DVAKRÁT Z „HOTELOVKY“: PŘEDÁVÁNÍ MATURITNÍCH VYSVĚDČENÍ A STÁŽE V ANGLII A IRSKU

0

Vrcholem každého roku bývá ve středních školách předávání maturitních vysvědčení. Nejinak tomu je v turnovské „hotelovce“. Letos se již podruhé této slavnostní chvíle zúčastnili zástupci Spolku absolventů a přátel OAHŠ Turnov, který vznikl na podzim 2017. „Účelem spolku není jen podporovat tuto školu, ale dávat dohromady i absolventy a vytvářet mezi nimi vzájemné vazby, čímž přispíváme k dobrému jménu školy. Absolventi školy jsou dnes rozeseti různě ve světě, je mezi nimi hodně těch úspěšných, kteří zpětně rádi škole pomohou,“ uvedl při slavnostní předávání maturitních vysvědčení ředitel spolku Lukáš Bělohradský.

L. Bělohradský s letošními nejlepšími studenty školy

A právě jeden z absolventů, Jaroslav Joško, který je nyní majitelem úspěšné dopravní společnosti Platinum Transportation v Orlandu na Floridě, věnoval hlavní cenu do slosování vstupenek na letošním Plese absolventů a přátel OAHŠ – pobyt pro dvě osoby ve čtyřhvězdičkovém hotelu Village at Parkway v Orlandu. „Po plese se výherce ceny vzdal ve prospěch našeho spolku. A my jsme se rozhodli věnovat ji nejúspěšnějšímu maturantovi. Pro úspěšné letošní absolventy jsme připravili dárkové koše v hodnotě dva a půl tisíce korun a tomu nejlepšímu ještě věnovali zájezd na Floridu,“ doplnil Bělohradský.
Letošním nejúspěšnějším studentem – jak u samotné maturitní zkoušky, tak i v průměru závěrečného vysvědčení, byla Lenka Lehká (na snímku), která studovala obor hotelnictví. Je z Mladé Boleslavi. „Když jsem na školu nastoupila, nebylo to zrovna v pro ni lehkém období, dnes se ale situace uklidnila a atmosféra ve škole je velmi dobrá. Myslím, že už zase má mezi studenty hodně dobrou pověst. Já bych chtěla pokračovat ve studiu na Vysoké škole obchodní v Praze a potom bych velmi ráda zúročila v cestovním ruchu to, co jsem se tady naučila. Myslím, že škola nás připravila dobře. Do poslední chvíle jsme nevěděli, kdo zájezd vyhraje, jsem šťastná, že jsem to nakonec já. Na Floridu se určitě vydám,“ uvedla studentka školy.

„Je pravda, že zájem o studium na naší škole je slušný. Letos jsme například na obor cestovní ruch brali zhruba každého druhého uchazeče, naplněny máme také další obory. Menší zájem byl letos o strojírenské obory, ale naopak obrovský zájem o učební obor kuchař-číšník. Také nový obor pivovarník-sladovník bude naplněn,“ shrnula ředitelka školy Eva Antošová. (pch)

Aula „hotelovky“ v budově ve Zborovské ulici

PRACOVNÍ STÁŽ ŽÁKŮ OHS TURNOV V ANGLII A IRSKU
V průběhu jara se celkem 32 žáků maturitních i učňovských oborů Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy v Turnově zúčastnilo odborné pracovní stáže v rámci programu Erasmus+. Do jihoanglického města Portsmouth a do irského Corku je doprovodili vyučující, kteří jim byli první dva týdny oporou v komunikaci se zaměstnavateli a pořádali pro ně výlety. Další dva týdny už museli stážisté vše zvládat samostatně.
Výběr pracovního místa mohli ovlivnit sami žáci, kteří ještě před odjezdem specifikovali požadavky na činnosti, které by během své zahraniční praxe chtěli vykonávat. Umístění do rodin i poskytnutí pracovního místa zajistily místní agentury specializující se na odborné stáže pro studenty z celé Evropy.
A jak vnímali svou zahraniční praxi sami stážisté? Zde jsou jejich názory:
„Z grantu nám bylo hrazeno ubytování, strava, doprava MHD a letenky. Celou stáž hodnotím velmi pozitivně. Poznal jsem místní historii, kulturu a styl života, zlepšil se v angličtině, poznal nové lidi z různých částí Evropy, a hlavně si zkusil žít sám v cizí zemi.“ (Dominik Joska, žák 3. ročníku oboru Cestovní ruch)
„Díky tomuto projektu jsem si zlepšil slovní zásobu a komunikaci v anglickém jazyce, poznal novou kulturu, jiný styl života a také jsem si rozšířil pracovní zkušenosti.“ (Daniel Hejl, žák 3. ročníku oboru Strojírenství)
„Jsem moc ráda, že jsem měla tuto příležitost, která mě posunula dál a otevřela mně v životě nové možnosti.“(Natálie Součková, žákyně 3. ročníku Obchodní akademie)
Pokud máte zájem o podrobnější informace o těchto odborných stážích, navštivte webové stránky www.ohsturnov.cz, STUDIUM, ZAHRANIČNÍ PRAXE.
Eva Špínová

Studenti v Anglii

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.