OPRAVA SPÁROVÁNÍ KAMENNÉHO ZDIVA NA PRVNÍM NÁDVOŘÍ HRADU VALDŠTEJNA

0

Vzhledem k současné situaci zůstává brána jednoho z nejstarších hradů v Českém ráji, hradu Valdštejna, zatím pro návštěvníky uzavřena.

V areálu hradu však probíhají stavební a údržbové práce. V současné době je to první etapa opravy spárování vnitřního a horního líce parapetních zdí u přístupového mostu a část zdi. „Na celkovou opravu zdiva byl vypracován projekt, který byl vzhledem k náročnosti rozdělen na několik etap,“ uvedla Eliška Gruberová z příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch. Práce byly započaty 2. března a měly by být dokončeny do 15. května. Provádí je firma Durango, cena zakázky je 145.804/176.423 Kč s DPH. S touto firmou jsou na hradě dobré zkušenosti, v minulosti zde mj. její pracovníci provedli rekonstrukci konírny aehrenthalského paláce či spárování zdiva na třetím skalním bloku.

Na opravu zdiva bylo zažádáno o finanční příspěvek v rámci grantového programu Libereckého kraje: 7.2 Záchrana a obnova památek v Libereckém kraji (Program je zaměřen na zachování a obnovu movitých a nemovitých kulturních památek). Bylo zažádáno o 70 % celkových nákladů, tj. 102.063 Kč. Jestli dotace bude přiznána a v jaké výši se vzhledem k současné situaci neví.
Práce jsou prováděny v souladu se závazným stanoviskem MěÚ Turnov, odboru školství.

„Na jarní květinovou výzdobu se můžete podívat zatím pouze na fotografiích a zajímavosti z hradu sledovat na jeho webových stránkách, facebooku a instagramu. Doufejme, že hrad budeme moci pro návštěvníky zase brzo otevřít. Bez lidí jsou památky smutné,“ dodala Eliška Gruberová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.