ABECEDA KAPELY SNAP CALL

0

Pro někoho známá formace čtyř kluků z Turnova ve složení: David Hlůže – zpěv a basa, Vojtěch Kořínek – kytara a vokály, Lukáš Václavík – kytara a vokály, Vítek Jíra – bicí. Pro jiného naprosto neznámá kapela. Nutno říct, že již překročili hranice našeho regionu a prosazují se napříč celou republikou.
Letos například „předskakovali“ na jarním turné kapele Wohnout a v létě se představili na všech velkých festivalech od Colours of Ostrava až po Benátskou! Od roku 2012, kdy kapela vznikla, ušli velký kus cesty a rozhodně nechtějí usnout na vavřínech.

Co se týká žánru, zaškatulkovat se dá tahle parta velmi těžko. Rock´n´roll-blues je sice definice, kterou najdete na internetu, ale není dostačující. Oni sami mají pocit, že je asi nejvíce vystihuje označení dirty country, jak se dočtete níže.

Pro laika, který přijde na jejich koncert, je to muzika, co zvedá ze židle, a kluci, z kterých se holkám podlamují kolena, ať se jim to líbí, nebo ne. Tahle kapela má prostě šťávu, drajv a ještě u toho všichni dobře vypadají. Bezesporu jde také o kvalitní hudbu, což je i pro ně to nejdůležitější. A protože všichni pochází z Turnova, byla by škoda, aby je Turnovští pořádně neznali. Forma abecedy nám přišla zajímavá. Není to klasický rozhovor, kde bychom šli chronologicky od jejich začátků až po současnost, ale vše podstatné se dozvíte. Třeba i to, že 4. listopadu bude v turnovském Magicu koncert s předpremiérou nového klipu, nebo jestli bude deska. A až je jednou uslyšíte z rádia, budete už vědět, co jsou Snap Call zač.

Snap Call

Povídal si se mnou frontman kapely David Hlůže.

ALBUM
To je věc, o které uvažujme už zhruba rok. Je tam snaha, ale problém jsou za prvé finance a za druhé je to strašně časově náročné. Já jsem perfekcionalista a snažím se věci mít fakt vymakaný tak, abychom se s tím, co vytvoříme, mohli i dál prezentovat. Takže album je stále aktuální téma, ale zatím nemá jasný termín.
Nicméně, oficiálně máme vydaný dva singly a třetí půjde ven v listopadu. K tomu jsme nahráli demáč, na kterým jsou tři singly. Na koncertech jsme schopní hrát více než hodinu svoje věci. Trend je takovej, že kapely hrajou svoje písničky a do toho dají jeden dva covery, což je i náš případ. Takže třeba na koncertech zahrajeme písničku od Beatles, ale ve svojí aranži, v našem podání. Většina koncertu je ale naše tvorba a v pohodě zvládneme i hodinu a půl.

BUDOUCNOST
To je velkej otazník. Všechno se bude odvíjet od toho, jestli vyjde ta deska. Když jo, tak to chceme udělat se vší parádou. S profíkama, s pořádným PR. Dostat se na fesťáky, dostat se do médií. To je plán A. Plán B je takovej, že to necháme volně plynout a vezmeme každou příležitost, kde budeme moci nějak vyniknout.

CÍLE
Na začátku byly úplně jiný, než jsou teď. A myslím si, že příští rok budou zase jiný. A o tom to je, že vlastně pořád rosteš a někam se ubíráš.
Vysněný je teď asi fakt to album, a kdyby to vyšlo, tak dostat se třeba ideálně do Óčka. Ale uvědomujeme si svoje limity, takže i od toho se ty cíle odvíjej.

DOMOV
Všichni jsme původem z Turnova, ale vlastně se pořád tak nějak přesouváme z Prahy do Turnova a zpět. Půlka nás bydlí v Turnově a jeho okolí, půlka v Praze. Někdy je to logisticky trochu náročnější, ale dá se to zvládnout.

ENDORFINY
V rámci koncertů jsem já za sebe takovej ten silnej pocit poprvé ve velký míře zažil, když jsme na jaře jeli tour s Wohnoutama. Hráli jsme v Mahenově divadle v Brně, což je vlastně brněnský Národní divadlo, a tam byl neskutečnej moment, kterej jsem se snažil si vychutnat, protože jsem věděl, že se to už nebude opakovat. Šlo o to, že ve chvíli, kdy jsme nastoupili na intro, tak jsem se rozhlídl do všech třech pater toho divadla a tam všichni tleskali a byli na jedný vlně očekávání. Je to na jednu stranu velkej stres a tlak, ale na druhou stranu něco, co jinde asi nezažiješ. Ten pocit, kdy se postavíš na prkna, co znamenají svět, a najednou je to fakt jen o tý kapele a hudbě. To bylo asi zatím nejvíc.

FANOUŠCI
Dá se říct, že je to vlastně druhá esence každý kapely, je to důvod, proč to děláme. Chceme naší hudbu někomu předat a rozdávat radost. Fanoušci nás nabíjej a máme od nich zpětnou vazbu. Stane se, že odcházíme z koncertu s pocitem, že se nám to nepovedlo, a pak přijdou lidi, že to bylo super a hned máme lepší náladu. Funguje to ale i naopak. Že máme pocit, jaký jsme frajeři, a fanoušci nás zase postaví zpátky na zem, když nám upřímně řeknou, že to třeba tak super ten den úplně nebylo. I toho si vážíme.

GOLDDIGGER NIGHT
Letos jsme natočili singl The Old Golddigger a teď k němu točíme klip. Golddiger night(s) bude mít křest v Praze a v Turnově, kde singl i klip představíme v předpremiéře, protože do světa vypustíme klip až následující den. V Praze to bude 31. října v klubu Café v lese a v Turnově 4. listopadu v Magicu. Všechny srdečně zveme. V Turnově budou i hosté – kromě nás zahrají ještě Silent Session a pražská kapela Curlies.
Klip se točil v Praze ve studiu FZG, což je profi filmový studio, kde se točí klipy, takže to bude taková klasická studiovka. Původně jsme teda chtěli Nevadskou poušť, ale jak jsem říkal, je to o těch penězích (smích).

HUDBA
Když to budeme brát komplexně, tak vlastně všechny texty dělám já a na hudbě se podílíme všichni. Snažíme se o to, aby k tomu každej mohl říct svý, aby písnička jako celek byla fakt nás všech.

Snap Call

INSPIRACE
Žánrů, které nás baví a inspirují, je víc. Nejvíc se mi asi líbí přirovnání z časopisu Rock a Pop, kam jsme posílali singl a oni to přirovnali k dirty country. To mi přijde fajn v tom, že je tam schovaná inspirace z Ameriky a slovo dirty krásně specifikuje ten rock´n´roll. Nejsme ale přátelé táborových ohňů, to zase ne, aby to v tom slově country někdo nehledal (smích).

JAZYK
Jo, naše písničky jsou všechny anglický. Je to jednoduše proto, že mně to sedí víc než čeština a taky se to k našemu stylu prostě víc hodí. Rodiče se první tři roky ptali, jestli nebude alespoň jedna česká písnička, a já jsem to i zkoušel, ale prostě to nešlo. Upřímně, čeština je těžká na napsání textu tak, aby to bylo poetický. K tomu se člověk fakt musí propsat…

KONCERTY
Nejvíc se nám líbí hraní pod širým nebem. Lidi jsou venku víc uvolněný. A co se týká velikosti koncertů, každý má něco do sebe. Velký akce jsme schopni si užít, ale ještě pořád jsme třeba trošku nervózní, nebo se kvůli tomu, že jsme daleko od sebe, špatně slyšíme. Komorní akce mají zase svoji specifickou atmosféru.

LAJKY
Sociální sítě obecně usnadňujou kontakt s fanoušky. V jádru věci je prostě všechno jenom o hudbě a o tom, předávat energii a radost. Sociální sítě jsou v podstatě nástroj, jak se prodrat na světlo. Pokud má kapela, kterou nikdo nezná, zajímavej nápad, tak to může být cesta. Tohle před dvaceti lety nešlo, když si tě nevšiml nějakej talentskaut nebo nahrávací společnost, tak to bylo hrozně těžký a zkostnatělý. Dneska to funguje úplně jinak. Lajky pro nás znamenají hlavně působení na promotéry a organizátory akcí. Je prostě podezřelý, když má kapela kvalitní nahrávku, ale jen dvacet lajků.

MERCH (prodej doplňků spojených s kapelou – trička, kšiltovky, placky, brýle…)
Ano, merch máme, ale je to něco, co se stále vyvíjí. Na naší úrovni samozřejmě ještě nemůžeme mluvit o tom, že by šlo o vyloženě brand značku Snap Call, ačkoliv už o tom uvažujeme, že bychom i to časem chtěli. Jsou s tím ale na začátku spojený docela vysoký náklady, který se pak vrací třeba až po roce po dvou a pro nás jsou teď důležitější věci.

NÁZEV
Snap Call je pokerový termín, který znamená, že hráč dorovná sázku a pokračuje ve hře, aniž by se podíval na svoje karty. Je v tom schovaná odvaha, a tak trochu i drzá sebedůvěra. Název jsme si vybrali při hlasování v hospodě u piva na podzim roku 2012.

ODPOČINEK
Odpočinek si každý řešíme individuálně. Kapelově jsme zatím na žádnej trip nevyrazili.

PODPORA
Určitě největší podporu a zázemí nám všem dávají rodiny. Rodiče, přátelé, prostě ti nejbližší. Na začátku to bylo i o tom, že bylo potřeba něco koupit, tak nám s tou investicí rodiče pomohli. Bez nich by to fakt nešlo. Teď cítíme velkou podporu i od kamarádů, takové té nejbližší party. Když vyjedeme třeba na festivaly, tak jedou s náma a pomáhají nám právě s prodejem merche a tak.
A když jsme před dvěma lety natáčeli v Turnově klip She´s On Fire (podstatná část se točila v noci na autobusovém nádraží – pozn. aut.), tak se sešlo asi šedesát kámošů, bez kterých bychom to prostě nebyli schopni natočit.

REC. STAGE ANEB ČISTÝ FESTIVAL

Autorka rozhovoru s Davidem Hlůžem

To byla soutěž, do který jsme se dostali tak nějak neplánovaně. Šlo o hlasování fanoušků, a kdo měl nejvíc hlasů, ten objel s Rec. Stage a Čistým festivalem všechny velký festivaly v zemi. A protože se nám povedlo soutěž vyhrát, tak jsme najednou měli celý léto zaplněný festivaly. Byli tam skvělý lidi, který se o nás moc dobře starali. Perfektní zázemí, bedňáci, podchycená logistika. Colours of Ostrava, Benátská!, SázavaFest…
Například Colours of Ostrava byl dost specifickej festival, na kterej jsme byli hodně natěšený, protože tam bylo všude strašně moc lidí a všichni byli dobře naladěný. Jenže ve chvíli, kdy jsme začali hrát, tak přišel takovej slejvák, že padaly fakt hektolitry vody, že na nás pak skákalo dvacet lidí v pláštěnkách a nakonec šlo vlastně o punkovej zážitek.

SKUTEČNÁ LIGA
Soutěž, kterou jsme vyhráli v roce 2015. Soutěž amatérskejch kapel, který začínaj a chtějí se ukázat. Přihlásit se může prakticky kdokoliv a pro nás ta výhra znamenala festivalovou sezonu.

TURNOV
Hraní doma je vždycky specifický. Pod pódiem stojí většinou padesát procent lidí, který znám a můžu si díky tomu dovolit říkat mezi písničkama i něco jinýho. Obecně bych řekl, že z hraní doma máme všichni spíš příjemný pocity, než svazující.

ÚSPĚCH
Za úspěch považuju už jenom to, že to takhle s klukama táhneme pět let a pořád to má vzestupnou tendenci. To je super.
Největší úspěch je pro mě ale v těch dílčích zpětnejch vazbách, a to od lidí, který ani neznám a nevím, odkud bych je mohl znát. Do budoucna by bylo úspěchem, kdyby takovejch lidí bylo víc a víc.

VZORY
Všichni pocházíme z rodin, kde je muzikantský zázemí. Mě osobně táta podporuje, a minimálně na začátku to odstartovalo diskuzi, kdo by se měl v naší kapele chopit role zpěváka. Protože táta je zpěvák s velkým Z (tatínek Davida je známý muzikant, zpěvák Jan Hlůže – nyní kapela Silent Session, pozn. aut.), tak je to pro mě trošku tlak. Jsem samouk, nikam jsem na zpívání nechodil, ale od táty cítím velkou morální podporu, protože spolu probíráme důležité věci. On už si toho hodně prošel, takže mně předává cenné zkušenosti, díky kterým si můžu na určitý věci dát pozor. A když hrajeme někde v okolí a mají čas, tak se s mamkou vždycky přijdou podívat.
Jinak tátové Vítka a Lukyho jsou taky muzikanti, kteří mají svoje kapely, takže jsou taky pro kluky velkou inspirací, a Vojtovi rodiče jsou velký hudební fandové.

WOHNOUT
Letos na jaře jsme s nima jeli jako předskokani na jejich tour a byla to úžasná zkušenost. Byla to vlastně zase shoda náhod, což v týhle branži často bývá. V prosinci jsme se přes nějaký kontakty dostali na jeden soukromej vánoční večírek, kde právě po nás hráli Wohnouti. Tam jsme se poprvé potkali, kluci si nás poslechli, ale každej jsme si pak šli zase vlastní cestou. Nicméně v lednu jejich manažerka oslovila našeho bubeníka, kterej pracuje ve společnosti, která dělá e-shopy, webovky a tyhle věci. No, dali se do řeči a zjistili, že se oba pohybují v hudební branži. V tu chvíli Wohnouti hledali předkapely na svojí tour.

ZAČÁTKY
Kapelu jsme založili v roce 2012. Půl roku jsme byli ve zkušebně a pak jsme se chopili příležitosti v jabloneckém klubu Na Rampě, kde každý rok vyhlašujou soutěž „Stárplej“. My jsme v tý době měli osm songů, což nám hrálo do karet, protože v té soutěži požadovali program na dvacet minut. To byl náš první koncert, kdy jsme hráli před lidma.
Když se na nás dívám zpětně, tak mně to přijde hrozně úsměvný, protože vidím tu nezralost, která tam přirozeně byla. Teď už jsme to snad lépe vychytali a snažíme si koncerty hlavně užívat.

Děkuji za rozhovor.
Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Kapela Snap Call zve na Golddigger night
V pátek 4. listopadu bude v turnovském Magicu pěkně živo. Kapela Snap Call zde totiž v předpremiéře představí a zároveň pokřtí svůj nový singl a klip The Old Golddigger. A to není zdaleka všechno. „Nadupaný“ je totiž i další program. Snap Call zde odehrají koncert a podporou jim budou i dvě spřátelené kapely. Tou první budou pro turnovské publikum známí Silent Session a druhým překvapením bude pražská kapela Curlies. Ti se specifikují pod žánrem cirkus-punk a pokud nevíte, co si pod tím představit, není nic lepšího, než v pátek 4. listopadu dorazit do Magicu. Akce začíná ve 20:00 a vstupné je 120 Kč. Rock`n`roll bude!!

Pozvánka

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.