POZNAMENÁ EKONOMICKÁ RECESE NÁVŠTĚVNOST PAMÁTEK?

0

V prvních dvou měsících letošního roku navštívilo vyhlášený sychrovský zámek o třetinu méně lidí než vloni, památkáři, správci hradů a zámků se obávají propadu návštěvnosti. Ten byl na některých místech výrazný už vloni, letos se krize prohlubuje. Někde bude nutností navýšit vstupné, jinde chtějí přilákat kromě turistů i místní lidi rozmanitostí doprovodných akcí.

Po zimní sezoně se brány hradů a zámků poprvé otevřou v dubnu o víkendech a svátcích, od května bude ve většině z nich otevřeno prakticky denně. Z památek na Turnovsku se například na Hrubém Rohozci letos nově návštěvníci dostanou do dvou nově upravených dámských ložnic, postupně probíhá proměna interiérů s cílem vrátit místnostem původní podobu z 30. let 20. století, do prohlídkové trasy zámku se vrací také barokní kaple.

n200903251814_zap_149_09_ocrNa novou sezonu se chystají i na odboru cestovního ruchu turnovské radnice. „Také letos chceme Turnov propagovat především jako město kamenářů a šperkařů, pokračovat budou oblíbené prohlídky kostelů s kostýmovaným průvodcem,“ uvedla vedoucí odboru Eliška Gruberová. Ucelená turistická nabídka po stopách turnovského šperkařství a kamenářství si z lednového brněnského veletrhu Regiontour 2009 přivezla dvě prestižní ceny. „Bohužel se nám ale nedaří přesvědčit turnovské šperkaře, aby své dílny otevřeli příchozím. Ze strany návštěvníků je o prohlídky velký zájem, věřím, že by to turnovským umělcům a řemeslníkům mohlo pomoci i finančně. Je to opravdu velká škoda, vznikají tu obdivuhodné šperky, pracují zde vynikající brusiči, ale nikdo nechce ukázat svoje umění a zručnost. Většina akcí je tak spíše akademických a laická veřejnost nemá možnost se s kamenářstvím a šperkařstvím na Turnovsku blíže seznámit,“ přiblížila Gruberová.
n200903251814_zap_150_09_ocrPoděkování podle ní patří zejména Družstvu umělecké výroby Granát, jehož pracovníci v návštěvnickém centru na náměstí turistům předvádějí zpracování drahých kamenů, práci šperkařů mohou lidé vidět také v Muzeu Českého ráje, v dílně Petra Šťastného na Trávnicích, především na veletrhy a různé propagační akce šperky odboru cestovního ruchu půjčuje firma Beršram. Jak vedoucí odboru dodala, nabídka je otevřena i pro všechny ostatní místní řemeslníky a umělce. „Bez zájmu z jejich strany sice můžeme Turnov jako tradiční kamenářské město propagovat všemi možnými způsoby, ale když turisté potom přijedou a nabídka bude minimální, těžko se k nám budou vracet,“ posteskla si Gruberová.

 

n200811142109_zap_498_08_synagogaOd podzimu loňského roku má Turnov kromě kamenářství ještě jeden magnet: skvostně opravenou židovskou synagogu v Krajířově ulici. „Pomalu se začínáme chystat na první návštěvnickou sezonu. Synagoga bude v dubnu otevřena o víkendech a svátcích od 9.00 do 17.00 hodin a od května do září denně kromě pondělí opět od 9.00 do 17.00 hodin. Rozšířeno bylo vnitřní vybavení, k dispozici máme i hry pro děti, od května bude možné v synagoze zakoupit časopisy, knihy a suvenýry s židovskou tematikou. V sezoně tu proběhne také několik výstav,“ uvedla Terezie Dubinová, která je správkyní synagogy (provoz podléhá odboru cestovního ruchu turnovské radnice).

Nejbližší akce se v synagoze uskuteční v sobotu 11. dubna, kdy si od 15.00 hodin můžete přijít poslechnout vyprávění o židovském svátku Pesach, na sobotu 18. dubna je naplánován koncert židovské hudby dua Tumbalajka, začátek je v 18.00 hodin.

 

Také v nadcházející turistické sezoně nabídne turnovská část Českého ráje množství dalších zajímavých aktivit. Valdštejn, Šťastná země v Radvánovicích, hudební festivaly, adrenalinové sporty v Malé Skále a na Kozákově, to jsou dnes už pojmy, které by měly kromě turistů přilákat i místní. A o to právě jde, turistů přijede letos asi opravdu méně, návštěvnickou sezonu ale mohou „zachránit“ i domácí, bude-li jim co nabídnout…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.