Vodohospodářské sdružení Turnov čtenářům TvA v připraveném seriálu představí vodohospodářský majetek, sloužící každý den pro bezproblémové zásobování pitnou vodou a odkanalizování Turnova a sousedních obcí. Budeme se současně snažit sdělit zajímavosti z pohledu vlastníka (VHS Turnov) nebo provozovatele majetku (SčVK, a. s.). Další informace najdete také na webu www.vhsturnov.cz.
Celý koloběh začíná u zdrojů vody. Na Turnovsku získáváme pouze podzemní vodu, tedy nečistíme vodu z potoků, či přehrad. Nejvíce používaným zdrojem jsou čerpané studny v Dolánkách – 64 % roční spotřeby. Podobně vydatné, ale aktuálně méně využívané – spíše jen pro manipulaci v síti a havárie – jsou nudvojovické studny, které dodávají ročně do sítě 16 %. Zbylých 20 % dodávají podzemní gravitační zdroje z okolí Turnova – Kalich, Záborčí a štola Šlejferna. Vody ze studní jsou spíše tvrdé, vody gravitační měkké. Zdroje mimo Turnov mají své spontánní zásobovací lokality a byly v minulosti napojeny do Turnova na principu přirozené gravitace. Zdroj ze Šlejferny má nejvyšší kvalitu. Ročně všechny zdroje dodají do sítě těsně nad jeden milion m³. Studny mají vydatnost více jak 20 l/s, naopak zdroje v Besedicích u Kalicha jen 1 l/s. Voda zásobuje spojenou sítí Turnov, Přepeře, Ohrazenice, Rakousy, Kacanovy, Olešnici, Skalany a občas ji pro svoji potřebu použijí i Modřišice.
VÍTE, ŽE… ?
Stát vybírá z podzemních zdrojů vodní daň ve výši 2 Kč/m³, aniž by se jakkoliv podílel přímo či odpovědností na kvalitě vody či ochraně vodních zdrojů? S DPH je to celkem víc jak 20 % z ceny vodného, které obyvatelé zaplatí a jsou hned přeposlány státu. Jde o jedno z největších státních zatížení v Evropě, které velmi výrazně ovlivňuje cenu vodného.
Štola Šlejferna je dokonce důlním dílem ve smyslu české legislativy. Dvě 30metrové ražené chodby s bočními vývěry, žlabem a jímkou musíme v příštích letech rekonstruovat.
Dostatečná kapacita kvalitativně nejlepší vody je připravena pro sportoviště v Maškově zahradě místo spotřeby dřívějších městských jatek. Pracovníci VHS i provozovatele majetku – SčVK, a. s. – se snaží město přesvědčit, aby nebudovalo studny se složitými a investičně i provozně drahými úpravnami pro hygienické provozy budoucího sportoviště, ale jen pro technickou vodu.
V minulosti, kdy socialistický stát absencí údržby „vybydloval“ zařízení (ohromné ztráty v síti) a dotoval cenu vody, přirozeně postupně rostla spotřeba vody na obyvatele. Proto existovaly reálné plány na posílení kapacity vody přivaděčem z oblasti u Českého Dubu, či novými podzemními zdroji z Valdštejnska. Situace je dnes zcela odlišná – omezují se ztráty ze sítě, lidé šetří, v průmyslu i v domácnostech jsou nové technologie, v některých podnicích se omezuje výroba apod. Vody na Turnovsku je proto dostatek.
Mezi průmyslovou zónou Vesecko a Malým Rohozcem je stavební uzávěra, kvůli povrchovým závrtům, které umožňují dešťové vodě filtrací přes pískové vrstvy zásobovat dolánecké studny. Proto musel být i nový severní obchvat silnice I/10 stavebně řešen na principu nepropustné vany, aby se ochránily klíčové vodní zdroje před znečištěním z rostoucí dopravní zátěže a havárií.
Studny a úpravna vody v Nudvojovicích jako plnohodnotný a klíčový zdroj musí být rekonstruovány pro budoucí generace. Jde o klíčovou připravovanou investiční akci VHS.
Stát aktuálně burcuje na poplach, že není dostatečná legislativní ochrana vodních zdrojů a že naše země není připravena na přicházející dobu sucha náhradními alternativami – nové údolní nádrže na pitnou vodu, péče o krajinu apod. Dostatek vody je klíčový pro život. (PR)
Související články (celkem 9)
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL IX.: ZAJÍMAVOSTI, KTERÉ BY VÁM NEMĚLY UNIKNOUT
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL VIII: ODKANALIZOVÁNÍ NEMOVITOSTÍ NA TURNOVSKU
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL VII: KANALIZAČNÍ ŘADY
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL VI: ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL V: CENOTVORBA
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL IV: VODOVODNÍ PŘÍPOJKY A DODÁVKA VODY
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL III: VODOVODY A PŘIVADĚČE
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL II: VODOJEMY A ÚPRAVNY VODY
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL I: KDE SE VODA BERE?