KUBAŠŮV POLITICKO-DIVADELNÍ TATARÁK ZAHÁJIL MODRÉHO KOCOURA

0

Stejně jako vloni a předloni. Zahájení divadelní přehlídky Modrý kocour. I o tom letošním se bude hodně mluvit. Zatímco v předchozích dvou letech proběhlo zahájení hlavně v režii svérázného orchestru astmatiků, v pátek 23. února se zahájení ujal ředitel přehlídky Mario Kubaš sám. Jakoby na oslavu třetího ročníku, který se svým týmem vede, a který dospěl do druhé největší české divadelní amatérské přehlídky. A protože Mario říká, že divadlo má především provokovat a klást otázky a občas i šokovat, aby s diváky zatřáslo a donutilo je k přemýšlení, každý čekal, co se bude letos na pódiu dít.

Velký kus hovězího sjíždějící na háku na jeviště. Nůž. Mlýnek na maso. Mísa. Stůl na porcování masa. A uprostřed toho Mario Kubaš v řeznické zástěře. Filozofující ředitel přehlídky porcující maso na malé kousky, které hned semele v mlýnku. Na stole ingredience, které se dávají do tatarského bifteku. „Hovězí maso je pravicové, kdežto prase, tedy vepřové maso, je levicové. Já zvolil hovězí, protože Turnov je pravicový. Volil Drahoše,“ přemítal Kubaš při přípravě divadelně politického hovězího tataráku. A semlel všechno. Žiletky od Psích vojáků, Modlitbu pro Martu, písně Ivety Bartošové – i to hovězí. Starostovi města se na pódium, kde měl pozdravit všechny, kteří letos do Turnova na Modrého kocoura přijeli, zprvu asi moc nechtělo. Nakonec v přípravě tataráku Kubašovi zdatně sekundoval. Nejvtipněji asi při loučení, kdy bylo hlavním aktérem výstupu konstatováno, že za rok zase na shledanou. „No, já vlastně ani nevím, jestli tady za rok budu. Kdyby to náhodou na podzim v komunálních volbách nevyšlo, tak na mě vzpomínejte v dobrém,“ sklidil aplaus starosta.

„Takové zahájení divadelní přehlídky je zásadní věc, která má souznít s místem konání, a divákům dát příležitost poznat, co je asi bude na festivalu čekat. Zahájení turnovského Modrého kocoura je v posledních letech událostí, o které se mezi divadelníky v republice hodně mluví, v českém kontextu je výjimečné a jedinečné. Takhle nějak vypadá zahajovací ceremoniál významných a netradičních divadelních přehlídek na Západě, hlavně tedy v Americe. Bylo by fajn, kdybychom to tady uměli taky. V tom je Modrý kocour v Česku na špici,“ zhodnotil zahájení přehlídky Petr Christov, docent teorie a dějin divadla, proděkan pražské Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a jeden z porotců přehlídky.

Tomáš Hocke a Mario Kubaš při přípravě divadelního tataráku

Související články (celkem 36)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.