KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014 (DÍL XVIII): USTAVUJÍCÍ ZASEDÁNÍ NOVÉHO ZASTUPITELSTVA

0

Výrazně obměněné a omlazené zastupitelstvo má od čtvrtka 6. listopadu Turnov. Nově zvolení zastupitelé složili slavnostní slib, ve kterém mj. slíbili, že budou pracovat ve prospěch města a jeho občanů. Z celkových 27 je nových zastupitelů hned 11, ti nejmladší jsou čerství třicátníci, nejstarší je na prahu sedmdesátky. Všichni byli postupně představeni veřejnosti, poté složili zákonem daný slib a ujali se svého mandátu, který získali díky voličům v podzimních volbách. Hned v úvodu zazněl z úst zástupců TOP 09 požadavek na doplnění programu o záležitosti kolem Vodohospodářského sdružení Turnov (VHS). Tohle téma bude podle všeho jedno z hlavních, které budou zastupitelé chtít v tomto volebním období řešit.

Zastupitel Michal Loukota (TOP 09) nejdříve vznesl požadavek na umožnění účasti na jednání rady města i opozičním zastupitelům, když si to budou přát. Tomáš Hocke (Nezávislý blok) přislíbil toto navrhnout hned na prvním jednání nové rady. Další dotazy Loukota směřoval k VHS. Navrhl usnesení, že zastupitelé zaváží zástupce města Turnov v Radě VHS k hlasování, kterým nedojde k navýšení vodného a stočného pro rok 2015 a dojde ke snížení investičních aktivit VHS pro tento rok. Tento návrh byl podpořen 19 hlasy, osm zastupitelů se hlasování zdrželo. V diskuzi nicméně zaznělo, že letošní zdražování bude o historicky nejmenších 1,95 %, což je kompromis vzešlý z mnoha jednání (Turnov má v radě VHS tři členy z celkových 27). Podle Jaroslava Knížka z hnutí ANO ani oni nechtějí lidem vodu zdražovat, ale o situaci jednat. Proto bylo také jedno místo v dozorčí radě VHS koalicí NB a ANO uvolněno pro TOP 09, protože chápou, že pro tuto stranu to bylo jedno z hlavních předvolebních témat.

201411092028_zap_365_2014_zm

DISKUZE PŘED VOLBOU NOVÉHO VEDENÍ MĚSTA
V ní Ivan Kunetka (Turnov potřebuje změnu) zdůvodnil, proč nemůže dát hlas navrženému kandidátovi na starostu Tomáši Hockemu. „Turnov je hodně malý a všichni se znají. Už dlouho před volbami jsme zaznamenali pokus o rozdělení kandidátky Nezávislého bloku na dvě, které se po volbách zase spojí. Proti této taktice nejde nic namítat a nezbývá, než to přijmout,“ uvedl Kunetka a doplnil, že pro něho je nepřijatelné hnutí ANO z pohledu celostátního vedení, když je vedeno mužem s nejasnou minulostí, který je historicky prvním ministrem v polistopadové době, který nemá lustrační osvědčení. Podle něho způsobem předvolební kampaně, zejména velkoplošnými fotografiemi Andreje Babiše s místními kandidáty, a dalšími materiály došlo k zatažení tzv. vysoké politiky i do menších míst. „Spolupráci s tímto hnutím odmítlo uskupení Turnov potřebuje změnu, TOP 09, Svobodní i ODS. Možná je to gesto, které nás společně odsunulo do opozice, ale bylo nutné jako připomínka (myšleno v souvislosti s 25. výročím listopadu 1989), a není to nic osobního vůči turnovským zastupitelům, zvoleným za ANO,“ doplnil Kunetka. Jeho uskupení starostu Hockeho v minulosti vždy podporovalo, nyní podle něj selhal při míchání složitého povolebního koktejlu, neboť zde namísto koalice disponující křehkými 14 hlasy mohla vzniknout silná koalice v počtu 19 hlasů.

„Demokracie je o většinovém názoru, a tak to vždy bude. Vždy jsem ctil zastupitelskou demokracii a většinový názor. A v tomto duchu byla vyjednána většinová koalice,“ odpověděl Tomáš Hocke.

Emotivně reagovala Eva Kordová (Nezávislý blok), která připomněla postižení své i své rodiny za minulého režimu, kdy jí bylo mj. znemožněno studovat na vysoké škole. Složení zastupitelstva i složení koalice vzešlo ze svobodných voleb a Babišovo jméno by nemělo ty, co chtějí pracovat pro Turnov, rozdělovat. „Nerada bych se vzdala mandátu, ale pokud bych měla pracovat za tvrdé opozice a křehké koalice, tak je to pro mě nepřípustné. Nemám politické ambice, poprosím vás, abyste se od všech osobních antipatií oprostili a pracovali ve prospěch města a jeho voličů.“

Jaroslav Knížek doplnil, že do zastupitelstva přišel především pracovat a hnutí ANO je i o dalších lidech, nejen o předsedovi. „Patnáct let v Turnově pracuji pro fotbal, rád bych pomohl i dalším věcem. Povolební vyjednávání mě překvapilo, před volbami jsme nějaký negativní postoj vůči nám nezaznamenali. Naším cílem bylo a je pracovat pro Turnov.“ Jak dodal na vysvětlenou, předvolební kampaň si platili sami, z celostátního vedení hnutí nic nedostali.

„Nezávislý blok po drtivém vítězství Tomáše Hockeho ve volbách dostal šanci na sestavení široké koalice politických stran. Místo toho se ale rozhodl sestavit křehkou koalici s hnutím ANO,“ shrnula Martina Pokorná (Turnov potřebuje změnu). Podle ní není tajemstvím, že na výsledku povolebních jednání mají svůj lví podíl dlouholetí matadoři a kádrováci, někteří bývalí komunisté. Ti nejsou schopni v zájmu města přenést se přes své osobní antipatie, zlobu, nenávist a pomstychtivost. „Není dále žádným tajemstvím, že vztah bývalé starostky Maierové ke mně byl na bodu mrazu. Já ale s čistým svědomím mohu říci, že jsem jednala vždy v zájmu Turnova a byla schopna s ní a s dalšími, kterým jsem byla trnem v oku, jednat a podpořit koalici tam, kde jsem to považovala za správné. Bohužel za panování paní Maierové byla opozice koalicí pouze válcována a byla prakticky zbytečná. Nebylo absolutně bráno v potaz, že i opozice má své voliče a tudíž by se s ní mělo jednat,“ doplnila Pokorná. Ta nabízela po volbách i svoji rezignaci při zjištění, že je překážkou pro vznik koalice. „Následná koaliční smlouva NB a ANO mne přesvědčila, že v takové atmosféře se pracovat nedá. Vedení 11 z 13 komisí obsadí koalice a opozici jsou ponechána dvě místa, o která zřejmě nikdo jiný neprojevil zájem,“ dodala ke svému rozhodnutí na svůj mandát rezignovat. V zastupitelstvu ji nahradí Josef Uchytil, který slib složí na příštím zasedání. Martina Pokorná podle svých slov chce nadále vystupovat jako aktivní občan.

Hana Maierová (Nezávislý blok) ve svém vystoupení kritiku odmítla, podle ní asi seděla v jiném zastupitelstvu. Zákonitě některé věci mají podle ní větší a některé menší podporu, nikdy ale silou nic netlačila, byla vždy pro korektní vztahy a na nikoho neútočila, i když někdy měla jiné názory.

Tomáš Hudec (ČSSD) se pozastavil nad složením komisí rady města, které je vůči opozici nespravedlivé. Takto si s novým vedením ČSSD spolupráci nepředstavuje.

Michal Loukota v krátkém příspěvku souhlasil se stanoviskem Ivana Kunetky s důrazem, že jejich vyhranění vůči hnutí ANO není namířeno proti jeho zástupcům na místní úrovni.

Vítězslav Sekanina (Svobodní) uvedl, že v případě, že někdo za nějaký subjekt kandiduje, nemůže pominout jeho celostátní vedení. Podle něho Turnov potvrdil svoji pravicovost, když většina subjektů se vyhranila vůči hnutí ANO.

201411092028_zap_366_2014_zm

VOLBA NOVÉHO VEDENÍ MĚSTA A ZASTOUPENÍ V DALŠÍCH ORGÁNECH A ORGANIZACÍCH
Tajnou volbou byl novým starostou Turnova na funkční období 2014 – 2018 zvolen 16 hlasy Tomáš Hocke. „Uslyšíte ode mě podobná slova, jako před rokem a půl. Děkuji všem, kteří mně dali své hlasy. Věřím i teď, že všechny přesvědčím, že jsem ten správný člověk na tomto místě. Uvidíme, kam se Turnov za čtyři roky dostane, a co se nám podaří zvládnout.“
První místostarostkou byla 15 hlasy zvolena Petra Houšková, kterou dosud většina veřejnosti znala jako předsedkyni Centra pro rodinu Náruč Turnov.
Druhou místostarostkou byla stejným počtem hlasů zvolena Jana Svobodová, mj. prezidentka AC Syner Turnov.
Zvolena byla nová rada města. Eva Kordová a Hana Maierová získaly 14 hlasů, Jaroslav Knížek a Michal Kříž obdrželi po 16 hlasech a Karel Jiránek a František Zikuda 17 hlasů. Členy rady jsou i starosta a místostarostky, NB má v radě šest zástupců, ANO tři.
Novými členy finančního výboru se stali: Josef Uchytil, Jaroslav Knížek, Lumír Šubert, Jaromír Pekař, Jiří Kubíčka, Václav Hájek, Ondřej Fotr, Jiří Mikula a Milan Vašák.
Kontrolní výbor má nově tyto členy: Michal Loukota, Dagmar Brabcová, Jiří Vele, Karel Tokan, Jindřich Zeman, p. Růžičková, Radka Šimůnková, Eva Honzáková, Petr Soudský, Josef Zajíček a Pavel Paickrt.
Oddávajícími jsou starosta a obě místostarostky a také zastupitelé: Eva Kordová, Michal Loukota, Jaroslav Knížek, Jaromír Frič, Šárka Červinková, Hana Maierová a Otakar Špetlík.
Do Rady VHS Turnov byli zvoleni: Tomáš Hocke, Petr Soudský a Milan Hejduk. V dozorčí radě VHS za Turnov zasedne Jiří Mikula.
V dozorčí radě Krajské nemocnice Liberec budou Turnov zastupovat Tomáš Hocke a Jaroslav Knížek.

(pch – s využitím pořízeného záznamu z jednání tiskovou mluvčí města Klárou Preislerovou)

201411092029_zap_367_2014_zm

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.