka 670358), odjezd z Holenic v 6.40 hodin, z Rovenska v 7.05, z Karlovic v 7.23, z Turnova-Kamence v 7.31 hodin.
* Příšovice – Přepeře (linka 670364), odjezd z Příšovic v 7.15 hodin, z Přepeř v 7.24, od sídliště Přepeřská v 7.27 a z terminálu v 7.30 hodin.
* Sobotka – Žďár – Svijany (linka 670365), odjezd ze Svijan v 7.10 hodin, z Přepeř v 7.25 a od terminálu v 7.32 hodin.
* Ohrazenice – nemocnice (linka 670310), odjezd z Ohrazenic v 7.18 hodin a z terminálu v 7.30 hodin.

Související články (celkem 5)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.