KAMERY, RADARY ANEB „VELKÝ BRATR“ NÁS VIDÍ

0

Letos na podzim celkem deset nových pevných radarů, které budou měřit rychlost motoristů v problémových místech Turnovska, to je výsledek zakázky, kterou pro turnovskou radnici zprostředkuje na dobu následujících pěti let firma Czech Radar. Město si radary pronajme a s firmou se podělí o vybrané peníze na pokutách v poměru 40 procent pro radnici a 60 procent pro firmu. „Firma bude hradit i náklady na pracovníky, kteří se výběrem pokut budou zabývat, systém by měl fungovat již letos na podzim, hlavní část práce bude na městské policii,“ řekl Pavel Vaňátko, vedoucí Odboru dopravy MěÚ v Turnově.

Přímo ve městě budou radary tři, jeden již funguje v ulici 5. května u nemocnice, druhý bude u sídliště v Přepeřské ulici a třetí v Mašově. Ve městě jsou podle Vaňátka i další místa, kde by bylo umístění radarů vhodné, například v horní části Nádražní ulice pod Koloniálem u Roubíčků, tady je to ale technicky špatně řešitelné. „Kromě tří radarů v Turnově budou další dva stacionární radary v Malé Skále, další v Sedmihorkách a v Radvánovicích – v těchto dvou obcích budou celkem čtyři, zbývající dva radary budou ve Ktové,“ vypočítává Vaňátko. Cílem instalace pevných radarů je zvýšení bezpečnosti dopravy, už na příkladu radaru u nemocnice v Turnově je zřejmé, že prevence tímto směrem funguje skvěle. Za poslední měsíce je registrován značný úbytek prohřešků, většina řidičů tady již podvědomě jezdí rychlostí do 50 km/h, povolenou rychlost překračují dnes již hlavně řidiči přespolní.

n200804111518_zap_173_08_kameryRadary u hlavní silnice z Turnova na Železný Brod vítá maloskalský starosta Jiří Nejedlo. „Zvlášť v létě je provoz v Malé Skále natolik silný, že existence radarů na obou vjezdech do obce výrazně pomůže zvýšit bezpečnost,“ řekl Nejedlo. V obci se navíc před letošní sezonu rozhodli zprovoznit vlastní bezpečnostní systém. Za čtvrt milionu korun obecní úřad zakoupil čtyři bezpečnostní kamery, které budou od konce května monitorovat hlavně noční život v obci. „Už jsme s tím museli začít něco dělat. Třeba vloni bylo v Malé Skále ukradeno třináct aut, to zde nikdy nebylo, před týdnem nám sprejeři postříkali novou fasádu v centru obce, myslím, že se nám v tomto směru čtvrtmilionová investice vyplatí. Záznamy budeme shromažďovat na obecním úřadě a poskytneme je orgánům činným v trestním řízení,“ přiblížil starosta Nejedlo. Zastupitelé obce se bezpečnost občanů rozhodli podle něho vzít částečně i do svých rukou, protože chápou, že státní policie je v poslední době poznamenána úbytkem pracovníků a městské policie v Turnově a Železném Brodě mají vlastních starostí dost a dost.

V Turnově kamerový bezpečnostní systém funguje již několik let v současné době je do něho zapojeno celkem osm bezpečnostních kamer na důležitých místech ve městě od centra až po Nádražní ulici.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.