PÁTRACÍ AKCE S POUČENÍM PRO VŠECHNY ZÚČASTNĚNÉ

0

V minulém týdnu jsme na stránkách TvA informovali o rozsáhlé pátrací akci. Podle velitele turnovských policistů Milana Drahoňovského něco podobného probíhá tak dvakrát, maximálně třikrát do roka. Naposledy desítky policistů a hasičů hledaly starší paní letos na jaře. Minulý pátek bylo v akci odpoledne a večer víc než čtyřicet příslušníků integrovaného záchranného systému včetně tří psovodů se psy. Všichni pátrali po 88letém muži z Bukoviny, kterého rodina postrádala. Pátrání probíhalo na celém území Turnova včetně Jizery. K události se vracíme, protože její průběh je velkým poučením pro všechny zúčastněné.

„K pátrací akci vyjely na žádost Policie ČR čtyři jednotky hasičů – profesionálové z Turnova, městská poloprofesionální jednotka, dobrovolní hasiči z Karlovic a Příšovic. Hasiči postupně prohledávali oba břehy od Dolánek směrem k městu, k dispozici měli tři čluny. Ve večerních hodinách byla akce přerušena s tím, že se bude pokračovat hned ráno s rozedněním,“ sdělila tisková mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. To nakonec nebylo potřeba.

„Oficiálně bylo zmizení seniora rodinou nahlášeno odpoledne o půl třetí, rodina ho sama hledala již od dopoledních hodin. Před zahájením pátrací akce jsme obvolali různá zařízení včetně turnovské nemocnice, ale bylo nám sděleno, že muž zde hospitalizován není. Do akce byli zapojeni všichni příslušníci místního oddělení včetně posil z okolí a strážníků městské policie. Kolem 22. hodiny jsme akci přerušili s negativním výsledkem. O hodinu později přišla zpráva, že muž je již od ranních hodin hospitalizován v turnovské nemocnici,“ zrekapituloval pátrání Milan Drahoňovský.

Jak je tedy možné, že policisté na dotaz, jestli je muž hospitalizován, dostali zápornou odpověď, jsme se zeptali mluvčí Krajské nemocnice v Liberci Martiny Petráškové: „Pacienta přijala Panochova nemocnice Turnov ve čtyři hodiny ráno od Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a v té době byla známa jeho totožnost. V době, kdy policisté telefonovali do nemocnice, nebyl pacient zanesen v systému, neboť jej personál překládal z oddělení ARO na internu. V takových případech je nezbytné ukončit na oddělení jeho hospitalizační účet a následně jej otevřít na oddělení, kam byl přeložen. Jednalo se o krátký časový úsek. Informace o pacientově hospitalizaci v Panochově nemocnici Turnov byla nicméně dostupná na záchranné službě, která je součástí integrovaného záchranného systému. Krajská nemocnice Liberec provede systémová opatření, aby se podobný případ již nemohl opakovat.“

„Průběh akce je pro nás velkým poučením. Přestože si všichni myslíme, že integrovaný záchranný systém, na kterém se podílejí jednotlivé složky od záchranářů po hasiče a policisty, myslí na všechno, jak je vidět, stále je co zlepšovat. Mrzí nás to všechny, na druhou stranu je ale důležité, že nešlo o chybu, která by vedla k ohrožení života člověka, po kterém bylo pátráno,“ dodal k případu Milan Drahoňovský.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.