PŘEDPOSLEDNÍ ČERVNOVÝ VÍKEND JE ČEKÁNÍM NA PRÁZDNINY, MNOHO AKCÍ SE NEKONÁ

0

(aktualizováno) Jakoby si organizátoři kulturních, společenských a sportovních akcí na Turnovsku již vybírali dovolenou. Nabídka předposledního červnového týdne není příliš bohatá, tak je to možná dobrá příležitost, aby si ještě děti na poslední chvíli opravily nějakou tu známku, abyste udělali doma pořádek před prázdninovým mumrajem, dokoupili opalovací krémy a letní výbavu, co jste vloni vyhodili. Příjemné starosti, ne? A kromě toho ještě můžete:

Zajít se podívat třeba do turnovských kostelů. Do většiny z nich se mimo bohoslužby nedostanete. Letní prohlídky jsou již tradiční nabídkou turnovského „Íčka“. První prohlídky začínají již dnes. Do nádherného interiéru kostela Narození Panny Marie, kostela sv. Františka a sv. Mikuláše se můžete podívat každé pondělí až do 27. srpna od 14 do 17 hodin. Začíná se právě v infocentru na náměstí. Mimořádně se také letos budete moci podívat dovnitř kostelíka sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích, kde na vás bude průvodce čekat každou neděli od 24. června do 14. září v době od 9 do 12 hodin.

► V úterý 19. června se na Městské stadionu Ludvíka Daňka konají od 8.30 hodin DĚTSKÉ OLYMPIJSKÉ HRY v atletice žactva škol okresu Semily.

► Ve středu 20. června hrají v budově kina v Žižkově ulici od 20 hodin francouzský film TAXI.

Ve středu se od 20.30 hodin v kulturním sálku v přízemí knihovny A. Marka koná „Filmový večer v knihovně“. Promítán bude film USA z roku 2006 s českými titulky „Síla společenství: Jak Kuba přežila ropnou krizi“ (The Power of Community: How Cuba Survived Peak Oil). O čem film je? Rozpad Sovětského svazu zastavil přísun levné ropy a „Ostrov svobody“ zůstal takřka ze dne na den na suchu. Závislost na této surovině se v zemi s nejvyšší spotřebou syntetických hnojiv v Latinské Americe projevila velmi drasticky. Dopravní kolaps, prázdné obchody, dokonce známky hladomoru… Film dokumentuje nedobrovolný experiment testující principy trvalé udržitelnosti – přechod společnosti k využívání místních zdrojů: pěstování ekologické zeleniny, obnovitelným energiím a hromadné dopravě.

Film je předehrou diskusního semináře o místních ekonomikách, který proběhne ve čtvrtek 21. června v zasedací místnosti v 1. patře Městského úřadu v Turnově od 10 do 16 hodin.
Budou řešena témata jako Lokální ekonomika, sociální podnikání, resp. cesty k udržitelnému rozvoji regionu.

Moderuje: RNDr. Zuzana Guthová, Rosa, o.p.s., České Budějovice, hostem setkání je Ing. Stanislav Kutáček, Trast pro ekonomiku a společnost.

► Ve čtvrtek 21. června se na městském atletickém stadionu koná od 13 hodin BĚH OLYMPIJSKÉHO DNE.

Od 20 hodin hrají v budově kina v Žižkově ulici americký film Odstřelovač.

► V pátek 22. června se od 19.30 hodin restauraci na Šetřilovsku předprázdninový jazzový večírek, hraje Corcovado.
Po setmění (asi 21.30 hodin) promítají v letním kině motorkářský film USA Divočáci.

► V sobotu 23. června od 13 hodin začíná na Malém Rohozci u pivovaru v pořadí již 10. ročník SLAVNOSTÍ PIVA SKALÁK. Na programu jsou soutěže, noční ohňostroj, vše uvádí Václav „Upír“ Krejčí.

V sobotu 23. června se od 14 hodin koná na Valdštejně POUTNÍ SLAVNOST a výročí posvěcení kaple sv. Jana Křtitele.

Od 14 hodin Občanské sdružení dědina Tatobity pořádá SLAVNOSTI LÍPY. Program se odehrává u tisícileté lípy v dolení části obce. Zahajují Trubači Českého ráje, následuje příchod delegace z hradu Rotštejn, projev starostky obce, vystoupení pěveckého sboru MUSICA FORTUNA ad. V závěru slavnosti se uskuteční průvod obcí a zastavení u kapličky sv. Václava Na Zahumeni. Od 15.30 hodin je naopak v horní části obce připraven program v „Malířově zahradě“ (myšlen malíř Dědina, po kterém se jmenuje zdejší občanské sdružení). Zde vystoupí Trubači Českého ráje, proběhne komponovaný program o. s. Ochrana Klokočských skal – Divadlo z půdy – Zazděná slečna aneb hrobka dvou (rytířské loutkové komedie), ukázky sokolnické práce ad.

V sobotu 23. června se na Vyskři koná CYKLO ZÁVOD DO VRCHU. Trať vede po silnici a po zpevněných cestách, je vhodná pro horská i trekingová kola, je určena pro všechny věkové kategorie. Délka je 3,8 km, převýšení 150 metrů. Jede se systémem „časovka“. Start je v prostoru autobusové zastávky Vysoké kolo (pamatujete automobilové soutěže do vrchu, tak přesně tam!). Kategorie do 18 let, do 40 let a nad 40 let pro muže a ženy, od 8 do 9.30 hodin prezentace u OU Vyskeř, start závodu v 10 hodin, ve 12.30 vyhlášení výsledků a ve 13.30 startuje doprovodný program – výběh ke kapličce o Vyskeřského Ironmana. Přihlášky na e-mail: amkvysker@seznam.cz

V sobotu a v neděli v letním kině po setmění promítají film USA Krvavá sklizeň.

► Napůl tajně a ve strachu, aby se nic nestalo, stěhovala kastelánka hradu Valdštejn v zimě do prvního patra klasicistního objektu velké křídlo – kvůli úzkému schodišti se tak muselo stát venkovními okny za pomoci jeřábu. A v neděli 24. června se koná KONCERT PRO PŘÁTELE NAŠEHO KRÁTKÉHO KŘÍDLA. Půjde o první oficiální koncert, zazní operní doušky skladatelů Zdeňka Fibicha, Bedřicha Smetany, J. A. Bendy, Antonína Dvořáka, Rudolfa Karla a dalších. Účinkují: Radmila Makovcová – zpěv, Veronika Makovcová – zpěv, housle, Tereza Makovcová – zpěv, Petr Tomeš – klavírní doprovod, průvodce pořadu je Šárka Kubátová.

Probíhající výstavy:
V Muzeu Českého ráje je to výstava Vřídlovec – magický kámen, v galerii probíhá výstava Pověsti Českého ráje a Euroregionu Nisa – jde o kresby dětí z Polska, Německa a Čech. Ve výstavním sále muzea ve III. patře je výstava na počest filozofa Jana Patočky nazvaná: …a pozdravujte filozofy“ a je tu i druhá výstava prací z řezbářských sympozií na Dlaskově statku.
V divadelní galerii vystavuje fotografie z Madagaskaru Zdeněk Strnad.
Na Dlaskově statku je celoroční nová expozice „Devatero řemesel“ (statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin).
V městské knihovně probíhají výstavy: komorní práce Lenky Procházkové, výstava „Ilustrace není legrace“ Jiřího Fixla, výstava obrazů malovaných na hedvábí a fotografie Jiřího Šťastného „Příroda v ráji“. V galerii Granát na náměstí vystavuje obrazy Josef Charousek. Na Valdštejně je sezonní výstava dětských prací na téma „Pohádky o mašinkách“. V sále ZUŠ na náměstí vystavují děti z výtvarného oboru školy.

Avíza:
► V pátek 29. června se v atriu turnovského muzea koná v pořadí třetí ročník hudebního festivalu FUNKIN´TURNOV. Začátek je v 19 hodin.

Za humny:
► Semily: O víkendu 22. – 24. června se koná tradiční Semilská pouť.
► Malá Skála. V sobotu 23. června se zde koná Extrem Cup 2007. Štafetový závod čtyřčlenných družstev v extrémních sportech – v disciplínách běh, horské kolo, paragliding a kajak. www.extremcup.cz
► Lomnice nad Popelkou. V sobotu 23. června od 14 hodin se na zámku koná akce „Zámecké hudební soboty – Country – folk“, jde o 5. ročník hudebního cyklu. Vystoupí R. Tomeš a hosté, Šraml, Johny Walker Band, LEV-H-ART, Reality rock, Trosky a Rachot band. Kontakt: LOKACER, tel.: 481 673 107.
► Letiště Hoškovice u Mnichova Hradiště, v sobotu 23. června se tu koná sraz historických automobilů, kontakt: 602 325 594, www.lkmh.cz.
► Bělá pod Bezdězem. O víkendu 21. – 24. června se tu koná šestý ročník Bělského balónového hemžení. Letošní fiesta přiláká více než dvě desítky horkovzdušných balónů z Česka, ale také z Polska. Posádky balónů budou brázdit nebe v okolí Máchova jezera, hradu Bezděz a města Bělé pod Bezdězem. Zahajovací let je ve čtvrtek večer, další lety potom v pátek a v sobotu vždy ráno i večer. Noční světelná show balónů se odehraje v sobotu 23. června ve 22 hodin na hřišti u Háječku. Kontaktní telefon na pořadatele: 732447799, pí. Blanka Nigrínová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.